W spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego uczestniczył również prezes Związku Ormiańskiego w Gdańsku Gagik Parsamyan oraz konsul honorowy Armenii w Łodzi Rafał Choma.

Spotkanie w UMWP

Była to pierwsza oficjalna wizyta ambasadora Armenii w samorządzie województwa.

– Serdecznie witam na Pomorzu. Cieszę się, że możemy się spotkać i porozmawiać na ważne dla nas, naszych regionów i krajów tematy – powitał dyplomatę Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Warto dodać, że pobyt na Pomorzu, nie był pierwszą wizytą w regionie armeńskiego dyplomaty.

– Byłem tu już kilka razy, ale nigdy nie miałem okazji spotkać się z marszałkiem. To dla mnie zaszczyt – powiedział Samvel Mkrtchian.

A o czym rozmawiano?

 

Rozmowa o Armenii i o kulturze

Polska i Armenia różnią się bardzo. Chodzi nie tylko o kwestie gospodarcze, ale również np. fakt, że w Armenii nie ma odpowiednika naszego samorządu wojewódzkiego. Nie wybiera się regionalnych sejmików, a władzą regionalną pełni gubernator, który jest odpowiednikiem polskiego wojewody. Nie bez znaczenia jest również kwestia geopolityczna. Cały czas trwa konflikt z Azerbejdżanem o Górski Karabach. Zamknięta jest również granica z Turcją.

– Szansą na rozwiązanie problemów jest aktywna postawa Unii Europejskiej – zaznaczył ambasador.

A co Pomorze może zaoferować Armenii?

– Mamy partnerstwo z jednym z gruzińskich regionów. To niedaleko Armenii. Jeśli możemy pomóc, podzielić się doświadczeniami, jesteśmy otwarci na współpracę – podkreślił marszałek Struk.

Tym, co może pomóc przezwyciężać konflikty i pomóc w osiągnięciu pokoju może być sztuka. Warto pamiętać, że Gdańsku i okolicach mieszka około 30 rodzin ormiańskich. Prężnie działa Związek Ormiański. Przy ul. Mariackiej w Gdańsku siedzibę ma Dom Ormiański. Organizowane są liczne wydarzenia kulturalne, takie jak Dni Ormiańskie czy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mosty Kultury Polska – Armenia. Wydarzenia te są dofinansowane ze środków samorządu województwa pomorskiego.  W 2020 roku województwo pomorskie było pierwszym regionem, który zaproponował rozwiązania uzupełniające ofertę rządowego programu „Poland. Business Harbour”, wspierającego relokację do Polski pracowników i przedsiębiorstw z branży IT. Objęto nim także Ukrainę, Mołdawię, Armenię i Gruzję. Program ten realizowała inicjatywa Invest in Pomerania.