Organizatorzy zapraszają do śledzenia spotkań i wydarzeń online.

Szósta edycja w nowej formule

Tegoroczny program, pomimo epidemii, będzie bogaty. – Każdego roku szykujemy dla uczestników festiwalu program pełen literackich wrażeń – mówi Łukasz Dębski z Fundacji Burza Mózgów. – Przeżycia niepowtarzalne i zapadające w pamięć to nasza wizytówka. Niesieni falą licznych wyrazów sympatii, rok w rok, uruchamiamy wszystkie pokłady kreatywności i zapraszamy na wydarzenia festiwalowe. W trudnym dla wszystkich organizatorów wydarzeń kulturalnych roku 2020 również nie poddajemy się i razem z Instytutem Kultury Miejskiej hybrydowo organizujemy już szóstą edycję Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku – dodaje Dębski.

Program Festiwalu Literatury dla Dzieci 2020, „Halo, Tu Ziemia!”, Gdańsk, 13- 17 października

  • 13 października, wtorek – Inauguracja Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku, godz. 18.00 Dzikie melodie – Olo Walicki gra Dana Browna. Spotkanie z artystą wokół książki „Symfonia zwierząt”.

Dan Brown, znany dotychczas przede wszystkim jako autor książek dla dorosłych („Kod da Vinci”, „Inferno”) udowodnił, że zwierzęta się porozumiewają.Jego najnowsza propozycja dla dzieci, „Symfonia zwierząt”, to zbiór wierszyków, którym towarzyszą niezwykłe, skomponowane przez pisarza(!) melodie. Na inauguracji tegorocznego festiwalu głosy zwierząt usłyszymy również w wersji koncertowej – zagra je we własnej aranżacji Olo Walicki, kontrabasista, kompozytor i producent muzyczny.

  • 14 października, środa, godz. 10.00-11.00 – Atlantyckie opowieści – spotkanie z Aleksandrem Dobą

O wyprawach podróżnika i kajakarza Aleksandra Doby można przeczytać w książce „Doba na oceanie” autorstwa Agaty Loth-Ignaciuk. Podróżnik opowie uczestnikom spotkania wiele morskich (i nie tylko) opowieści!

  • godz. 11.30-12.30 – Mały poradnik zwyciężania – spotkanie z Elżbietą Pałasz

Choć Elżbieta Pałasz nie uczestniczyła w żadnej historycznej bitwie, jej wiedza na temat zwycięskich potyczek Polaków jest naprawdę imponująca. W książce „Jak zwyciężać mamy! Wielkie i małe bitwy Polaków” czytelnik znajdzie zbiór fascynujących opowieści z historii Polski i pozna ciekawostki, których próżno szukać w szkolnych podręcznikach. Wszyscy uczyliśmy się o bataliach toczonych przez Polaków, ale rzadko kiedy w taki sposób! Spotkanie z autorką to będzie cenna lekcja – nie tylko historii.

  • 15 października, czwartek, godz. 12.00-13.00 – Trochę bajki, a trochę… – spotkanie z Katarzyną Maziarz

Postacie historyczne często wydają się dalekie i obce. Można je bliżej poznać głównie dzięki książkom – taką właśnie lekturą są „Trochębajki” o Stanisławie Wyspiańskim Katarzyny Maziarz. W „Trochębajkach”… nie ma nudnych, suchych faktów: wyobraźnia miesza się tam z rzeczywistością – zupełnie jak w twórczości autora „Wesela”! Początek XX wieku, świat krakowskiej cyganerii, piękny krajobraz polskiej wsi i niezwykły artysta jako główny bohater to doskonały przepis na interesującą książkę. Co o „Trochębajkach”… może opowiedzieć nam autorka? Przekonajmy się!

  • 16 października, piątek,  godz. 10.00-11.00 – Jej wysokość Basia! – spotkanie z Zofią Stanecką

Co jest błahe, a co ważne? Co trudne, a co łatwe? Dorosłym często wydaje się, że znają odpowiedzi na te pytania, ale co na to dzieci?
Spotkanie dla małych i dużych z Zofią Stanecką, autorką bestsellerowej serii książek o Basi, królowej serc polskich przedszkolaków. Codzienne perypetie zwariowanej rodziny przybliżają zjawiska i uczucia, z poznawaniem których dzieci mierzą się na co dzień, zaś dorosłym pozwalają spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy – z perspektywy dziecka.

  • 17 października, sobota, godz. 11.30-12.30 – Niesamowici niepełnoletni! – spotkanie z Justyną Suchecką

Od jakiego wieku oficjalnie można zacząć zmieniać świat? Okazuje się, że od całkiem wczesnego dzieciństwa! Młodzież nieraz potrafi zadziwić dorosłych kreatywnością, odwagą czy pasją. Poznajmy niezwykłe historie młodocianych wynalazców, aktywistów, naukowców i artystów – to ogromna dawka inspiracji, która do działania zmotywuje każdego – nawet tych, który szkołę ma już dawno za sobą.

  • godz. 14.30-15.30 – Osiemnastka Pana Kuleczki! – impreza urodzinowa Pana Kuleczki z Wojciechem Widłakiem

Vivat Pan Kuleczka! W tym roku ulubieniec dzieci wreszcie osiągnie pełnoletność. Jak zamierzamy uczcić jego osiemnaste urodziny? Z całą pewnością hucznie. Nie zabraknie balonów i confetti, a imprezę uświetni swoją obecnością Wojciech Widłak we własnej osobie! Będziecie mieli okazję posłuchać wspomnień o szczenięcych latach „Pana Kuleczki”, przekonać się, czy był grzecznym dzieckiem i jak wyglądał w niemowlęctwie. Każdy uczestnik będzie też mógł przygotować dla Pana Kuleczki 18-tkową laurkę – gwarantujemy, że wszystkie trafią do rąk własnych solenizanta!

Dodatkowo Festiwalowi Literatury dla Dzieci w Gdańsku towarzyszą twórcze warsztaty: Sekretne życie skarpetek – warsztaty ilustratorskie z Danielem de Latourem, Majsterkowanie dla językoznawców – warsztaty ilustratorskie z Joanną Rusinek, Przelot przez 6 kontynentów – warsztaty latawcowe. Obowiązywała wcześniejsza rejestracja.

festiwal literatury dla dzieci_plakat_kolorowe_liscie i napis