Decyzją jury projekt Gdynia OdNowa otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii Europa bliżej obywateli. Warto zaznaczyć, że został on zgłoszony do konkursu przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Gdynia zmieniać się będzie dalej

Nagrodę podczas gali finałowej konkursu Regiostars zorganizowanej 9 października 2024 r. w Brukseli odebrały prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek oraz Agnieszka Jurecka-Fryzowska, kierowniczka Działu Rewitalizacji Laboratorium Innowacji Społecznych.

– Nagroda w konkursie Regiostars to europejski znak jakości. Jest nam bardzo miło, że gdyńska rewitalizacja została doceniona przez międzynarodowe grono eksperckie – mówi prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek. – Jesteśmy wdzięczni, że Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego jako pierwszy docenił nasze działania na arenie międzynarodowej, rekomendując Gdynię do udziału w tym prestiżowym konkursie.

Jak zaznacza prezydent Kosiorek miasto zmieniać się będzie dalej. Obecnie trwają prace nad aktualizacją gdyńskiego programu rewitalizacji. Jest to wymagane, aby miasto nadal mogło prowadzić proces rewitalizacyjny z wykorzystaniem środków unijnych.

Gdynia jest jednym z 29 miast prowadzących rewitalizację w województwie pomorskim. Projekt Gdynia OdNowa został dofinansowany z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu miasta. Planowana jest też kontynuacja tych działań ze środków dostępnych w nowego programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.

Kolejna prestiżowa nagroda trafia na Pomorze

Konkurs Regiostars jest organizowany od 2008 r. przez Komisję Europejską i pokazuje, jak środki unijne zmieniają naszą rzeczywistość. Chodzi nie tylko o realizację wielkich inwestycji, ale także wsparcie małych ojczyzny i mieszkańców regionów.

W tegorocznej jego edycji gdyńska rewitalizacja był jedynym projektem z Polski zakwalifikowanym do konkursu spośród 262 zgłoszeń z całej Europy. Do finału Gdynia OdNowa została nominowana razem z projektami z Portugalii, Czech, Litwy, Niemiec oraz Francji.

– Bardzo się cieszę, że gdyńskie przedsięwzięcie rewitalizacyjne znalazło się w wśród finalistów tegorocznej edycji konkursu Regiostars, zwłaszcza, że był to jedyny polski projekt. Tym bardziej cieszy fakt, że pomorskie inicjatywy finansowanie z funduszy europejskich znajdują uznanie na arenie europejskiej wśród innych znakomitych pomysłów i zdobywają prestiżowe nagrody – zaznacza marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Do tej pory nagrody Regiostars zdobyły dwa projekty wdrażane przy wsparciu programów samorządu województwa pomorskiego: gdyńskie trolejbusy jako przykład ekologicznego transportu w 2014 r. oraz rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku w 2018 r.

Na czym polega projekt Gdynia OdNowa?

Przypomnijmy, że Gdynia OdNowa to projekt rewitalizacyjny obejmujący obszary trzech gdyńskich dzielnic: Oksywia, Chyloni i Witomina, w których zdiagnozowano problemy społeczne i infrastrukturalne. Koordynowany był przez Laboratorium Innowacji Społecznych, a realizowany przez miasto w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi i wspólnotami mieszkaniowymi.

Zadania realizowane w projekcie dotyczyły m.in. tworzenia dostępnych dla wszystkich przestrzeni publicznych, poprawy warunków mieszkaniowych, budowy centrów sąsiedzkich, jak również rozwoju usług społecznych czy szeroko pojętego wspierania aktywności obywatelskiej.

Przede wszystkim dzięki projektowi Gdynia OdNowa zbudowano lub przebudowano drogi, chodniki i parkingi, przeprowadzono remonty budynków oraz ich kompleksową modernizację energetyczną. Stworzone też zostały nowe przestrzenie, takie jak boiska sportowe, osiedlowe tereny rekreacyjne czy Park Leśny.

Z kolei przedsięwzięcia społeczne to głównie działania na rzecz rodzin, dzieci i młodzieży z zakresu aktywizacji i integracji społecznej, pomocy psychologicznej i terapeutycznej w pokonywaniu trudności. Mieszkańcy włączeni zostali w procesy inwestycyjne, wspólnie z nimi prowadzone były prace na rzecz przestrzeni publicznych czy organizacja dzielnicowych wydarzeń.

Patio Przystani przy ul. Śmidowicza w Gdyni. Fot. Jacek Klejment