Uroczyste otwarcie odbyło się 27 października 2022 r.

Jak wygląda nowa izba przyjęć?

Remont w szpitalu trwał od 2020 do 2022 r. Jego celem było m.in. utworzenie jednej głównej izby przyjęć w budynkach nr 3 i 4. Przebudowano prawie 900 mkw. W efekcie w części położniczo-ginekologicznej powstał 4-łóżkowy obszar obserwacyjny, a w ogólnej 9-łóżkowa strefa obserwacyjna z jednoosobową izolatką. Ponadto, utworzono m.in. trzy gabinety badań, trzy pokoje obserwacyjne, trzy gabinety zabiegowe, rejestrację, poczekalnię i łazienki.

–  To kolejna ważna inwestycja, która została zrealizowana w przeważającym zakresie z funduszy unijnych oraz ze środków budżetu województwa pomorskiego jako właściciela Szpitali Pomorskich. Izba przyjęć to serce szpitala. Dotąd jednak funkcjonowały w Redłowie trzy rozproszone izby. Teraz, po ich integracji i utworzeniu głównej izby przyjęć, pacjenci uzyskali lepsze warunki pobytu i leczenia, a także poprawiła się organizacja pracy w szpitalu – mówi członkini Zarząd Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

Warto dodać, że przed modernizacją poszczególne izby przyjęć tj.: ogólna, internistyczna i ginekologiczna znajdowały się w różnych budynkach.

– Dzięki zrealizowanej przez szpital inwestycji poprawi się między innymi efektywność procesu przyjmowania pacjentów. Jako że pracownie RTG i USG są zlokalizowane w jednym budynku skróci się czas oczekiwania na poradę ambulatoryjną – dodaje Kapała-Sokalska.

Inwestycja kosztowała ponad 10 mln zł, z czego samorząd województwa pomorskiego przekazał ponad 4 mln zł, ponad 6 mln zł pochodziło z funduszy europejskich, a szpital dołożył prawie 55 tys. zł. W ramach tej kwoty wykonano dokumentację projektową, roboty budowlane oraz kupiono wyposażenie i sprzęt medyczny m.in.: macerator, trzy kardiomonitory, trzy aparaty EKG, defibrylator, ssak i pompę infuzyjną.

Interna jak nowa

Modernizacja pomieszczeń na I i II piętrze w budynku nr 2 (po Oddziale pediatrycznym, który został przeniesiony do Szpitala św. Wincentego a Paulo) szpitala trwała od 2021 do 2022 r. W efekcie powstał Oddział chorób wewnętrznych z 23 łóżkami w 12 jedno-, dwu- i trzyosobowych salach chorych, w tym z jednoosobową izolatką. Dodatkowo w oddziale są m.in.: dwa gabinety zabiegowe, gabinet badań, poczekalnie, węzeł sanitarny i szatnia.

– Reorganizacja Oddziału chorób wewnętrznych jest wyrazem troski o zdrowie naszych pacjentów. Jako samorząd województwa od lat systematycznie realizujemy inwestycje mające na celu podniesienie standardów w szpitalach marszałkowskich. Dzięki takim inwestycjom jak ta, pacjenci otrzymują bardziej komfortowe i bezpieczne warunki diagnostyki i leczenia, a personel – poprawę warunków i bezpieczeństwa pracy – podkreśla Agnieszka Kapała-Sokalska.

Za ponad 5,7 mln zł wykonano projekt, roboty budowlane oraz kupiono wyposażenie medyczne i niemedyczne, w tym sześć kardiomonitorów z centralą, pompy infuzyjne, dwa maceratory, dwie myjki dezynfektory oraz meble. Na realizację tej inwestycji samorząd województwa pomorskiego przekazał ponad 5 mln zł, a szpital dołożył pozostałą kwotę.