Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Zdrowie
Kociewskie Centrum Zdrowia otrzyma 2 mln zł na środki ochrony osobistej. Aneks do umowy na dodatkową kwotę podpisany

Kociewskie Centrum Zdrowia otrzyma 2 mln zł na środki ochrony osobistej. Aneks do umowy na dodatkową kwotę podpisany

Budynek Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Starogardzie Gdańskim

W Starostwie Powiatowym w Starogardzie Gdańskim 2 czerwca w obecności członka Zarządu Województwa Pomorskiego Józefa Sarnowskiego został podpisany aneks do umowy. Dzięki niemu kociewska spółka będzie mogła kupić środki ochrony osobistej dla personelu i preparaty dezynfekcyjne.

 

Aneks do umowy dotyczył projektu o nazwie „Rozbudowa, przebudowa i doposażenie Kociewskiego Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Starogardzie Gdańskim oraz podniesienie kwalifikacji kadry medycznej celem zwiększenia dostępności specjalistycznych usług zdrowotnych w zakresie chorób cywilizacyjnych”.

 

Ważna pomoc

Pracownicy podmiotów leczniczych, w tym szpitali, przychodni czy pogotowia ratunkowego od początku epidemii znaleźli się na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem. To oni, narażają swoje zdrowie i życie pomagając pacjentom. Zwłaszcza na początku pandemii brakowało im wystarczającej liczby środków ochronnych, a te dostępne na rynku były bardzo drogie. W ciągu kilku dni ceny np. masek wzrosły o nawet kilkaset procent. – Jako przedstawiciel samorządu województwa pomorskiego wiem, z jakimi problemami borykali się pracownicy służby zdrowia na początku pandemii. Brakowało m.in. fartuchów, przyłbic, masek, kombinezonów i rękawic – mówi członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski. – Pomoc napływała od różnych firm i osób prywatnych. Dołączyliśmy do tej grupy przekazując miliony złotych na walkę ze światową pandemią. Z tych pieniędzy kupowany był sprzęt medyczny, środki ochrony osobistej i preparaty dezynfekcyjne. Pomimo że na Pomorzu nigdy nie było dużej liczby zachorowań, to wciąż wybuchają nowe ogniska zakażenia koronawirusem. Dlatego też podpisywany aneks do umowy umożliwi pracownikom Kociewskiego Centrum Zdrowia jeszcze lepsze zabezpieczenie w przypadku wzrostu liczby nowych chorych – wyjaśniał Józef Sarnowski.

Marszałek Sarnowski przekazał też zespołowi Kociewskiego Centrum Zdrowia specjalny plakat w kształcie serca, który powstał z laurek wykonanych przez dzieci w czasie pandemii. W ten sposób dzieci dziękowały pracownikom ochrony zdrowia za ich ciężką pracę.

 

34 podmioty lecznicze z Pomorza otrzymają ponad 21 mln zł

Przypomnijmy, że Zarząd Województwa Pomorskiego 7 maja zdecydował o zwiększeniu środków na walkę z pandemią wywołaną wirusem SARS CoV-2. Środki pochodzą z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Pieniądze są przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej i preparatów dezynfekcyjnych, a także na aparaturę diagnostyczną wykrywającą koronawirusa dla laboratoriów. W sumie wsparcie otrzymują 34 podmioty lecznicze z Pomorza m.in.: szpitale, stacje pogotowia ratunkowego i przychodnie. Łączna wartość wsparcia wynosi 21 532 000 zł. Z tego prawie 11 mln zł dostaną szpitale powiatowe.

Wcześniej 26 mln zł przyznano Pomorskiemu Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, Szpitalowi Specjalistycznemu w Kościerzynie, 7. Szpitalowi Marynarki Wojennej w Gdańsku, Uniwersyteckiemu Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni czy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Środki te będą wykorzystane m.in. na zakupy stacjonarnych i transportowych respiratorów,  kardiomonitorów, kontenerowych tomografów komputerowych, wyposażenia laboratoriów oraz środków ochrony indywidualnej, takich jak maseczki, przyłbice czy kombinezony. Ponadto, spółka Copernicus otrzymała środki na zakup testów diagnostycznych dla pracowników ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Łącznie zabezpieczone środki to 50 mln zł. 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.