Powrót do pracy bywa bardzo trudny, zwłaszcza po dłuższej przerwie związanej z macierzyństwem. Żeby ułatwić kobietom odnalezienie się na rynku pracy Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku stworzył specjalny program pilotażowy. Mieszkanki Pomorza biorą udział w warsztatach z psychologiem oraz doradcami zawodowymi. Korzystają z dobranych specjalnie szkoleń, by ostatecznie bez problemu znaleźć zatrudnienie.
„Kobiety gotowe na zmiany – inkubator zwinnej kariery” to projekt pilotażowy, który potrwa do końca 2023 r. Jest realizowany w partnerstwie z Powiatowymi Urzędami Pracy z Gdyni, Malborka oraz Sztumu.
Trudny powrót
Kobiety mają różne obawy i oczekiwania. Boją się, że nie podołają nowym obowiązkom służbowym i wyzwaniom zawodowym oraz pogodzeniu tego z obowiązkami domowymi.
– Dlatego powstał projekt pilotażowy, testujemy nowe metody i narzędzia aktywizacji zawodowej, po to, aby zidentyfikować te najskuteczniejsze i zaproponować ich wprowadzenie do przepisów ustawowych, które regulują działalność urzędów pracy. W naszym projekcie sprawdzamy rozwiązania ułatwiające Pomorzankom powrót do pracy po urodzeniu dziecka i rozwój kariery zawodowej zgodnie z ich talentami. Co istotne sprawdzamy rozwiązania, które jednocześnie są korzystne dla pracodawców – mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor ds. rynku pracy WUP w Gdańsku.
W projekcie bierze udział 15 Pomorzanek zarejestrowanych, jako osoby bezrobotne, które wracają na rynek pracy po urodzeniu dziecka, urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.
Warsztaty psychologiczne kluczem do rozwoju kariery
Uczestniczki projektu, to panie z różnym wykształceniem, większość z dużymi przerwami w pracy i nie małymi trudnościami w życiu osobistym. Dlatego projekt zawiera cały pakiet działań wspierających. Nowym pomysłem są warsztaty z psychologiem. Rozmowy dotyczą emocji, poczucia własnej wartości, motywacji wewnętrznej.
– Dodatkowo uczestniczki projektu poznają techniki radzenia sobie ze stresem, dowiadują się, jakie są uwarunkowania związane z relacjami interpersonalnymi, czy lękiem przed zmianą. Ten etap panie mają już za sobą – wyjaśnia dyrektor Żmudzińska.
Kolejnym krokiem są warsztaty kreowania własnego wizerunku, które prowadzą doradcy zawodowi z WUP w Gdańsku i PUP-ów obecnych w projekcie. Na tym etapie kobiety uczą się efektywnej autoprezentacji, ustalania i określania celów, zarządzania sobą w czasie, doskonalą umiejętność przedstawiania siebie w ciekawej formie, dowiadują się, jak bezpiecznie i efektywnie funkcjonować w mediach społecznościowych.
– Na początku nasze uczestniczki bardzo skromnie mówiły o sobie i nie były świadome swojego potencjału, nie potrafiły mówić z przekonaniem o swoich atutach. Zmiana, którą zobaczyliśmy po warsztatach robi wrażenie. Zobaczyliśmy osoby, które wiedzą, czego chcą od życia i znają swoją wartość – opowiada Sylwia Koniuszewska, doradca zawodowy z WUP w Gdańsku, która prowadziła warsztaty w Sztumie. – Po zajęciach uczestniczki przyznały, że czują większą wiarę w siebie, bardziej rozumieją innych, mają więcej mocy w sobie, determinacji i nie mogą się doczekać kursów szkoleniowych i co bardzo ważne nie boją się powrotu do pracy – dodaje.
Kobiety spotykały się z doradcami zawodowymi również indywidualnie, co pozwoliło nakreślić osobisty plan działania. Kolejną nowością, która pojawia się w projekcie jest bon w wysokości 500 zł na wzmocnienie wizerunku. Każda uczestniczka wykorzystuje go zgodnie w własnymi potrzebami, np. na ubiór do pracy, fryzjera, usługi kosmetyczne, bądź inne koszty uzgodnione z doradcą zawodowym.
– To element uzupełniający, ale bardzo ważny, bo podwyższa samoocenę i pewność siebie. Wzmocnienie wizerunku jest istotne dla budowania motywacji do podjęcia zatrudnienia – dodaje Katarzyna Żmudzińska.
Zadowolona mama wybiera od nowa
Jedną z uczestniczek projektu jest pani Dominika. To młoda mama, która niedawno wróciła z Niemiec i obecnie mieszka w Mikołajkach Pomorskich. O projekcie dowiedziała się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sztumie i postanowiła wziąć w nim udział.
– Świetnym pomysłem było to, że najpierw brałyśmy udział w bloku psychoedukacyjnym, co pozwoliło nam się zintegrować. Później były zajęcia rozwijające m.in. kreatywność, które odbywały się w miłej atmosferze, było wesoło. Prowadzący pokazali nam, jak możemy się rozwijać zawodową, jaką drogą iść – opowiada uczestniczka projektu.
W tej chwili uczestniczki biorą udział w szkoleniach, podnoszących kwalifikacje i rozwijających kompetencje, które zostały dopasowane do ich indywidualnych potrzeb. Pani Dominika po konsultacjach z doradcami zawodowymi WUP w Gdańsku zdecydowała się na kurs, dzięki któremu będzie mogła wykonywać zawód UX designera (to specjalista z obszaru IT, który projektuje doświadczenia użytkowników).
– Myślałam o tym, żeby zostać programistką, ale z pomocą doradcy odkryłam, że mogę wykorzystać to, że jestem kreatywna i pójść w nieco innym kierunku. Mogę powiedzieć, że po miesiącu zajęć i szkoleń jestem bardzo zadowolona z tego wyboru. Chcę rozwijać się w tym kierunku, aby móc wykonywać ten zawód – mówi pani Dominika.
Kolejny krok – praktyka
Następnym etapem projektu są staże – w tym zakresie uczestniczki są wspierane przez specjalistów z PUP-ów obecnych w projekcie.
– Staże są organizowane w innowacyjnej formie, która zostanie dopasowana do potrzeb oraz możliwości Pań i Organizatorów. Uczestniczki będą uzgadniać z pracodawcami w obecności pracowników PUP elastyczny czas i sposób odbywania staży. Innowacyjność staży ma wspomóc Panie w pogodzeniu życia zawodowego z rodzinnym poprzez skrócony czas pracy (do 30 godzin tygodniowo), zmianę okresu rozliczeniowego, czy formy np. praca hybrydowa – informuje Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni.
Obecnie Uczestniczki są w trakcie intensywnych spotkań z pośrednikami pracy, na których otrzymują skierowania na staże i propozycje pracy (min. jedna wysokiej jakości oferta). Panie podkreślają, że staż jest kluczowy, aby zdobyć doświadczenie, które umożliwi im podjęcie zatrudnienia lub w późniejszym czasie założeniem własnej działalności gospodarczej. Na każdej wizycie Uczestniczki przedstawiają efekty rekrutacji oraz otrzymują wsparcie i pomoc w dalszej realizacji indywidualnego planu działania.
Szczegółowe informacje na temat projektu na stronie wup.gdansk.pl/gotowe na zmiany.