Podczas uroczystej sesji podjęta została uchwała w sprawie ogłoszenia roku 2023 – Rokiem obchodów 50-lecia nadania praw miejskich Jastarni. Dodatkowo, w związku z jubileuszem w imieniu samorządu województwa pomorskiego życzenia włodarzom i mieszkańcom Jastarni złożył marszałek Mieczysław Struk:

„Jestem pełen uznania i szacunku dla wszystkich mieszkańców Jastarni, którzy przez dekady służyli swojej małej ojczyźnie pracą, gospodarnością i zaangażowaniem społecznym, tworząc historię miasta. Gratuluję też włodarzom, którzy starają się jak najlepiej dbać o swoich mieszkańców i przyszłość Jastarni. Dziś to miasto jest przykładem tego, jak aktywnie szukać i dobrze wykorzystywać rozwojowe szanse”.

Fot. Marcin Józefowicz UMWP

Jastarnia jest szczególnie bliska marszałkowi Strukowi, ponieważ jest to jego rodzinna miejscowość. To właśnie tu, w Jastarni marszałek Struk rozpoczynał swoją pracę na rzecz samorządu lokalnego.

– Często wracam myślami i wspomnieniami do mojego dzieciństwa. Skromnego, ale radosnego – zaznacza. – Moje obrazy z dzieciństwa to przede wszystkim miejsce w Jastarni Borze, gdzie ojciec trzymał swoją łódź rybacką, najpierw żaglową, a potem motorową. To także port rybacki z kołyszącymi się na cumach drewnianymi kutrami i nabrzeże żeglarskie, z którego korzystałem ucząc się żeglowania. W pamięci mam las i plażę, położoną tuż obok mojego domu. I jeszcze kościół w Jastarni, pełen motywów rybackich, eklektyczny, ale wyjątkowy, bo jest obrazem specyfiki lokalnej społeczności.

*  *  *

Jastarnia po raz pierwszy pojawiła się w źródłach w 1378 r. Przez stulecia była wioską zamieszkaną w przeważającej mierze przez ludność kaszubską trudniącą się rybołówstwem. Z dniem 1 stycznia 1973 r. Jastarnia uzyskała prawa miejskie. Obecnie jest przede wszystkim miejscowością wypoczynkową, jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów na Wybrzeżu. Panują tutaj znakomite warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. W mieście znajdują się cztery kąpieliska nadmorskie, jak również molo wychodzące na Zatokę Pucką. Dodatkowo, przez cały Półwysep Helski ciągnie się ścieżka rowerowa, a okoliczne lasy nadmorskie znakomicie nadają się na spacery.

W Jastarni cały czas silne są tradycje kaszubskie. Z miejscowych zabytków warto wspomnieć chatę rybacką, zbudowaną pod koniec XIX w. z wykorzystaniem wyrzuconych przez morze części statków, oraz neobarokowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (ciekawym elementem wystroju tej świątyni jest ambona w kształcie rybackiej łodzi płynącej przez wzburzone fale morskie). Przy wjeździe do miasta funkcjonuje także skansen fortyfikacji, składający się z czterech schronów bojowych, które przed II wojną światową stanowiły fragment Rejonu Umocnionego Hel.