Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/05/IMG_0351-scaled.jpg Impuls po pandemii. Ponad 44 mln zł na wsparcie firm z branży turystycznej i rekreacyjnej

Impuls po pandemii. Ponad 44 mln zł na wsparcie firm z branży turystycznej i rekreacyjnej

Fot. Aleksander Olszak
31.05.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
31.05.2022

Na skutek pandemii COVID-19 ucierpiała cała gospodarka. Jednymi z najbardziej doświadczonych branż są przedsiębiorstwa działające w hotelarstwie, turystyce czy rekreacji. W ramach unijnego instrumentu REACT-EU dofinansowany został program Impuls, czyli odbudowa potencjału pomorskich firm. Unijna dotacja wyniesie ponad 44 mln zł.

Umowę na dofinansowanie projektu Impuls podpisał 31 maja 2022 r. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz prezesi Agencji Rozwoju Pomorza.

REACT-EU

Dwa lata światowej pandemii COVID-19 odcisnęły swoje piętno na niemal każdej dziedzinie życia na Pomorzu, w Polsce i Europie. W niektórych branżach gospodarki straty sięgały kilkudziesięciu procent. Komisja Europejska postanowiła działać, a jej odpowiedzią na skutki pandemii jest właśnie projekt REACT-EU, czyli kompleksowy i bardzo ambitny plan naprawczy europejskiej gospodarki. Kluczową jego rolą jest polityka spójności, zapewniająca zrównoważone ożywienie gospodarcze. Całościowy ogólnoeuropejski budżet programu wynosi ponad 50 mld euro. W ramach REACT-EU pieniądze płyną również na Pomorze. A jednym z przykładów ich wykorzystania jest projekt Impuls.

Kto dostanie wsparcie?

Dzięki unijnemu wsparciu, Agencja Rozwoju Pomorza przeprowadzi konkurs grantowy dla małych i średnich przedsiębiorstw z tzw. branży czasu wolnego. To branża bardzo poszkodowana w wyniku pandemii koronawirusa.

  – Chodzi o firmy oferujące noclegi, usługi gastronomiczne, sportowe i rekreacyjne. Ale również zajmujące się organizacją turystyki oraz wydarzeń kulturalnych i biznesowych – wyjaśnia Łukasz Żelewski, prezes Zarządu Agencji Rozwoju Pomorza.

W oparciu o kody PKD, została stworzona dokładna lista uprawnionych do aplikowania o granty. A na co firmy będą mogły przeznaczyć wsparcie?

– Może to być realizacja nowych projektów rozwojowych poprawiających potencjał na rynku. Wsparcie będzie można przeznaczyć również na zakupy nowych maszyn i sprzętu – dodaje.

Co istotne, przed złożeniem wniosku, zainteresowani przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z indywidualnego doradztwa oraz analizy potrzeb firmy.

Informacje dla firm

Nabór wniosków w konkursie rozpocznie się na przełomie czerwca i lipca 2022 r. Wartość przyznanego grantu może wynosić od 25 tys. do 160 tys. zł. Maksymalny poziom dofinansowania to 70 proc. kosztów.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.