Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Historia obrazu Memlinga w książce dla dzieci. Dzięki niej mali czytelnicy dowiedzą się, jak powstało to arcydzieło

Historia obrazu Memlinga w książce dla dzieci. Dzięki niej mali czytelnicy dowiedzą się, jak powstało to arcydzieło

Okładka książki „Z Brugii do Gdańska. »Sąd Ostateczny« Hansa Memlinga"

Muzeum Narodowe w Gdańsku wydało nową książkę dla dzieci, opowiadającą o losach „Sądu Ostatecznego". Jej autorem jest znany historyk sztuki Jacek Friedrich.

 

Jak powstało arcydzieło Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”? Kto je zamówił i dlaczego? Kto je namalował? Co przedstawia? Jak trafiło do Gdańska? Jakie były jego późniejsze losy, aż do dziś? Odpowiedzi na wszystkie te pytania mali czytelnicy znajdą w książce „Z Brugii do Gdańska. »Sąd Ostateczny« Hansa Memlinga”, którą napisał Jacek Friedrich, a zilustrowała Joanna Czaplewska.

Jacek Friedrich – historyk sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Autor licznych publikacji poświęconych historii sztuki i kultury w dawnym i współczesnym Gdańsku, w tym także książek dla dzieci, m.in. „Gdańsk dla młodych podróżników” (2005) oraz „Srebrna łyżeczka” (2007). Zajmuje się także historią ilustratorstwa. 

Joanna Czaplewska – graficzka i ilustratorka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obecnie asystentka na Wydziale Grafiki. Wraz z Katją Widelską zilustrowała książkę „Trzy, dwa, raz, Günter Grass” (2015), która otrzymała wyróżnienie w dziale grafiki konkursu Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for Young People – międzynarodowa organizacja zajmująca się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej).

 

Książka została wydana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku w ramach realizowanego w Gdańsku w 2017 r. programu „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Jeden ze 100 najważniejszych obrazów sztuki dawnej.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.