Wykopaliska antycznego portu Berenike nad Morzem Czerwonym mają długą tradycję. Od 2008 r. pracują tam członkowie polsko-amerykańskiej misji archeologicznej. Dwa lata temu zainicjowali badania postrzymskiej nekropoli położonej w zachodniej części miasta. Wykopaliskami kieruje dr Mariusz Gwiazda z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Tajemnice cmentarzyska Berenike

Jednym z uczestników ekspedycji archeologicznej w Egipcie jest Jakub Mosiejczyk, który w Spichlerzu Błękitny Baranek zaprezentuje wyniki badań z dwóch ostatnich sezonów wykopaliskowych na cmentarzysku w Berenike.

– Skupię się m.in. na zwyczajach pogrzebowych Blemiów, nomadów z Pustyni Wschodniej, ostatnich mieszkańców antycznego portu nad Morzem Czerwonym. Opowiem o niezwykłej architekturze i wyposażeniu grobowców komorowych, wybudowanych z pozostałości rafy koralowej – zapowiada Jakub Mosiejczyk.

Podczas spotkania Jakub Mosiejczyk odpowie także na pytania o to, jakie rzeczy zmieszczą się w ekspedycyjnym namiocie, jak przetrwać podczas kilkutygodniowego pobytu na pustkowiu oraz… jak uniknąć ukąszenia skorpiona.

– Wydarzenie polecamy każdemu, kto interesuje się archeologią i chciałby poznać warunki pracy archeologa w trudnym terenie – mówi Marcin Fedoruk, kierownik Działu Promocji i Komunikacji Wizualnej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

.

Blemiowie – ostatni władcy antycznego portu nad Morzem Czerwonym.
O polskich badaniach w Berenike na Pustyni Wschodniej

  • 28 maja 2024 r., wtorek, godz. 17.00
  • Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział Spichlerz Błękitny Baranek
  • ul. Chmielna 53, Gdańsk
  • wstęp – wolny