Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Zdrowie
Grant dla ośrodka wspierającego osoby chore i wykluczone. Pierwsza umowa w programie Pomorskie SOS podpisana

Grant dla ośrodka wspierającego osoby chore i wykluczone. Pierwsza umowa w programie Pomorskie SOS podpisana

Fot. Aleksandra Chalińska

Środki w wysokości 84 tys. zł otrzymał Ośrodek Readaptacji w Wandzinie. Grant ze specjalnego programu Pomorskie SOS przeznaczony zostanie na zakup środków ochrony osobistej, dezynfekcyjnych, sprzętu medycznego, a także na wyposażanie izolatek. Umowę podpisali w poniedziałek, 8 czerwca marszałkowie Mieczysław Struk i Agnieszka Kapała-Sokalska oraz przewodniczący zarządu stowarzyszenia Donat Kuczewski i sekretarz Paweł Woźniakowski.

 

Ośrodek Readaptacji Stowarzyszenia Solidarni Plus EKO Szkoła w Wandzinie (gm. Przechlewo) prowadzony jest przez Stowarzyszenie Solidarni Plus. To największa w Polsce stacjonarna placówka, pomagająca osobom żyjącym z wirusem HIV, chorym na AIDS, niepełnosprawnym, uzależnionym, bezdomnym oraz innym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Działa już od ponad 25 lat.

 

Potrzebne pieniądze na zakupy

Grant zostanie przeznaczony na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników ośrodka w Wandzinie w związku z zagrożeniem epidemicznym COVID-19. Będą to m.in. fartuchy i rękawiczki jednorazowe, maseczki, przyłbice, ale i środki dezynfekcji, mata dekontaminacyjna wejściowa czy specjalny wózek serwisowy do sprzątania. – Bardzo potrzebujemy tych materiałów ze względu na charakter naszej pracy i duże ryzyko zakażenia – mówi Paweł Woźniakowski, sekretarz zarządu głównego Stowarzyszenia Solidarni Plus. – Zakłady opiekuńczo-lecznicze mają bardzo ograniczone środki, a potrzeby są duże. W związku z epidemią stworzyliśmy specjalne procedury, pozwalające oddzielić osoby zakażone COVID-19 od pozostałych pacjentów, a jedocześnie umożliwiające bezpieczną i ciągłą pracę ośrodka. Dzięki grantowi możemy pozwolić sobie na zakupy m.in. mobilnego EKG, specjalistycznych termometrów i pulsometrów, pozwalających leczyć i diagnozować osoby z ewentualnym zakażeniem koronawirusem – dodaje Woźniakowski.

Dofinansowanie przyznane przez samorząd województwa pomorskiego pozwoli wyposażyć powstałe izolatki w łóżka rehabilitacyjne, materace przeciwodleżynowe, podnośnik taśmowo-rolkowy do przenoszenia pacjentów oraz specjalne pojemniki do żywności. – Bardzo się cieszę, że możemy pomóc ośrodkowi w Wandzinie – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Jego pracownicy wykonują bardzo ważną pracę nie tylko w regionie, ale i w całym kraju. Wspierają osoby wykluczone społecznie, które potrzebujące pomocy, by wyjść na prostą. Wiele rozwiązań i programów to projekty, które stały się wzorem działania dla innych tego typu ośrodków w naszym kraju. A to, że jako pierwsi złożyli wniosek i pierwsi mogli otrzymać wsparcie, świadczy o tym, jak sprawnie działają – podkreśla Struk.

Ośrodek Readaptacji Stowarzyszenia Solidarni Plus EKO Szkoła w Wandzinie otrzymał grant wysokości 84 tys. zł.

 

Zostały jeszcze ponad 3 mln zł

Cały czas trwa nabór wniosków do programu. Pomorskie SOS to samorządowy program wsparcia dla pracowników hospicjów, domów pomocy społecznej czy zakładów opiekuńczo-leczniczych w walce z epidemią COVID-19. Od momentu startu programu na koniec kwietnia 2020 roku, wnioski złożyło 68 organizacji, które prowadzą tego typu placówki. Z tego 59 wniosków już rozpatrzono pozytywnie, a część jest weryfikowana. – W regionie są 93 instytucje i organizacje pozarządowe, które według naszych informacji mogłyby starać się o grant z programu Pomorskie SOS – mówi marszałek Struk. – Cały czas czekamy na kolejne wnioski. Do końca października 2020 roku. Zachęcam do składania dokumentów, gdyż te pieniądze mogą realnie pomóc w doposażeniu w niezbędne środki ochrony osobistej, dezynfekcyjne i w sprzęt do walki z koronawirusem – informuje marszałek Struk.

Do tej pory zawnioskowano o 5 684 926,80 zł z łącznej puli prawie 10 mln zł, więc do dyspozycji pozostało jeszcze ponad 3,2 mln zł. Jedna instytucja może otrzymać maksymalnie prawie 220 tys. zł. Wnioski przyjmuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej UMWP. Więcej informacji i szczegóły składania dokumentów dostępne są na stronie pomorskie.eu.

Projekt „Pomorskie SOS” współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Poddziałania 5.4.2 Zdrowie na rynku pracy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Czytaj także: Do dyspozycji jest 10 mln zł

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.