Gospodarka
Jak przyciągnąć inwestycje? Samorząd województwa i Bank Światowy razem opracują specjalny raport

Jak przyciągnąć inwestycje? Samorząd województwa i Bank Światowy razem opracują specjalny raport

Fot. mat. ARP
15.09.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
15.09.2021

Jak skutecznie promować województwo pomorskie i przyciągać inwestorów? Jak podnosić jakość usług w ramach projektu Invest in Pomerania? Na te między innymi pytania odpowie wspólny raport samorządu województwa i Banku Światowego. W dokumencie znajdą się również konkretne rekomendacje dotyczące rozwoju gospodarczego naszego regionu.

Raport zostanie zaprezentowany w maju 2022 r.

Co to za dokument?

Analiza przygotowana przez Bank Światowy pokaże wpływ działań Invest in Pomerania na przyciąganie do województwa pomorskiego nowych inwestorów, tworzenie nowych miejsc pracy i na rozwój nowych technologii. Co ważne, w dokumencie zawarte zostaną także rekomendacje dotyczące dalszego podnoszenia jakości usług.

– Pierwsze takie badanie przeprowadzone było w 2010 roku. To ono było podstawą do opracowania strategii przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz bodźcem do powołania inicjatywy Invest in Pomerania – mówi Łukasz Żelweski, prezes Agencji Rozwoju Pomorza. – Wiemy jednak, że, aby nasze działania były skuteczne musimy i się doskonalić i odpowiadać na nowe wyzwania – dodaje.

Dlatego właśnie powstanie nowy raport.

Samorząd województwa z Bankiem Światowym

Raport zostanie przygotowany wspólnie przez samorząd województwa pomorskiego oraz Bank Światowy.

– Nasz nowy projekt z województwem pomorskim jest unikalnym zadaniem, ponieważ niewiele regionalnych agencji promocji inwestycji zdecydowało się na taką odwagę. Jesteśmy przekonani, że podejście samorządu województwa do takich analiz może być przykładem dobrej praktyki dla innych na całym świecie – zaznacza Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i Kraje Bałtyckie.

W ramach współpracy Bank Światowy przeprowadzi między innymi wywiady z kluczowymi inwestorami czy lokalnymi przedsiębiorcami. Raport zaprezentuje również kilka propozycji sektorów, które są gotowe do szerokiej promocji przez samorząd województwa na rynkach światowych.

Raport – narzędzie pracy Invest in Pomerania

Dokument pokaże, jaki wpływ na rozwój regionu ma inicjatywa Invest in Pomerania.

– Historia inicjatywy zaczęła się ponad 10 lat temu. Wtedy powstała koncepcja projektu unijnego, mającego na celu wzmocnienie naszych możliwości do przyciągania zagranicznych inwestycji – wyjaśnia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – W ciągu tej dekady Invest in Pomerania stała się punktem kompleksowej obsługi inwestorów – dodaje.

O sukcesie świadczą liczby. Z powodzeniem udało się zrealizować 135 projektów i utworzyć ponad 19 tys. miejsc pracy.

– Liczymy również, ze raport będzie swoistym przewodnikiem prowadzącym do stworzenia jeszcze bardziej skutecznej strategii podnoszenia konkurencyjności inwestycyjnej województwa – podkreśla Struk.

Raport będzie gotowy w maju 2022 r.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.