Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/09/Regaty_Wdzydze-65.jpg Impreza żeglarska i piknik edukacyjny w Pucku. Przed nami II Regaty o Puchar Marszałka

Impreza żeglarska i piknik edukacyjny w Pucku. Przed nami II Regaty o Puchar Marszałka

I Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego odbyły się we Wdzydzach w 2022 r. Fot. Karol Stańczak
19.09.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
19.09.2023

W piątek, 22 września 2023 r. w nowej marinie w Pucku rozpoczną się II Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. W wyścigu ponownie wystartują uczniowskie drużyny oraz przedstawiciele lokalnych samorządów. Podczas imprezy wręczone też zostaną specjalne wyróżnienia dla osób zasłużonych dla naszego regionu w obszarze żeglarstwa i edukacji morskiej.

Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego stanowią zwieńczenie dotychczasowych działań podejmowanych przez samorząd województwa pomorskiego na rzecz rozwoju infrastruktury żeglarskiej i poprawy warunków nawigacyjnych szlaków wodnych na terenie województwa pomorskiego, a także edukacji żeglarskiej młodych Pomorzan.

– To okazja do wykorzystania i sprawdzenia swoich umiejętności, zarówno tych teoretycznych, jak i praktycznych przez dzieci uczestniczące w programie Pomorskie Żagle Wiedzy oraz Pomorskim Programie Edukacji Morskiej – zaznacza marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Wyścigi na wodach Zatoki Puckiej…

Przypomnijmy, że pierwsze regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego odbyły się w 2022 r. we Wdzydzach. Wystartowali wtedy młodzi adepci żeglarstwa z pomorskich szkół, a także przedstawiciele pomorskich samorządów, którzy zmierzyli się w wyścigu specjalnym. Zwyciężyły wówczas uczniowskie drużyny z Kobylnicy (w kategorii początkujących) i Cedr Wielkich (w kategorii zaawansowanych) oraz samorządowcy z Sierakowic (w wyścigu oficjalnych reprezentacji gmin). Dla uczestników imprezy przygotowano piknik edukacyjny, w którym uczestniczyło ponad 600 uczniów i nauczycieli zaangażowanych w realizację projektów gminnych w ramach Pomorskich Żagli Wiedzy.

W podobnej formule odbędzie się tegoroczna edycja regat, która tym razem zorganizowana zostanie w piątek, 22 września 2023 r. W wyścigach na wodach Zatoki Puckiej ponownie wystartują uczniowie ze szkół biorących udział w Programie Edukacji Morskiej oraz przedstawiciele pomorskich gmin. Uczestnicy pływać będą na łodziach, które gminy zakupiły w ramach projektu „100 łodzi żaglowych na stulecie zaślubin Polski z morzem” przygotowanego przez samorząd województwa pomorskiego. Przeprowadzone zostaną trzy wyścigi: dla młodzieży początkującej, młodzieży zaawansowanej oraz wyścig włodarzy. Udział w nich zadeklarowała większość gmin biorących udział w projekcie.

… a na lądzie piknik edukacyjny

W ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy przez cały dzień w marinie w Pucku trwać będzie piknik edukacyjny. Będzie tam można zapoznać się z budową jachtu oraz rodzajami ożaglowania. Edukatorzy wyjaśnią również najważniejsze zasady żeglowania i manewrowania, jak również przedstawią najważniejsze zasady postępowania w razie wypadku lub awarii. Dodatkowo, dla chętnych dostępne będę gry planszowe związane z edukacją morską i żeglarską oraz stanowiska artystyczne, a na zakończenie imprezy zaplanowano koncert szantowy.

.

II Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego oraz piknik edukacyjny

  • 22 września 2023 r., piątek, godz. 9.00-17.00
  • Marina w Pucku

Program:

godz. 10.00-10.15
Otwarcie wydarzenia

godz. 10.15- 15.00
Regaty:

  • wyścig młodzieżowy I – początkujący (godz. 10.15)
  • wyścig młodzieżowy II – zaawansowani (godz.11.45)
  • wyścig oficjalnych reprezentacji gmin (godz. 14.00)

Piknik edukacyjny

16.00- 17.00
Zakończenie wydarzenia:

  • ogłoszenie zwycięzców regat
  • ogłoszenie zwycięzców grup piknikowych
  • wyróżnienia z okazji 25-lecia samorządu województwa pomorskiego

Wydarzenie współorganizowane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Puck oraz Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.