AKTUALIZACJA

4 czerwca

Oddział Dziecięcy działa normalnie. Przyjęci pacjenci pediatryczni to głównie tzw. ostre przypadki. Dzieci mogą przebywać na oddziale z jednym z rodziców.

Oddział Chirurgiczny z pododdziałem Onkologicznym przyjmuje pacjentów, których zabiegi zostały odwołane z powodu wybuchu pandemii Covid-19, w ustalonej kolejności. Zabiegi odbywają się również w nagłych przypadkach ratowania życia i zdrowia. Oddział cały czas leczy pacjentów onkologicznych.
Wykonujemy też zabiegi w ramach „chirurgii jednego dnia”:
• Operacje górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego: żołądka, dwunastnicy jelita cienkiego, jelita grubego i odbytnicy (ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych)
• Operacje połączenia przełykowo-żołądkowego (choroba refluksowa, przepuklina rozworu przełykowego, kurcz wpustu)
• Operacje pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, wątroby i trzustki
• Operacje bariatryczne (chirurgiczne leczenie otyłości)
• Operacje gruczołów endokrynnych: tarczycy i przytarczyc (z wykorzystaniem neuromonitora nerwów krtaniowych) oraz nadnerczy
• Operacje piersi: pełny zakres onkoplastycznego leczenia raka piersi, w tym zabiegi oszczędzające pierś i pachę, rekonstrukcje piersi jednoczasowe i odroczone
• Operacje przepuklin: okolicy pachwiny (również metodami wideoskopowymi) oraz brzusznych, w tym pooperacyjnych
• Operacje proktologiczne (żylaki odbytu, szczeliny odbytu, przetoki okołoodbytnicze, wypadanie odbytnicy)
• Operacje diagnostyczne w chorobach nowotworowych: biopsja węzła chłonnego wartowniczego (metodą radioizotopową i barwnikową), pobieranie wycinków narządowych – biopsja cienkoigłowa (BAC), gruboigłowa (BAG), mammotomiczna (VABB), usuwanie zmian skórnych
• Wszczepianie portów do chemioterapii
• Chemioembolizacja przerzutów do wątroby
• Operacje w urazach głowy, klatki piersiowej i brzucha

Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu wznowił wykonywanie zabiegów planowych. W pierwszej kolejności przyjmowani są pacjenci, których zabiegi zostały odwołane z powodu pandemii Covid-19. Terminy pacjentów z dotychczasowej listy zostaną wyznaczone na nowo. Poprzednie terminy nie obowiązują. Pracownicy ortopedii będą telefonicznie lub listownie powiadamiać pacjentów i umawiać na zabiegi.
Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu świadczy również usługi dla pacjentów w nagłej potrzebie ratowania życia i zdrowia.

Oddział Kardiologiczny z Oddziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego rozpoczął przyjmowanie pacjentów na zabiegi planowe. Osoby, których zabiegi zostały odwołane z powodu wybuch pandemii Covid-19 zostaną telefonicznie poinformowane o nowych terminach wizyt.
Od początku wybuchu pandemii Oddział Kardiologiczny przyjmował i nadal przyjmuje pacjentów z stanie zagrożenia życia lub zdrowia.

Oddział Urologii i Urologii Onkologicznej umawia pacjentów, których zabiegi nie odbyły się z powodu pandemii Covid-19. Nieprzerwanie wykonywane były operacje chorych z pakietu DILO oraz przyjmowano na leczenie tzw. ostre przypadki.

3 czerwca

Zgodnie z decyzją osoba towarzysząca rodzącej nie będzie musiała przedstawić wyniku testu na obecnosć koronawirusa.

Pierwsza decyzja została wydana przez wojewodę Dariusza Drelicha 9 marca. Zgodnie z nią, w przypadku zwiększonej liczby chorych na COVID-19 wymagających hospitalizacji, szpital miał stać się placówką jednoimienną.

 

Powrót do normalności

Szpital wraca do normalnej pracy z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. – Chodzi o utrzymanie obowiązku triażowania pacjentów, zakaz odwiedzin pacjentów przebywających w szpitalu i oddzielenie specjalistycznych przychodni ambulatoryjnych od oddziałów. Ponadto, praca personelu medycznego (szczególnie w kontaktach z pacjentami) oparta jest na pełnym zabezpieczeniu poprzez stosowanie różnorodnych środków ochrony osobistej – wyjaśnia Agnieszka Marcińska, rzecznik szpitala.

 

Porody rodzinne od 1 czerwca

Kierownicy oddziałów szpitalnych omawiają warunki wznowienia przyjęć planowych. O pracy poszczególnych oddziałów szpital będzie informować na bieżąco. Dla przykładu Oddział Położniczo-Ginekologiczny wznawia pracę. To dobra wiadomość dla pań, które oczekują dziecka. Od 1 czerwca szpital będzie przyjmował kobiety do porodów. Odbywać się będą też porody rodzinne, jednak z powodów zachowania zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego, będą przebiegały z pewnymi ograniczeniami. – Decyzją lekarza kierującego oddziałem położniczo-ginekologicznym Marka Molla, zgodnie z decyzją Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, osoby towarzyszące kobiecie rodzącej w porodzie rodzinnym nie muszą przedstawić ujemnego wyniku badania w kierunku SARS CoV-2. Osoba towarzysząca rodzącej musi być zabezpieczona m.in. maseczką ochronną i rękawiczki, a przed wstępem na porodówkę musi wypełnić ankietę epidemiologiczną – tłumaczy Marcińska.  Ponadto, rodząca wraz z osobą towarzyszącą przebywają w pojedynczej, indywidualnej sali porodowej wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny. Osoba towarzysząca może zostać wpuszczona w momencie rozpoczęcia porodu i powinna opuścić oddział w ciągu dwóch godzin po porodzie. Co ważne, osoby pozostające na kwarantannie lub w trakcie izolacji nie mogą uczestniczyć w porodzie i wchodzić na teren szpitala. Natomiast lekarz kierujący Oddziałem Położniczo-Ginekologicznym Marek Moll dodaje: „Równocześnie na porodówce mogą się odbywać dwa porody rodzinne. Dlatego ze względu na sytuację epidemiologiczną prosimy pacjentki o wyrozumiałość.” W przypadku planowanych zabiegów ginekologicznych personel oddziału będzie informował pacjentki telefonicznie o terminie zabiegu.