Większa stabilność sieci, mniej awarii, a przede wszystkim nowoczesna infrastruktura przygotowana na większy udział zielonej energii w obiegu. Porozumienie Sieciowe LiBRa oznacza ściślejszą współpracę pomorskich firm i instytucji, które są kluczowe w sektorze energetyki. W naszym regionie budową i utrzymaniem linii energetycznych zajmuje się Energa-Operator SA, natomiast głównymi zainteresowanymi są podmioty mające zasadniczy udział w gospodarczym rozwoju regionu. Należy do nich administracja publiczna, w tym samorząd województwa, zarządy portów morskich będących strategicznymi punktami sieci transportowej, a także instytucje tworzące dogodne warunki dla inwestycji na Pomorzu.
LiBRa to Linia Bezpieczeństwa i Rozwoju. Do głównych założeń porozumienia należy wspieranie realizacji strategicznych inwestycji sieciowych oraz koordynacja działań w zakresie rozwoju infrastruktury energetycznej Pomorza. Głównym celem jest rozwój oraz bezpieczeństwo energetyczne w regionie.
Razem możemy więcej
Porozumienie powołano 28 lutego 2025 r. pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i Beaty Rutkiewicz, wojewody pomorskiej. Ma ono otwartą formułę, jego twórcy zapraszają do współpracy samorządy oraz pozostałe organizacje, które chcą wesprzeć rozwój infrastruktury energetycznej na Pomorzu.
– Przykłady z naszego miasta pokazują, jak istotne jest dostosowanie sieci elektroenergetycznej do rosnących potrzeb mieszkańców i dynamicznie rozwijającej się aglomeracji – podkreśla Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa.
W obliczu rosnących potrzeb energetycznych i dynamicznego rozwoju regionu, porozumienie LiBRa staje się kluczowym narzędziem współpracy pomiędzy samorządami, instytucjami oraz firmami. Jego celem jest nie tylko rozwój infrastruktury energetycznej, ale także zapewnienie stabilnych i tańszych dostaw energii dla mieszkańców oraz przedsiębiorstw.
Dlaczego LiBRa jest tak ważna?
Współpraca pomiędzy różnymi interesariuszami, w tym samorządami, administracją publiczną oraz przedsiębiorstwami, jest kluczowa dla efektywnego wykorzystania dostępnych środków oraz realizacji projektów energetycznych. Porozumienie LiBRa umożliwia lepszą koordynację działań, co przyczynia się do szybszej realizacji inwestycji oraz zwiększenia udziału zielonej energii w ogólnym bilansie energetycznym regionu.
– Linie bezpieczeństwa to wszystkie nasze strategiczne inwestycje, które będziemy realizować ze środków pozyskanych z Krajowego Planu Odbudowy. Na budowę i modernizację sieci energetyczne w kraju przeznaczymy łącznie ponad 7,5 mld zł – powiedziała Karolina Lipińska, wiceprezeska spółki Energa-Operator SA.
Działania będą realizowane przez trzy lata. W ich efekcie każdy Pomorzanin będzie mógł czuć się bezpieczniej, jeżeli chodzi o zaopatrzenia w energię. Więcej nowoczesnych punktów zasilania i innych nowoczesnych elementów infrastruktury stworzy nową jakość. Istotne będzie też zorientowanie na prosumentów, czyli indywidualnych producentów energii.
Jaśniejsze widoki
Jak przypomniał marszałek Struk, incjator porozumienia, Pomorze produkuje ok. 60 proc. zużywanej energii. Rośnie natomiast udział źródeł odnawialnych i spodziewany jest dalszy ich wzrost.
– Zaangażowanie naszego regionu wynika z zapisów Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030, która zakłada podejmowanie działań dotyczących poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz wsparcia zielonej transformacji. Strategia ta promuje rozwój odnawialnych źródeł energii, tworzenie wysp energetycznych, wspieranie energetyki rozproszonej oraz rozwój efektywnych energetycznie i inteligentnych systemów przesyłu, dystrybucji i magazynowania energii – podkreślał marszałek.
Dostęp do zielonej energii staje się coraz ważniejszą kwestią dla obecnych i przyszłych inwestorów. Nowoczesna, odporna na awarie sieć, zwiększa możliwości przyłączenia instalacji dostarczających prąd produkowany przez turbiny wiatrowe i panele słoneczne. Pierwszą inwestycją koordynowaną w ramach Porozumienia LiBRa będzie licząca ponad 8 km sieć wysokiego napięcia w południowych dzielnicach Gdańska, na odcinku Błonia-Maćkowy. W latach 2025-2026 Energa-Operator planuje zainwestować 1,5 mld zł w sieci elektroenergetyczne na terenie województwa pomorskiego.
Porozumienie Sieciowe LiBRa podpisali:
- Mieczysław Struk (marszałek województwa pomorskiego),
- Anna Olkowska-Jacyno (wicewojewoda pomorska),
- Robert Świerzyński (prezes zarządu Energa-Operator SA),
- Karolina Lipińska (wiceprezeska zarządu Energa-Operator SA),
- Piotr Borawski (wiceprezydent Gdańska),
- Błażej Konkol (wiceprezes zarządu ds. infrastruktury Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o.),
- Jacek Zwolak (prezes zarządu Pomorskiego Funduszu Rozwoju sp. z o.o.),
- Magdalena Pronobis (wiceprezeska zarządu Pomorskiego Funduszu Rozwoju sp. z o.o.),
- Sławomir Kosakowski (prezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza SA),
- Aneta Niechoćko-Klenczon (pełnomocniczka Pomorskiej Kolei Metropolitalnej SA),
- Krzysztof Kaczmarek (wiceprezes ds. infrastruktury Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA),
- Alan Aleksandrowicz (wiceprezes ds. finansowych i bezpieczeństwa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA),
- Katarzyna Gruszecka-Spychała (wiceprezeska Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA),
- Beata Koniarska (wiceprezeska Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Stoczni Wojennej sp. z o.o.),
- Andrzej Gajowniczek (zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Regionalnej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Gdańsku),
- Agnieszka Rodak (prezes zarządu Rumia Invest Park sp. z o.o.).