Europejskie Centrum Usług Wspólnych (ECCS) Royal Greenland oficjalnie rozpoczęło działalność w Gdańsku. W nowym biurze znajdzie zatrudnienie 30 pracowników. Pomorskie centrum będzie wspierać firmę na światowych rynkach, oferując obsługę klientów w językach krajów, w których firma z Grenlandii prowadzi działalność. Inwestycja powstaje dzięki wsparciu Agencji Rozwoju Pomorza i inicjatywy Invest in Pomerania.
Royal Greenland to globalny lider w branży owoców morza, należący do autonomicznego rządu Grenlandii. W otwarciu uczestniczył wicemarszałek województwa pomorskiego, Leszek Bonna.
Witómë w Pòmòrsce! Pommern tikilluaqquaat!
Royal Greenland A/S, spółka matka grupy, jest holdingiem wydzielonym w 1990 roku z istniejącego wcześniej koncernu Kalaallit Niuerfiat (gren. Grenlandzki Handel), będącego spadkobiercą poprzednich przedsiębiorstw konsolidujących przemysł i handel na Grenlandii. Obecnie zatrudnia kilka tysięcy pracowników, w tym kilkuset poza granicami wyspy. Wybór Gdańska jako siedziby centrum usługowego nastąpił po wnikliwej analizie . Okazuje się, że nasze województwo ma sporo do zaoferowania poważnym inwestorom.
− Wybraliśmy Gdańsk ze względu na dostępność wykwalifikowanych i zmotywowanych pracowników, bliskość Skandynawii oraz fakt, że jako firma zajmująca się owocami morza czujemy się komfortowo w mieście portowym. Polska posiada ponad 1500 Centrów Usług Wspólnych i jesteśmy dumni, że jesteśmy pierwszym z Grenlandii. − opowiada Susanne Arfelt Rajamand, Dyrektor Generalny Royal Greenland A/S
Biuro faktycznie działa już od kilku tygodni, a w pełni rozkręci swoje moce przerobowe dopiero za kilka miesięcy. Pierwsze efekty pracy pomorskich specjalistów już są widoczne, a nowi pracodawcy są bardzo zadowoleni z decyzji o utworzeniu centrum w Gdańsku.
− Od kiedy rozpoczęliśmy działalność w lipcu, jestem pod wrażeniem motywacji naszych pracowników i szybkości, z jaką przenieśli zadania z różnych krajów do naszego Europejskiego Centrum Usług Wspólnych Royal Greenland w Gdańsku. Jestem przekonana, że nasze trójmiejskie biuro jeszcze bardziej poprawi jakość usług, które oferujemy naszym cenionym klientom na całym świecie. − opowiada Gabriela Wasilewska-Gaweł, Dyrektor Royal Greenland Poland – Europejskie Centrum Usług Wspólnych Gdańsk.
Obecność zagranicznych inwestorów to szansa dla naszego województwa. Powstają nowe miejsca pracy i rodzą się nowe kontakty handlowe, co przyczynia się do rozwoju całego regionu.
– Z przyjemnością witamy pierwszą grenlandzką firmę, światowego lidera na rynku przetwórstwa owoców morza. Decyzja Royal Greenland o otwarciu Europejskiego Centrum Usług Wspólnych właśnie w Trójmieście jest potwierdzeniem, że oferujemy atrakcyjne warunki do rozwoju biznesu opartego na wysoko wykwalifikowanych kadrach a jakość obsługi, otwartość na potrzeby konkretnych firm to dodatkowe czynniki, którymi możemy konkurować o najbardziej wymagających inwestorów − podsumował otwarcie biura Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Trochę o Grenlandii i Royal Greenland
Największa wyspa świata niebędąca kontynentem jest częścią Królestwa Danii, obok Wysp Owczych i Danii kontynentalnej. Co ciekawe, Grenlandia nie jest członkiem Unii Europejskiej i liczy zaledwie 56 000 mieszkańców, z których większość to rdzenni mieszkańcy wysypy, Inuici. Język grenlandzki, kalaallisut, jest jedynym językiem urzędowym, a duński może być używany pomocniczo. Po latach trudnej historii kultura rdzennych mieszkańców jest wspierana przez rząd i firmy, takie jak Royal Greenland. Firma oferuje program edukacyjny dla swoich pracowników, wywodzących się w większości z ludności rdzennej. Lider światowego rybołówstwa tworzy zarazem silną markę regionu, z którego się wywodzi. Czerpie też z tradycji lokalnych społeczności rybackich. Firma rocznie generuje 700 milionów euro przychodu z 100 000 ton owoców morza. Główne produkty to krewetki zimnowodne, halibut grenlandzki, krab śnieżny, dorsz i tasza. Flota Royal Greenland działa na Północnym Atlantyku i Oceanie Arktycznym.
Invest in Pomerania
Invest in Pomerania jest regionalną inicjatywą non-profit, koordynowaną przez Agencję Rozwoju Pomorza, która pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. W regionie pełni funkcję „jednego okienka”, udzielając wsparcia na każdym etapie procesu inwestycyjnego.