Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/06/Regaty_Puchar_Marszalka-15-1.jpg III Regaty o Puchar Marszałka za nami. Wiemy, kto zwyciężył [FOTO]

III Regaty o Puchar Marszałka za nami. Wiemy, kto zwyciężył [FOTO]

Fot. Karol Stańczak
07.06.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
07.06.2024

W trzecich Regatach o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego wzięło udział około 170 uczniów z 14 pomorskich gmin. Młodzi żeglarze zmagali się w dwóch kategoriach, ale w sportowej rywalizacji uczestniczyli też samorządowcy. Reprezentanci, której gminy byli najlepsi?

Wydarzenie odbyło się w piątek, 7 czerwca 2024 r. na jeziorze Brodno przy Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu Złota Góra w Brodnicy Górnej. Współorganizatorami byli samorząd województwa pomorskiego, gmina Kartuzy oraz Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

Kto zwyciężył?

Mimo że nad jeziorem Brodno było pochmurno i padał lekki deszczyk, a tylko czasem  wychodziło słońce, to humory uczestnikom regat dopisywały. Pierwszy bieg rozpoczął się o godz. 10.15 (podstawowy), a drugi o godz. 12.15 (zaawansowany). W sportowych zmaganiach wzięło w nich udział około 170 uczniów (107 chłopców i 63 dziewczynki) z opiekunami. Każda załoga liczyła pięć osób. Żeglarze płynęli na łodziach żaglowych kupionych przez samorząd województwa pomorskiego w ramach projektu 100 łodzi na 100-lecie zaślubin Polski z morzem. Sportowe zmagania odbyły się w trzech kategoriach (młodzież początkująca, młodzież zaawansowana oraz oficjalne reprezentacje pomorskich samorządów) i w każdej z nich były dwa biegi. Kto wygrał?
W grupie początkującej pierwsze miejsce zajęła gmina Sierakowice. Druga lokata przypadła gminie Cedry Wielkie, zaś trzecie miejsce zdobyła gmina Karsin. Natomiast w grupie zaawansowanej najlepszy wynik i pierwsze miejsce uzyskała gmina Sierakowice. Drugą lokatę zdobyła gmina Cedry Wielkie, a trzecia przypadła gminie Kobylnica. Laureaci otrzymali dyplomy, pamiątkowe medale i nagrody rzeczowe. Z kolei wśród samorządowców najlepsi okazali się reprezentanci gminy Sierakowice. Drugie miejsce przypadło gminie Czersk, zaś trzecie zajęli przedstawiciele Kosakowa. Ponadto, uczniowie brali udział w festynie. Były dwie trasy zielona i niebieska, a część aktywności była punktowana. Na trasie zielonej zwyciężyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kończewie. Drugie miejsce zajęły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Potęgowie, zaś trzecie ze Szkoły Podstawowej w Somoninie. Natomiast na trasie niebieskiej wygrali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łupawie, drugie zajęły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sierakowicach, a trzecie ze Szkoły Podstawowej w Pomlewie.

Rywalizowało 200 śmiałków

W regatach uczestniczyli przedstawiciele 14 pomorskich gmin. Młodzi żeglarze i ich opiekunowie pochodzili z: Gdańska, Cedrów Wielkich, Czerska, Czarnej Dąbrówki, Karsina, Kobylnicy, Kosakowa, Kościerzyny (gmina), Malborka (miasto),  Pruszcza Gdańskiego (gmina), Sierakowic, Władysławowa i Żukowa. Wśród samorządowców w szranki stanęli reprezentanci takich gmin jak: Cedry Wielkie, Czersk, Czarna Dąbrówka, Kartuzy Kosakowo, Kościerzyna, Malbork, Sierakowice Władysławowo, Żukowo.

Festyn edukacyjny i koncert szantowy

Poza sportowymi wyścigami, organizatorzy przygotowali też dużo atrakcji na lądzie. Odbył się festyn dotyczący edukacji morskiej i żeglarskiej. Uczniowie z pomorskich szkół, które brały udział w programie, mogli m.in. zapoznać się z budową łodzi i pracami bosmańskimi, a także pogłębić wiedzę o nawigacji i meteorologii. Edukatorzy poprowadzili zajęcia z matematyki pod żaglami, przedstawili najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa na wodzie, podstaw ratownictwa oraz zdrowego stylu życia i ekologii. Za udział w niektórych aktywnościach można było zdobyć punkty. W trakcie wydarzenia odbywał się koncert szantowy. Uczniowie chętnie uczestniczyli też w grach i zabawach. Dużym powodzeniem cieszyła się wielkoformatowa gra planszowa Spy Guy Pomorskie, której uczestnicy mogli poznać historię, kulturę i przyrodę naszego regionu. W sumie w wydarzeniu wzięło udział ok. 600 uczniów.

Festyn został zorganizowany w ramach Regionalnego programu wyrównywania szans edukacyjnych uczniów pomorskich szkół, realizowanego dzięki wsparciu Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021-2027.

To już trzecia edycja

Przypomnijmy, że I Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego odbyły się w 2022 r. we Wdzydzach. Na starcie stanęło wówczas 51 załóg, a zwyciężyły uczniowskie drużyny z Kobylnicy i Cedrów Wielkich oraz samorządowcy z gminy Sierakowice. W 2023 r. były II Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego, w których na starcie było 47 załóg. W kategoriach młodzieżowych ponownie zwyciężyły drużyny z Kobylnicy i Cedrów Wielkich, a wśród samorządowców reprezentanci gminy Kosakowo.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.