Nowy 2021 rok ma 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Jednak biorąc jeden lub dwa dni urlopu, będzie można skorzystać z ośmiu długich weekendów. Przy 6 dniach urlopu wypoczynkowego zyskamy aż 29 dni wolnego. Będzie też 7 handlowych niedziel.
Nowy Rok rozpoczyna się 1 stycznia, pierwszy wolny dzień będzie w piątek i weekend wydłuży nam się do 3 dni. Jeśli 4 i 5 stycznia weźmiemy dwa dni urlopu, to możemy cieszyć się sześciodniowym wypoczynkiem, bo święto Trzech Króli, które od 2011 r. jest dniem ustawowo wolnym od pracy, przypada 6 stycznia (środa).
Dzięki świętom wypoczniemy dużej
Do następnego dłuższego wolnego poczekamy do Wielkanocy, która w 2021 r. będzie 4 i 5 kwietnia. Polacy będą świętować trzy dni od 3 kwietnia (Wielka Sobota). Cztery tygodnie później, bo w sobotę, 1 (Święto Pracy) i w poniedziałek, 3 maja (Konstytucja 3 maja) będą dwa wolne dni i znowu będziemy mieć trzydniowy weekend. Co ważne, zgodnie z Kodeksem pracy, za przypadające w sobotę (1 maja) święto, przysługuje dodatkowy wolny dzień. Można go wziąć po uzgodnieniu z pracodawcą lub w dniu wyznaczonym przez zakład pracy. Kolejny wolny dzień będzie dopiero w czerwcu. Aby skorzystać z czterodniowego wypoczynku, wystarczy po Bożym Ciele, przypadającym 3 czerwca, wziąć urlop 4 czerwca (piątek).
Niestety, dwa ustawowo wolne dni, czyli Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego) oraz 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, wypadają w niedzielę i osoby pracujące nic nie zyskają.
Wszystkich Świętych (1 listopada) będzie w poniedziałek i znowu przypadnie 3-dniowy weekend. Dziesięć dni później, we czwartek będzie 11 listopada, czyli Święto Niepodległości i wystarczy wziąć jeden dzień dodatkowego urlopu (12 listopada), aby zyskać 4-dniowy dłuższy weekend.
W przyszłym roku pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia wypadają w sobotę i niedzielę, zatem nic nie zyskają osoby pracujące. Natomiast można wziąć urlop w piątek, 24 grudnia (Wigilia), aby cieszyć się 3-dniowym wypoczynkiem. Ponadto, analogicznie do 1 maja, za pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, wypadający w sobotę, przysługuje jeden dodatkowy dzień wolny. Ostania szansa na wydłużony wypoczynek przypada 31 grudnia (sylwester, piątek). Jeśli w ten dzień weźmiemy urlop, to Nowy Rok rozpoczniemy od 3-dniowego wypoczynku, a do pracy wrócimy dopiero 3 stycznia 2022 r.
Co z niedzielami handlowymi?
W 2021 r., zgodnie z ustawą, będzie 7 handlowych niedziel. Zakupy będzie można zrobić:
- 31 stycznia 2021 r.,
- 28 marca 2021 r.,
- 25 kwietnia 2021 r.,
- 27 czerwca 2021 r.,
- 29 sierpnia 2021 r.,
- 12 grudnia 2021 r.,
- 19 grudnia 2021 r.