Muzeum Narodowe w Gdańsku wydało nową książkę dla dzieci, opowiadającą o losach „Sądu Ostatecznego". Jej autorem jest znany historyk sztuki Jacek Friedrich.
Jak powstało arcydzieło Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”? Kto je zamówił i dlaczego? Kto je namalował? Co przedstawia? Jak trafiło do Gdańska? Jakie były jego późniejsze losy, aż do dziś? Odpowiedzi na wszystkie te pytania mali czytelnicy znajdą w książce „Z Brugii do Gdańska. »Sąd Ostateczny« Hansa Memlinga”, którą napisał Jacek Friedrich, a zilustrowała Joanna Czaplewska.
Jacek Friedrich – historyk sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Autor licznych publikacji poświęconych historii sztuki i kultury w dawnym i współczesnym Gdańsku, w tym także książek dla dzieci, m.in. „Gdańsk dla młodych podróżników” (2005) oraz „Srebrna łyżeczka” (2007). Zajmuje się także historią ilustratorstwa.
Joanna Czaplewska – graficzka i ilustratorka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obecnie asystentka na Wydziale Grafiki. Wraz z Katją Widelską zilustrowała książkę „Trzy, dwa, raz, Günter Grass” (2015), która otrzymała wyróżnienie w dziale grafiki konkursu Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for Young People – międzynarodowa organizacja zajmująca się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej).
Książka została wydana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku w ramach realizowanego w Gdańsku w 2017 r. programu „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Jeden ze 100 najważniejszych obrazów sztuki dawnej. |