Projekt realizowany będzie na terenie województwa pomorskiego przez dziesięć najbliższych lat. To ambitne przedsięwzięcie ma na celu nie tylko zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców, ale także wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w gospodarce odpadami.

Program LIFE – klucz do zrównoważonego rozwoju

Program LIFE to inicjatywa Unii Europejskiej, która wspiera projekty mające na celu ochronę środowiska i klimatu. Projekt LIFE Pom GOZilla.PL ma na celu wdrażanie zapisów wojewódzkiego planu gospodarki odpadami i koncentrował się będzie na działaniach wspierających gospodarkę odpadami opierająca się na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Całkowita wartość projektu to 21,9 mln euro, w tym dofinansowanie przyznane ze środków Komisji Europejskiej to ponad 13 mln euro oraz 33 mln złotych ze środków NFOŚiGW.

Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk, podkreśla znaczenie tego projektu. – To, co zaproponowaliśmy, to innowacyjne rozwiązania, które zmienią mentalność i przyzwyczajenia naszych mieszkańców oraz turystów odwiedzających Pomorskie. Te działania mają na celu wyznaczanie kierunków w obszarze gospodarki odpadami, co jest kluczowe dla przyszłości regionu.

Aplikacja, która ułatwi recykling

Województwo pomorskie, we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego, Miastem Gdańsk, Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną, Polskim Stowarzyszeniem Zero Waste,  24 samorządami gminnymi  oraz 2 spółkami komunalnymi, planuje aktywnie angażować mieszkańców, pracowników administracji publicznej oraz przedsiębiorców w działania mające na celu wdrażanie GOZ. W ramach projektu GOZilla powstaną centra wsparcia i kompetencji dla samorządów gminnych oraz przedsiębiorców, które będą oferować bezpłatne szkolenia, studia podyplomowe oraz profesjonalne doradztwo w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym.

Dodatkowo, w Gdańsku uruchomiona zostanie aplikacja mobilna, która ma ułatwić połączenie między klientem, a usługodawcą oraz między mieszkańcami. Pozwoli to na realizowanie usług naprawczych oraz wymianę przedmiotów, które nie są już potrzebne. Dzięki temu możliwe będzie nadanie przedmiotom codziennego użytku „drugiego życia” i wydłużenie ich przydatności.

Walka z zanieczyszczeniem morza

Ważną częścią projektu jest również pilotażowa metoda zarządzania zużytymi sieciami rybackimi. Joanna Kądziołka, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, podkreśla, jak istotne jest opracowanie rozwiązań, które pozwolą na zbieranie i recykling tych odpadów.

– Każdego roku do Bałtyku trafiają setki ton narzędzi połowiskowych. Musimy zmienić nasze nawyki i wprowadzić zasady, które będą mogły być wykorzystywane w wielu gminach. – Mówi Kądziołka.

Dzięki projektowi LIFE Pom GOZilla.PL, Pomorskie staje się miejscem innowacyjnych działań na rzecz ochrony środowiska. Współpraca samorządów, uczelni oraz organizacji ekologicznych stwarza realną szansę na poprawę jakości życia mieszkańców oraz ochronę ekosystemów. W nadchodzących latach możemy spodziewać się znaczących zmian, które przyczynią się do budowy zrównoważonej przyszłości dla Pomorza i całej Europy.