Już w pierwszym kwartale 2025 r. kilkuset uczniów z 12 pomorskich szkół ponadpodstawowych będzie uczestniczyć w zajęciach w ramach programu Młody Kierowca. To cykl bezpłatnych zajęć teoretycznych oraz praktycznych realizowany przez Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku. Uczą młodych ludzi bezpiecznych zachowań za kierownicą.
Szkolenia odbywają się w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy „Autodrom Pomorze” w Pszczółkach.
Bezpieczna jazda
Stan dróg na Pomorzu z roku na rok się poprawia. Inwestycje prowadzone przez samorząd województwa pomorskiego, jak np. modernizacja dróg 501, 522 czy rozpoczynająca się strategiczna inwestycja na drodze 221 znacząco wpływają na bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD). Jednak bezpieczeństwo na drodze w znacznym stopniu od umiejętności kierowców.
– Na pomorskich drogach doszło w 2023 r. do 1561 wypadków, w których zginęło 109 osób. Wśród sprawców wypadków, szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. młodych kierowców, czyli osoby, które dopiero co zdały egzamin na prawo jazdy. Ci kierowcy nie mają jeszcze doświadczenia i umiejętności w prowadzeniu auta oraz, niestety mają dużą skłonność do brawury i ryzyka – zaznacza Roman Nowak, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku..
I właśnie do tej grupy kierowców skierowany jest program Młody Kierowca.
Autorski program
Oferta PORD skierowana jest do szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego. Każda szkoła może zgłosić jedną grupę. – Poprzez bezpłatne szkolenia chcemy pokazać młodym kierowcom, jak bezpiecznie prowadzić samochód. Mówimy, jak uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji – opisuje dyrektor Nowak. Z poprzednich edycji programu skorzystało już kilkuset uczniów.
– Widzimy, że ten pomysł się sprawdza. Z rozmów z przedstawicielami środowiska BRDP wiem, że nasz projekt jest bardzo wysoko oceniany i jest wzorem dla podobnych programów realizowanych w innych regionach kraju – mówi Nowak.
Nabór do tegorocznej edycji został już zakończony, ale jak zapewnia dyrektor PORD, akcja będzie kontynuowana w kolejnych latach. Zwłaszcza, że widać, że takie akcje są potrzebne.
Jak wyglądają zajęcia?
Szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej. Na początek jest prezentacja na temat BRD.
– Ale, żeby nie był to tylko nudny wykład towarzyszy mu dyskusja z ekspertem. Potem przechodzimy do części praktycznej i zaczynamy od testów sprawnościowych – opowiada dyrektor PORD.
Uczestnicy zakładają np. alkogogle, żeby zobaczyć jak zmienia się widzenie i możliwości kierowania pod wpływem alkoholu. PORD zaprasza również uczniów do symulatora dachowania.
– Najbardziej wyczekiwanym elementem szkolenia jest niewątpliwie najazd na płytę poślizgową – dodaje Nowak.
Tam w realistycznych, ale i bezpiecznych warunkach można przekonać się jak trudno jest opanować auto. W 2025 roku z tej oferty skorzystają: X Liceum Ogólnokształcące w Gdyni (kl. IIIA), Branżowa Szkoła I stopnia w Sierakowicach (kl. IIIa), Zespół Szkół w Prabutach (kl. IIIb), Branżowa Szkoła I st. nr 3 im. A. Majkowskiego w Kościerzynie (kl.III MPS), SOIT Conradinum Gdańsk (kl.IVb), Powiatowy Zespół Szkół w Sierakowicach (kl. IV LO i V TŻ), VIII Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku (kl. IVA i IVB), Zespół Szkół Technicznych w Rusocinie (kl. IV TMRIA), Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie (kl. III TL), Technikum im. gen J. Hallera w Owidzu (kl.VI TG/TM), CKZ Nauka Liceum Ogólnokształcące w Tczewie oraz Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. H. Sienkiewicza w Tczewie (kl. Vb)