Edukacja i sport
Jachty

I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie odbędą się na wodach Zatoki Gdańskiej

Fot. Tadeusz Lademann
11.09.2020
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
11.09.2020

W wyścigach na jachtach klasy 2020 wystartuje siedem załóg reprezentujących pięć państw: Austrię, Szwecję, Niemcy, Czechy i Kazachstan. Sportowe zmagania rozpoczną się 12 i potrwają do 14 września 2020 r.

Wydarzenie odbywa się pod auspicjami Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Akademii Marynarki Wojennej i Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Mistrzostwa w czasie pandemii

Organizatorzy planowali udział większej liczby załóg.– Początkowo chcieliśmy, by liczba załóg była większa – mówi kmdr por. rez. Dariusz Sapiejka z Akademickiego Centrum Sportowego AMW w Gdyni. – Także Polonusi deklarowali wolę liczniejszego udziału w mistrzostwach. Niestety, plany wszystkim pokrzyżowała sytuacja związana z pandemią i wynikające z niej ograniczenia w przekraczaniu granic niektórych państw oraz konieczność przechodzenia kwarantanny. Mimo to cieszymy się, że mistrzostwa dojdą do skutku i polonijni żeglarze, choć w skromniejszym składzie, będą mogli rywalizować w Gdyni. Do naszych zadań należy organizacja i obsługa wszystkiego, co dotyczy akwenu regat – tłumaczy Sapiejka.
Pierwsze wyścigi zaplanowano na 12 września. Organizatorzy planują rozegranie 7 wyścigów, a do ważności regat wymagany jest przynajmniej 1 wyścig.

Do sytuacji związanej z pandemią nawiązuje Maria Erdman, specjalista ds. realizacji projektów sportowych Stowarzyszenia Wspólnota Polska: „Rok 2020 nie jest łatwy ze względu na panującą na całym świecie pandemię COVID-19”.– Płynna jest sytuacja związana z zamknięciem granic oraz obowiązkiem kwarantanny w poszczególnych krajach. Mimo to bardzo się cieszymy, że udało się zaprosić do Polski 30 żeglarzy polonijnych z 5 krajów. Mamy nadzieję, że Pierwsze Polonijne Mistrzostwa będą dobrym startem do organizacji kolejnych edycji wydarzenia i w kolejnych latach będziemy mogli zaprosić większą liczbę uczestników pochodzących z kolejnych krajów – dodaje Erdman.

Okazja do promocji

Mistrzostwa będą okazją nie tylko do sportowej rywalizacji i spotkania żeglarskich Polonusów, ale również do promocji Gdyni i Polski. – Dla rozwoju żeglarstwa polonijnego, a poprzez to promocję Polski w świecie, Stowarzyszenie Wspólnota Polska postanowiło zorganizować w 2020 r. I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie – mówi Kaja Gzyło, dyrektor administracyjny Stowarzyszenia. – Żeglarstwo, jako dyscyplina sportowa w ramach XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych, które się odbyły w Gdyni w 2019 r., cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników. Wynikiem tego było podpisanie porozumienia pomiędzy Stowarzyszeniem Wspólnota Polska, Pomorskim Związkiem Żeglarskim i Polskim Komitetem Olimpijskim, w którym strony zobowiązały się dołożyć wszelkich starań aby I Światowe Mistrzostwa Żeglarskie odbyły się w 2020 r. I tak się stało.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.