Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/05/kids-pxabay_klimkin.jpg Dziewczynki pochylone nad zeszytami. Fot. pixabay/klimkin

Jaka ma być szkoła? Nowoczesna i ucząca odpowiedzialności

Fot. Pixabay.com/klimkin

Czym jest odpowiedzialna edukacja? Kto za nią odpowiada? Jaka powinna być nowoczesna placówka edukacyjna? O sprawach nauczania będzie można podyskutować na specjalnych spotkaniach, 31 maja w Gdańsku i 1 czerwca 2022 r. w Chojnicach.

Konferencje odbywają się w ramach cyklu wydarzeń powiązanego z kongresem Solidarni w rozwoju: Gdańsk – Polska – Europa – Świat.

 

Solidarni w rozwoju. Edukowanie do odpowiedzialności, Gdańsk. Fot. mat. prasowe

Fot. mat. prasowe

Konferencję zaplanowano na 31 maja 2022 r. w formule hybrydowej – w gdańskim Hevelianum przy ul. Gradowej 6 oraz on-line. Odbywa się w ramach cyklu wydarzeń powiązanego z kongresem „Solidarni w rozwoju: Gdańsk – Polska – Europa – Świat”. Słowa odpowiedzialność i solidarność znaczeniowo są sobie bliskie. Bez odpowiedzialności nie ma solidarności, a bez edukacji nie ma rozwoju. W cyklu wydarzeń „Solidarni w rozwoju” kwestia odpowiedzialności, jak i zagadnienia związane z edukacją, pojawiały się wielokrotnie i w różnych kontekstach. Stały się też głównym tematem konferencji, która odbędzie się w Hevelianum – miejscu szczególnym, bo łączącym w sobie ideę interdyscyplinarnego centrum edukacji oraz historii i kultury, przyciągającym także ludzi biznesu.

Czym jest odpowiedzialna edukacja? Kto za nią odpowiada? Dlaczego jest ważna? Jakie znaczenie ma dla rozwoju i co znaczy, że ma nas prowadzić ku przyszłości? Czy odpowiedzialności można nauczyć? Nad tymi pytaniami zastanawiać się będą eksperci, praktycy, akademicy, samorządowcy, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych, a także publiczność. Uczestnicy będą dyskutować, jak odpowiedzialnie i do odpowiedzialności edukować na wszystkich etapach życia. Praktycy biznesu będą pytani, czy i jak włączają się w ten ciągły proces. Nie zabraknie też prezentacji przykładów konkretnych działań, co – obok otwartej i merytorycznej dyskusji – stało się już znakiem rozpoznawczym cyklu „Solidarni w rozwoju”.

Rejestracji na konferencję można dokonać na stronie Solidarni w rozwoju. Odpowiedzialna edukacja, można też dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

 

 

Solidarni w rozwoju, Chojnice. Fot. mat. prasowe

Fot. mat. prasowe

Konferencja odbędzie się 1 czerwca 2022 r. w Centrum Nauk Technicznych w Chojnicach przy ul. Kościerskiej 11 oraz on-line. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu powiązanego z kongresem „Solidarni w rozwoju: Gdańsk – Polska – Europa – Świat”.

Czy w dobie ciągłych zmian są w procesie i treści edukacji sprawy i wartości niezmienne? Na jakie potrzeby powinna odpowiadać nowoczesna placówka edukacyjna? Co powinno się w niej zmienić, by mogła edukować „ku przyszłości”? Na te pytania będą odpowiadać eksperci, praktycy, akademicy, samorządowcy oraz przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych.

Żyjemy i funkcjonujemy w świecie ciągłych zmian. To, co ważne było wczoraj, dziś może już niewiele znaczyć. To, czym żyjemy dzisiaj, jutro może wydawać się mało istotne. Nowe technologie zmieniają każdą dziedzinę życia – od drobnych spraw domowej codzienności, przez edukację, kulturę po małe i wielkie biznesy. W ciągu najbliższych 25 lat nawet połowa istniejących dziś zawodów może zniknąć z rynku pracy albo będzie zautomatyzowana. Jak w takim „szalonym” świecie ma odnaleźć się szkoła? Czy w dobie ciągłych zmian są w edukacji sprawy i wartości niezmienne? Na jakie potrzeby powinna odpowiadać nowoczesna placówka edukacyjna? Co powinno się w niej zmienić, by mogła edukować „ku przyszłości”? Jakie miejsce w tej odnowionej edukacji powinny mieć małe ojczyzny? Czy i w jakim kontekście jest w niej miejsce na to, co lokalne?  Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy konferencji, która – w ramach cyklu „Solidarni w rozwoju” – odbędzie się w Centrum Nauk Technicznych w Chojnicach. W dyskusji wezmą udział eksperci, samorządowcy, przedstawiciele placówek edukacyjnych i organizacji pozarządowych. Głos publiczności też będzie ważny i brany pod uwagę przez panelistów.

Rejestracji na stronie konferencji Solidarni w rozwoju. Edukacja skierowana, można też dołączyć do wydarzenia na  Facebooku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.