Radczyni prawna, menadżer, wykładowczyni, która zajmuje się ochroną zdrowia. Od 2017 r. jest prezeską Szpital Pomorskich. Jolanta Sobierańska-Grenda została 14. ministrem zdrowia.
Sobierańska-Grenda zastąpi na stanowisku Izabelę Leszczynę. Informację tę przekazał podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.
– Gratuluję i cieszę się z tej nominacji! – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Jolanta Sobierańska-Grenda to osoba z ogromnym doświadczeniem w zarządzaniu i restrukturyzacji placówek medycznych. Doskonale radziła sobie z trudnymi wyzwaniami, takimi jak zadłużenie szpitali powiatowych czy podział zadań między POZ a szpitalami. Nie było chyba w historii ministra zdrowia z tak dużym doświadczeniem w przekształceniach szpitali. Od kilku lat zarządza Szpitalami Pomorskimi, które świetnie funkcjonują. Jej dotychczasowe osiągnięcia i zaangażowanie świadczą o tym, że sprawdzi się na stanowisku ministra zdrowia, a jej pomysły spotkają się z akceptacją premiera.
Bogate doświadczenie
Jolanta Sobierańska-Grenda urodziła się 17 lipca 1973 r. w Malborku. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego i uzyskała aplikację radcy prawnego. Ukończyła studia MBA dla Kadry Medycznej w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. W 2024 r. uzyskała tytuł doktora z ekonomii i finansów UG. Rozprawa dotyczyła pomorskiego modelu restrukturyzacji szpitali należących do samorządu województwa pomorskiego wdrażanego od 2011 r.
Ma bogate doświadczenie zawodowe. Pełniła m.in. stanowisko sekretarza powiatu malborskiego (1999-2011). Była także dyrektorem Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (2011-2017), gdzie nadzorowała przekształcenie szpitali marszałkowskich w spółki prawa handlowego. Zajmowała się restrukturyzacją szpitali, skutecznie pozyskiwała środki zewnętrzne dla podmiotów medycznych. Od 2017 r. jest prezesem Szpitali Pomorskich.
Ponadto, jest wykładowczynią na kursach i studiach MBA dla kadry medycznej m.in. na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Kilka miesięcy temu została laureatką nagrody Kobieta Rynku Zdrowia 2025. Tym samym znalazła się wśród 67 najbardziej, zdaniem jury, wpływowych kobiety, które pracą i działaniami przyczyniają się do rozwoju ochrony zdrowia w Polsce oraz rozwoju medycyny. Prywatnie żona, mama i babcia.
Skład Rady Ministrów
Premier Tusk w środę, 23 lipca 2025 r. ogłosił skład zrekonstruowanego rządu. Kto w nim się znalazł? Obok premiera Donalda Tuska będzie trzech wicepremierów. Są to: minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Ministrowie, poza Jolantą Sobierańską-Grendą (zdrowie), to: Andrzej Domański (finansów i gospodarki), Lech Żurek (sprawiedliwości), Maciej Kierwiński (spraw wewnętrznych i administracji), Wojciech Balczun (aktywów państwowych), Jakub Rutnicki (sportu), Marcin Kulasek (nauki i szkolnictwa wyższego), Miłosz Motyka (energii), Barbara Nowacka (edukacji), Stefan Krajewski (rolnictwa i rozwoju wsi) Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (rodziny, pracy i polityki społecznej), Dariusz Klimczak (infrastruktury), Paulina Hennig-Kloska (klimatu i środowiska), Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (funduszy i polityki regionalnej), Marta Cienkowska (Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Tomasz Siemoniak (członek Rady Ministrów, koordynator służb specjalnych) oraz Maciej Berek (członek Rady Ministrów). Po rekonstrukcji zamiast 26, będzie 21 ministerstw.