Edukacja i sport
I Forum Kobiet Sportu w Europejskim Centrum Solidarności już w najbliższą sobotę

I Forum Kobiet Sportu w Europejskim Centrum Solidarności już w najbliższą sobotę

Budynek europejskiego Centrum Solidarności. Fot. Aleksander Olszak
21.05.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
21.05.2021

Podczas tego wydarzenia 22 maja 2021 r. odbędą się dyskusje, które mają zdefiniować problem i pomóc w zmianie polskiego sportu. Planowane są też warsztaty m.in. o budowaniu wizerunku sportowego czy źródłach finansowania klubów sportowych. Panie dowiedzą się też o tym, jak być mamą sportowca czy sportsmenki i zadbać o swój dobrostan.

Wydarzenie w Europejskim Centrum Solidarności rozpocznie się o godz. 10. i ma potrwać 7 godzin.

Czym jest forum?

I Forum Kobiet Sportu (FKS) to projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest przyjrzenie się sytuacji kobiet w sporcie. Od małych dziewczynek, przez trenerki, sędzie, dziennikarki sportowe, menadżerki czy fizjoterapeutki.

– Nasza inicjatywa poszuka odpowiedzi na pytania dotyczące sytuacji kobiet w sporcie, ale da też narzędzia do zmiany istniejącego stanu rzeczy. Chcemy sieciować, promować zrzeszanie się i współpracę. Bo razem jesteśmy silniejsze – mówi współorganizatorka wydarzenia Elżbieta Jachlewska ze Stowarzyszenia Waga.

Będą ciekawe dyskusje

Kobiet w sporcie jest wciąż niewiele. Forum będzie m.in. okazją do oddania im głosu i zwrócenia uwagi na wiele problemów. Chodzi na przykład o niewielką liczbę kobiet w zarządach związków sportowych.

–  W 2018 r. przeanalizowałyśmy 61 z 70 widniejących na stronie Ministerstwa Sportu Polskich Związków Sportowych. Na 501 mężczyzn przypadają jedynie 53 kobiety – zwraca uwagę Ewa Szmitka, współorganizatorka forum, inicjatorka projektu „Kobiety na boiska”. I dodaje: „A to zarządy związków sportowych decydują o rozwoju dyscypliny, rozdziale pieniędzy z Ministerstwa Sportu oraz wszystkich innych regulacjach dotyczących dyscypliny”.

W debatach wezmą udział przedstawicielki różnych dyscyplin sportowych: prezeski, trenerki, zawodniczki, działaczki, dziennikarki i naukowczynie.

– Chciałybyśmy wspólnie zastanowić się nad obecnym i przyszłym miejscem kobiet w sporcie. Chcemy sieciować, promować zrzeszanie się i współpracę – wyjaśnia Jachlewska.

Z kolei Dorota Sarlej uważa, że trzeba zachęcić kobiety do zaangażowania się w działalność zarządczą w lokalnych klubach sportowych. Chodzi o miejsca, w których panie są zawodniczkami, trenerkami czy mamami dzieci trenujących w klubie. Możliwe jest też samodzielne tworzenie klubów sportowych przez kobiety.

Dla chętnych także warsztaty

Panie mogły zapisywać się też na warsztaty. Ich uczestniczki dowiedzą się m.in. o prawnych aspektach klubu sportowego czy budowaniu wizerunku i PR klubu sportowego.

– Udział w warsztatach daje możliwość uczenia się od praktyków, a dzięki pracy w grupie nawiązania kontaktów i wymianę doświadczeń – zachęca Ewa Szmitka.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.