Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/338456304_764197128468574_5950264733137584651_n.jpg Kardiologia na Zaspie po remoncie. Co zmieniło się za prawie 21 mln złotych?

Kardiologia na Zaspie po remoncie. Co zmieniło się za prawie 21 mln złotych?

Fot. Katarzyna Kulaszewska
28.03.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
28.03.2023

Oddział kardiologiczny w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku ma 36 łóżek. Jest przyjazny pacjentom. Powstały małe sale z łazienkami, sala intensywnego nadzoru i pozabiegowa. Ponadto, kupiono specjalistyczny sprzęt medyczny m.in.: angiografy, kolumny medyczne oraz aparaty EKG. Dzięki modernizacji skróci się czas pobytu pacjentów w szpitalu i zwiększy liczba wykonywanych zabiegów.

Uroczyste otwarcie przebudowanego oddziału z udziałem m.in. marszałka Mieczysława Struka i członkini Zarządu Agnieszki Kapały-Sokalskiej odbyło się 28 marca 2023 r.

Bardziej komfortowo dla pacjentów

Oddział kardiologiczny znajduje się w dwóch skrzydłach III piętra budynku A szpitala na Zaspie. W 2021 r. rozpoczął się remont, który trwał prawie dwa lata. W tym czasie w ramach prac budowlanych utworzono 10 dwułóżkowych sal z łazienkami, dwie sześcioosobowe sale intensywnego nadzoru kardiologicznego (INK) oraz jedną czteroosobową salę pozabiegową. Łącznie to 36 łóżek, czyli więcej o sześć niż przed remontem.

– Samorząd województwa pomorskiego od wielu lat wspiera finansowo ważne dla życia i zdrowia Pomorzan inwestycje. Jedną z nich był właśnie niedawno ukończony remont Oddziału kardiologicznego w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Dzięki modernizacji powstał ośrodek o wysokim standardzie, bez barier architektonicznych, z małymi salami chorych i salą intensywnego nadzoru kardiologicznego. To na pewno poprawi i usprawni opiekę nad chorymi hospitalizowanymi na Zaspie. A zastosowanie nowoczesnych technologii skróci się czas trwania zabiegu i oczekiwania na niego. Wzrośnie też liczba operacji. Tym samym poprawią się warunki diagnostyki i leczenia pacjentów – podkreślił marszałek Struk.

W południowym skrzydle oddziału powstały m.in.: gabinet diagnostyczno-zabiegowy, lekarski i pielęgniarski oraz magazyn. Natomiast w północnej części kardiologii na potrzeby Pracowni kardiologii inwazyjnej wydzielono Pracownię hemodynamiki, Pracownię elektrofizjografii, Pracownię elektroterapii, punkt pielęgniarski, dwa magazyny i pomieszczenia techniczne.

– Warto dodać, że jest to jedna z ważniejszych inwestycji na oddziale kardiologii w Szpitalu Św. Wojciecha od około 30 lat. Gruntowna modernizacja tego oddziału wraz z zakupem sprzętu kosztowała prawie 21 mln zł, w tym 19,2 mln zł przekazał samorząd województwa pomorskiego i miasto Gdańsk, a spółka Copernicus dołożyła prawie 1,4 mln zł – tłumaczyła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

Kupiono nowoczesny sprzęt

W ramach uzyskanych środków wymieniono aparaturę niezbędną do diagnostyki i leczenia. Kupiono m.in. dwa angiografy, kolumny medyczne, systemy telemetryczne do kardiomonitorów, system obrazowania naczyń OCT oraz aparaty EKG. To urządzenia stosowane w kardiologii do zabiegów inwazyjnych jak na przykład: koronaroplastyka, ablacja zaburzeń rytmu serca czy wszczepienie stymulatorów.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.