Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/05/Obraz-091-scaled.jpg Jak nie dać się fake-newsom i jak Trójmiasto może pomóc gospodarce Ukrainy. Rozmowy na Forum Przedsiębiorstw w Gdyni

Jak nie dać się fake-newsom i jak Trójmiasto może pomóc gospodarce Ukrainy. Rozmowy na Forum Przedsiębiorstw w Gdyni

Port w Gdyni. Fot. Aleksander Olszak
26.05.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
26.05.2022

Co trzeba zrobić, aby porty Trójmiasta były bramą eksportową dla Ukrainy? Jaką rolę pełnią wolne sądy w rozwoju gospodarczym? Na takie między innymi pytania szukali odpowiedzi uczestnicy 17. Forum Przedsiębiorstw w Gdyni. W spotkaniu uczestniczyło prawie 200 osób

Forum Przedsiębiorstw to coroczne spotkanie biznesu organizowane przez Agencję Rozwoju Pomorza.

18 lat razem

Forum Przedsiębiorstw organizowane jest już od 18 lat.

– Forum organizowane przez Agencję Rozwoju Pomorza to jedna z najpopularniejszych konferencji dla przedsiębiorców w województwie pomorskim. Warto też dodać, że to właśnie ARP z sukcesem promuje gospodarkę regionu w Polsce i na całym świecie, i to właśnie dzięki tej agencji przyciągamy na Pomorze coraz to nowych inwestorów – mówił podczas otwarcia Forum, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Tradycyjnym miejscem spotkania jest Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni. Biorą w nim udział zarówno małe i średnie firmy jak też przedstawiciele wielkich korporacji o międzynarodowym zasięgu. Gdyńskie spotkanie jest okazją do poznania praktycznych aspektów prowadzenia biznesu oraz wzajemnej wymiany doświadczeń. Zaproszeni goście chętnie dzielą się swoją wiedzą i aktualnymi informacjami z biznesowych rynków. Nie inaczej było w 25 maja 2022 r. podczas tegorocznej edycji Forum.

Rozmowy o ważnych tematach

Każdego roku na Forum Przedsiębiorstw poruszane są inne tematy. W 2022 r. dominowały rozmowy o sytuacji na Ukrainie i jej wpływie na gospodarkę Pomorza, Polski, Europy i świata.

– Ponad 40 proc. dochodów Ukrainy stanowił eksport produktów spożywczych a zwłaszcza zbóż. Teraz porty czarnomorskie są zablokowane. Ratunkiem mogą być porty Trójmiasta – podkreślał prof. Jerzy Hausner.

Prelegenci byli zgodni, że konflikt u naszego wschodniego sąsiada należy rozpatrywać w dużo szerszym kontekście, powiązanym z zagadnieniami dotyczącymi kryzysu klimatycznego. Tym, co wyróżniało tegoroczne Forum, był specjalny panel ”Solidarni w Rozwoju”. Obecnie, zarówno pracodawcy, jak i klienci coraz większą uwagę zwracają na przestrzeganie przez firmy praw człowieka. Uczestnicy Forum zastanawiali się jak prowadząc działalność gospodarczą przestrzegać wytycznych OZN czy dyrektyw unijnych związanych z tym zagadnieniem. Ale Forum Przedsiębiorstw to była również doskonała okazja do zaprezentowania wsparcia jakie samorząd województwa pomorskiego ma do zaoferowania przedsiębiorcom. Prezentowany był między innymi projekt SPEKTRUM, czyli katalog usług doradczych odpowiadający potrzebom rozwojowym pomorskich firm. Swoją ofertę prezentował także Broker Eksportowy. Działał także punkt konsultacyjny funduszy europejskich.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.