Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f14c3312-85db-4b1e-80ce-eb45fa07f1f5-3.jpg Jak zmienił się świat po 1989 roku? Kolejne spotkanie z cyklu Bezradność filozofa

Jak zmienił się świat po 1989 roku? Kolejne spotkanie z cyklu Bezradność filozofa

Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Fot. materiał prasowy
25.11.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
25.11.2022

Tematami rozmowy, inspirowanej musicalem „1989”, będą m.in. sytuacja geopolityczna i przemiany w Europie Środkowo-Wschodniej. Dyskusję poprowadzi Piotr Augustyniak, a jego gościem będzie redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik. To kolejne spotkanie z cyklu Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle, na które zaprasza Gdański Teatr Szekspirowski.

Wydarzenie odbędzie się 28 listopada o godz. 18.00 na żywo w GTS.

Transformacja i problemy współczesnego świata

Adam Michnik i Piotr Augustyniak porozmawiają o przemianach w Europie Środkowo-Wschodniej w 1989 r. Spróbują odpowiedzieć na pytania: W jakim momencie jesteśmy dzisiaj? Czy wojna w Ukrainie będzie jej ostatnim – zwycięskim – aktem? Czy raczej momentem przesilenia, który niezależnie od tego, kto wygra, pociągnie za sobą regresję całego regionu oraz umocnienie się tendencji populistycznych i antyeuropejskich? Europa Środkowo-Wschodnia w 1989 r. weszła w proces transformacji. W jednych krajach regionu potoczyła się ona błyskawicznie, w innych zatrzymała się w pół drogi, w jeszcze innych okazała się natychmiastową klapą i degeneracją ustrojową. Tematami spotkania będą (przede wszystkim) Rosja i Polska w ich wzajemnej niechęci, wielkich różnicach oraz zaskakujących i niepokojących podobieństwach.

O prowadzącym i gościu

Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak – filozof, pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem „Homo polacus. Eseje o polskiej duszy” (2015). Ostatnio opublikował „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz „Jezus Niechrystus” (2021). Publikuje w  „Kronosie”, „Przeglądzie Politycznym” i  „Znaku”. Mieszka w Krakowie.

Adam Michnik – publicysta, eseista, pisarz, historyk i działacz polityczny. Założyciel i redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” od 1989 r. W latach 1968-1989 dysydent i jeden z głównych działaczy opozycji demokratycznej w PRL. Był członkiem Komitetu Obrony Robotników. W czasie obrad Okrągłego Stołu zasiadał w zespole ds. reform politycznych. Brał także udział w poufnych spotkaniach w Magdalence. Poseł na Sejm X kadencji w latach 1989-1991. Autor książek, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Kawaler Orderu Orła Białego. W październiku 2022 r. otrzymał Nagrodę Księżniczki Asturii w kategorii komunikacji i działań na rzecz ludzkości.

O cyklu Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle

Cykl został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 r., w 457. rocznicę urodzin Williama Szekspira. Pierwsze spotkanie inspirowane szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcone było życiu i twórczości zmarłego w marcu 2021 r. profesora Jerzego Limona. Drugie, majowe dotyczyło zemsty i sprawiedliwości.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.