Dla każdego, a zwłaszcza małego człowiek, śmierć bliskiej osoby jest smutna i bolesna. Często taka trauma trwa wiele tygodni, a nawet miesięcy. Po śmierci ukochanej osoby np. rodzica nic nie jest już takie, jak było do tej pory. Z myślą o osobach, które straciły członka rodziny, powstał program Tumbo Pomaga. Ma pomóc dzieciom i młodzieży w żałobie oraz ich rodzicom, opiekunom i nauczycielom, którzy towarzyszą im w tych trudnych chwilach.
Dzień Tumbo – Dzień Solidarności z Dziećmi i Młodzieżą w Żałobie organizowany jest 21 listopada.
Szkoły pomagają
W wielu szkołach i przedszkolach w całej Polsce podczas Dnia Tumbo dzieci wraz z pedagogami stworzą pełną życzliwości i wsparcia przestrzeń do rozmów na trudne tematy. Chodzi o: śmierć, żałobę czy żal. Uczestnicy szkolnych spotkań zastanowią się, jak wspierać koleżanki i kolegów, którzy doświadczyli lub doświadczają straty bliskiej osoby. Ważne jest przygotowanie dzieci i młodzieży do radzenia sobie z uczuciami związanymi ze śmiercią bliskiej osoby. Co ważne, zajęcia edukacyjne są jednocześnie działaniem charytatywnym, podczas którego dzieci w szkole organizują kiermasze na rzecz dzieci osieroconych. Zebrane środki zostaną przeznaczone na wsparcie dzieci po stracie bliskiej osoby (wsparcie edukacyjne, pomoc psychologiczna, tumbolinia – telefon wsparcia dla dzieci i młodzieży – oraz pomoc materialna).
Co to za dzień?
Dzień Tumbo to część programu Funduszu Dzieci Osieroconych, który trwa już od 16 lat. Fundusz udziela wsparcia socjalnego dzieciom osób, które odeszły pod opieką hospicjów (w ciągu roku to prawie 800 osób) oraz psychologicznego wszystkim dzieciom i młodzieży po stracie. Tumbo pomaga Fundacji Hospicyjnej. Jej celem jest wsparcie socjalne i psychologiczne osieroconych dzieci i nastolatków, których bliscy są lub byli pod opieką Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC. Pallotyńskie hospicjum co roku opiekuje się tysiącem osób. Fundacja Hospicyjna jest organizatorem pierwszych w Polsce kompleksowych warsztatów dla nauczycieli, psychologów i pedagogów szkolnych poruszających tematykę żałoby uczniów. Jest także twórcą pierwszego w Polsce portalu internetowego dotyczącego żałoby dzieci i młodzieży.
Więcej informacji na stronie Tumbo Pomaga.