Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/01/Pawel-Adamowicz.jpg IV rocznica tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

IV rocznica tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Paweł Adamowicz (1965-2019). Fot. Renata Dąbrowska
13.01.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
13.01.2023

Mijają cztery lata od tragicznego w skutkach ataku na Pawła Adamowicza. W związku z tą smutną rocznicą w Gdańsku zaplanowano m.in. złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej zmarłego prezydenta, ogłoszenie laureata II edycji Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza oraz promocję albumu „Cisza / Silence. Fotoreporterzy Prezydentowi Gdańska”. Zorganizowane zostaną także spotkania w Europejskim Centrum Solidarności oraz koncerty carillonowe.

Najważniejsze wydarzenia będą transmitowane na stronie internetowej: www.gdansk.pl

Pamięć o prezydencie

Prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany na oczach tłumu 13 stycznia 2019 r. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kilkakrotnie ugodzony nożem, zmarł następnego dnia w szpitalu. Miasto Gdańsk w dniach 13-15 stycznia 2023 r. organizuje obchody czwartej rocznicy tego tragicznego wydarzenia.

– Pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa. To, jak wygląda dziś Gdańsk, to w dużej mierze jego zasługa. Tym bardziej zachęcam, abyśmy na wspomnienie tragicznego dnia zamachu i kolejnych dni żałoby zatrzymali się na chwilę i pomyśleli o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

.

Program wydarzeń:

13 stycznia, piątek

godz. 19.00 – między Katownią a Złotą Bramą
W miejscu, gdzie cztery lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, bliscy zmarłego – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz oraz przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.
W tym czasie z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmi utwór „The Sound of Silence”, który zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.

godz. 19.30 – Bazylika Mariacka
Modlitwa międzywyznaniowa i złożenie kwiatów przy grobie prezydenta Pawła Adamowicza. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.

Akcja Serce #StopHejt na placu Solidarności
godz. 17.00 – zbiórka wszystkich chętnych osób, stawianie i zapalanie zniczy w kształt serca na placu Solidarności
godz. 18.00 – oficjalna część wydarzenia z przemówieniami
godz. 18.40 – przemarsz zgromadzonych pod Złotą Bramę, gdzie na godz. 19.00 zaplanowane są uroczystości, które zorganizowało miasto Gdańsk
Akcję organizuje i koordynuje Komitet Obrony Demokracji przy wsparciu i pomocy Instytutu Pawła Adamowicza, Fundacji Wspólnota Gdańska, Stowarzyszeń Tolerado i Warto być Przyzwoitym, Stowarzyszenia „Skwer Władysława Bartoszewskiego” oraz Fundacji Gdańskiej.

14 stycznia, sobota

godz. 16.30 – Dwór Artusa
Promocja albumu „Cisza / Silence. Fotoreporterzy Prezydentowi Gdańska”:
Album „Cisza / Silence” zawiera fotografie prezentowane na wystawie czasowej, zorganizowanej w 2022 r. przez Muzeum Gdańska we współpracy ze środowiskiem pomorskich fotoreporterów. W publikacji znajdują się zdjęcia dokumentujące czas żałoby w Gdańsku po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza.
Wstęp – wolny (wejście przez przedproże od godz. 15.55)

godz. 18.00 – Bazylika Mariacka
Msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.

.

Spotkania w Europejskim Centrum Solidarności

13 stycznia, piątek, godz. 12.00 – biblioteka ECS
Ogłoszenie laureata II edycji Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza:
Nagroda im. prezydenta Pawła Adamowicza za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk.

14 stycznia, sobota, godz. 18.00 – biblioteka ECS
„Nadzieja mieszka w naszym mieście”: rozmowa z ks. Krzysztofem Niedałtowskim, Jackiem Friedrichem, Grzegorzem Szychlińskim i Mają Miro.
Bezpłatne bilety oraz szczegóły dostępne na stronie internetowej Europejskiego Centrum Solidarności.

15 stycznia, niedziela, godz. 18.00 – ogród zimowy ECS
„Wieczór dla przyjaciela”: O znaczeniu nadziei i jej braku dla kondycji psychicznej człowieka opowie prof. Bogdan de Barbaro – psychiatra, terapeuta i wybitny humanista, a następnie wymieni poglądy o praktykowaniu nadziei z aktywnymi obywatelami: Sylwią Gregorczyk-Abram, Bożeną Grzywaczewską i Piotrem Jaconiem.
Bezpłatne bilety oraz szczegóły dostępne na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.

.

Koncerty carillonowe

13 stycznia, piątek, godz. 11.00-11.40
Gdańsk – Stare Miasto: kościół św. Katarzyny

14 stycznia, sobota, godz. 12.05-12.45
Gdańsk – Główne Miasto: Ratusz Głównego Miasta

Transmisja koncertów będą transmitowane na Facebooku: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.