Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/11/Balkon.jpg Jak zmieniły się ukraińskie miasta? Dowiesz się podczas projekcji w IKM

Jak zmieniły się ukraińskie miasta? Dowiesz się podczas projekcji w IKM

Fot. materiał prasowy
24.11.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
24.11.2021

Instytut Kultury Miejskiej w piątek, 26 listopada 2021 r. zaprasza na przegląd trzech krótkometrażowych filmów dokumentalnych o architekturze. Podczas projekcji obrazów będzie zaprezentowana historia transformacji ukraińskich miast. A po niej odbędzie się spotkanie z reżyserii Romana Blazhana. W rozmowie wezmą też udział historyczka architektury Anna Cymer i urbanista z Politechniki Gdańskiej Łukasz Pancewicz.

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Miastoprojekcje i rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny, ale obowiązuje ograniczona liczba miejsc.

O reżyserze

Roman Blazhan jest filmowcem i producentem, który urodził się w Doniecku. Mieszka w Kijowie. Najpierw zajmował się branżą energetyczną i finansami. Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej przebranżowił się. Obecnie zajmuje się filmem. Prowadzi Minimal Movie – firmę zajmującą się produkcją wideo. Jest reżyserem i producentem licznych teledysków i reklam.

Czy dzięki architekturze można zrozumieć kulturę?

Jego pierwszy, profesjonalny krótkometrażowy film dokumentalny „Enter through the balcony”, opowiada o prowizorycznych balkonach na Ukrainie i został zrealizowany dzięki grantowi Ukraińskiej Fundacji Kultury. Obraz bada fenomen balkonu jako małej formy architektonicznej. Jest też podróżą przez dekady i spojrzeniem nie tylko na wnętrze zabudowy, ale także jej właścicieli w miastach całej Ukrainy. O balkonach opowiadają: mieszkańcy, urzędnicy, historycy, socjologowie, urbaniści, deweloperzy i architekci. Film ukazuje historię postsowieckiej Ukrainy, tzn.:  życie, kulturę i relacje między przestrzenią osobistą a publiczną w miastach. „Enter through the balcony” bada, w jaki sposób architektura może być tropem do głębszego zrozumienia kultury i miejsca.

Jak żyje się na Ukrainie?

Drugim z obrazów, który będzie można zobaczyć podczas piątkowych Miastoprojekcji jest „Soviet Modernism”. Ukazuje on piękno architektonicznego eklektyzmu. Niestety, wyjątkowe ukraińskie budynki uchwycone w filmie, mogą być już ostatnimi przedstawicielami stylu. Pomimo że Związek Radziecki upadł 29 lat temu, to duch totalitarnej przeszłości wciąż trwa. Architektura sowieckiego modernizmu zachowała się w wielu ukraińskich miastach, pokazując przeżytek ideologii tamtej epoki. To, co miało stać się przeszłością, nadal jest teraźniejszością. Jeśli przestrzenie miejskie kształtują wartości jej mieszkańców, jak mieszka się współcześnie na postsowieckiej Ukrainie?

Jak powinny wyglądać miasta XXI wieku?

Trzecim filmem będzie „Landscape Architecture: Rethinking The Future out of a Totalitarian Past”. Obraz zgłębia przeszłość, teraźniejszość i przyszłość miast na Ukrainie oraz ukazuje unikalny, historyczny proces budowania nowych społeczności w postsowieckim krajobrazie. Ukraina nie jest osamotniona na drodze ponownej analizy, jak przestrzeń miasta wpływa na jego mieszkańców. Zanieczyszczone powietrze wielu chińskich miast, przepełnione ulice Nowego Jorku, podatne na pożar dzielnice Kalifornii. Tym krótkometrażowym filmem Ukraina ma nadzieję dołączyć do globalnej dyskusji o tym, jak powinien wyglądać miejski krajobraz w XXI wieku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.