Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/12/WhatsApp-Image-2023-12-12-at-10.07.30.jpeg Jest ratunek dla pacjentów z arytmią. Pierwsze na Pomorzu zabiegi wykonano na Zaspie

Jest ratunek dla pacjentów z arytmią. Pierwsze na Pomorzu zabiegi wykonano na Zaspie

Fot. materiał prasowy szpitala
20.12.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
20.12.2023

Na Oddziale kardiologicznym Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku przeprowadzono pierwsze trzy zabiegi izolacji żył płucnych wykorzystując elektroporację. To terapia dla pacjentów z migotaniem przedsionków.

Zabiegi wykonano 12 grudnia 2023 r.

Na czym polega zabieg?

Elektroporacja jest techniką nietermiczną – nie jest to podgrzewanie czy schładzanie tkanki, jak w stosowanych do tej pory metodach. Zabieg polega na wybiórczym działaniu na komórki mięśnia sercowego bez wpływu na otaczające tkanki jak np. nerwy czy mięśnie gładkie przełyku i naczyń. Warto dodać, że jego skuteczność zabiegu jest porównywalna z dotychczasowymi metodami.

Ponadto, kilka dni później, zespół pod kierunkiem dr n. med. Jacka Klaudela wykonał kolejny zabieg bez użycia promieniowania rentgenowskiego, wykorzystując jedynie system nawigacji 3D. Taki zabieg przeprowadzono u ciężarnej pacjentki.

Pierwsi na Pomorzu

Zabieg izolacji żył płucnych pozwala na uwolnienie pacjenta od arytmii, czyli migotania przedsionków. Oddział kardiologiczny na gdańskiej Zaspie jest 10 ośrodkiem w Polsce i pierwszym w województwie pomorskim wykorzystujący elektroporację w leczeniu zaburzeń rytmu. Na świecie tę metodę po raz pierwszy zastosowano w styczniu 2021 r., a w Polsce –w listopadzie 2022 r.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.