Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/11/szymborska_fundacja_wislawy_szymborskiej.jpg Wisława Szymborska. Fot. mat. prasowe Fundacji Wisławy Szymborskiej

Kolaż dla Szymborskiej w 25-lecie przyznania Nobla. Konkurs plastyczny dla młodzieży szkolnej

Wisława Szymborska. Fot. mat. prasowe Fundacji Wisławy Szymborskiej

Czy wiesz, że jedną z pasji Szymborskiej było tworzenie kolaży, czyli jak je nazywała „wyklejanek”? Młodzież szkolna może uczcić 25. rocznicę odebrania Nagrody Nobla przez Wisławę Szymborską poprzez stworzenie ilustracji jednego z jej wierszy w postaci kolażu.

Prace można nadsyłać do 1 grudnia, a ogłoszenie wyników nastąpi 10 grudnia 2021 r. Nagrodami są gadżety elektroniczne i gry planszowe o łącznej wartości 1,5 tys. zł.

Szymborska mniej znana

Maria Wisława Szymborska, zwana przez najbliższych Wiśką lub Ichną, była niezwykle skromną i spokojną osobą. Niewiele wiemy o jej życiu prywatnym od niej samej, gdyż mówienie o tym uważała za niepotrzebne. Wiemy, że jej pasją było zbieranie pocztówek, które pieczołowicie układała w szufladach, uwielbiała pikantne skrzydełka ze znanej sieci, ulubionym serialem była „Niewolnica Isaura”, a wywózki na przymusowe roboty w III Rzeszy uniknęła dzięki temu, że pracowała jako urzędniczka kolejowa.

Dlaczego kolaż?

Kolaż pochodzi od francuskiego słowa „coller”, czyli przyklejać, naklejać. Jest to technika artystyczna, która pozwala wykorzystywać praktycznie dowolny materiał i łączyć go z innymi w kompozycje, naklejać na płótno lub papier. Można również wykorzystać tradycyjne techniki plastyczne, jak farby, kredki, ołówek.

Kolaże to takie memy sprzed ery Internetu. Mem, podobnie jak kolaż, wyraża pewną opinię, komentuje rzeczywistość, wywołuje emocje. Jest subiektywną myślą autora, którą dzieli się z otoczeniem. A Szymborska była pasjonatką kolaży lub „wyklejanek”, jak je nazywała. Zaczęła je tworzyć w latach 70. XX w. i do końca życia zrobiła ich kilka tysięcy, najczęściej w formie pocztówek. Twórczość poetki była bardzo lakoniczna, oszczędna, ale przesiąknięta głębokimi myślami, z trafnymi komentarzami współczesnego świata. Bawiła się kontrastem, podkreśleniem detalu i czyniła to z dużą dozą samokrytycyzmu i dystansu. W kolażach znalazła kolejną okazję do ilustrowania swoich myśli, równie oszczędnie i precyzyjnie. To kompozycje słów i obrazów połączone w sposób dowcipny, ironiczny, zaskakujący i nieoczywisty.

Cel konkursu

Ideą jest uświetnienie 25-lecia otrzymania nagrody Nobla przez Wisławę Szymborską oraz popularyzacja jej twórczości wśród młodzieży szkolnej w sposób atrakcyjny dla młodego odbiorcy. Formuła kolażu jest dostępna dla wszystkich i przede wszystkim przyjemna w wykonaniu.

– Szymborska mogłaby z pewnością stać się dla wielu młodych ludzi autorytetem, których dziś brakuje. Poprzez ten konkurs i kampanię chcemy pokazać młodzieży, że poetka i noblistka była bliżej nich niż mogliby sądzić – mówi Maciej Fortuna, konsultant RODM.

Co trzeba zrobić?

Uczestnicy powinni wybrać dowolny wiersz Szymborskiej, wykonać samodzielnie kolaż, który będzie go ilustrował, komentował. Kolaż może mieć tradycyjną formę plastyczną, ręcznie wykonaną lub może być w formule elektronicznej w stylu fotomontaż, materiałem może być papier, bibuła, gazety, fotografie, pasmanteria, suszone rośliny itp. Nagrodami są gadżety elektroniczne i gry planszowe o łącznej wartości 1,5 tys. zł.

Szczegóły konkursu znajdują się na stronie i w regulaminie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej.

Konkurs został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz Stowarzyszenia Morena. Organizatorem jest Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej.

Kolaż dla Szymborskiej, konkurs, plakat. Fot. mat. prasowe Stowarzyszenia Morena

Fot. mat. prasowe Stowarzyszenia Morena

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.