Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/505b97c8-a2ac-4e78-98f4-0ad0b6a6f565.jpg Kim byli Stanisław Sołdek i Mariusz Zaruski? Jak wyglądała kabina kapitana Karola Borchardta? Ferie zimowe na wodzie

Kim byli Stanisław Sołdek i Mariusz Zaruski? Jak wyglądała kabina kapitana Karola Borchardta? Ferie zimowe na wodzie

Od lewej: Dar Pomorza, Sołdek, wnętrze kabiny kpt. K. Borchrdta

Statki muzea Sołdek i Dar Pomorza już czekają na zwiedzających. Wybierz się nad gdańską Motławę  i aleję Jana Pawła II w Gdyni.

 

To propozycja  Narodowego Muzeum Morskiego dla uczniów na zimowe wakacje.

 

Stanisław Sołdek i Mariusz Zaruski

Uczniowie gdańskich szkół, którzy spędzają ferie na żaglowcu STS Zaruski mogą zwiedzić też znajdującego się na Motławie Sołdka. Pracownicy muzeum, w ramach ferii z Zaruskim będą prowadzić ciekawe prelekcje o Mariuszu Zaruskim, a także o Stanisławie Sołdku, historii rudowęglowca, który w tym roku kończy 70 lat  i ciekawostkach z nim związanych.

Sołdek – ul. Ołowianka 9-13, Gdańsk 

 

Kabina Karola Borchardta

Dla zwiedzających został też udostępniony Dar Pomorza. – Wykorzystując sezon zimowy, zdecydowaliśmy się na renowację holu przed salonem kapitańskim – mówi Marek Twardowski, kustosz na Darze Pomorza. –- Renowacja, wykonywana dzięki specjalnej dotacji Gdyni byłaby niemożliwa, gdyby statek był udostępniany do zwiedzania. Bardzo chcieliśmy zdążyć z zakończeniem prac przed feriami, bo jak zwykle w tym czasie spodziewamy się dużego desantu gości – dodaje Twardowski.

Podczas remontu na Darze Pomorza z oryginalnych drewnianych ścian holu zdjęto wszystkie poło­żone przez lata warstwy farby, a drewno oszlifowano, przywraca­jąc wygląd zbliżony do 1930 r., gdy żaglo­wiec stał się własnością Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Wyremontowane też zostały kabiny na żaglowcu, w tym kabina kapitana Karola Borchardta.

Dar Pomorza – al. Jana Pawła II, Gdynia

W 2017 r. Dar Pomorza odwiedziło 135 609 gości, a Sołdek 57 440 zwiedzających.  W 2018 r. NMM liczy, że powita półmilionowego odwiedzającego, który być może będzie gościem jednego ze statków – muzeów w Gdyni lub Gdańsku.

 

Zobacz: Narodowe Muzeum Morskie

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.