Zdrowie
Oddział Pediatryczny w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Fot. materiał prasowy szpitala

Gdynia. Wyremontowana pediatria w morskim klimacie. Zobacz, co się zmieniło

Otwarcie wyremontowanego Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Fot. materiał prasowy szpitala
09.06.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
09.06.2021

W Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni został wyremontowany Oddział Pediatryczny. Dla dzieci i młodzieży przygotowano ponad 30 miejsc w 19 salach chorych. Jest też pokój socjalny i świetlica. Cała inwestycja kosztowała prawie 5,6 mln zł.

W otwarciu Oddziału Pediatrycznego 9 czerwca wzięli udział m.in. marszałkowie Mieczysław Struk, Wiesław Byczkowski i członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

Oddział dla młodszych i starszych dzieci

Oddział Pediatryczny znajduje się na IV piętrze Szpitala św. Wincentego a Paulo i składa się z dwóch odcinków – jednego dla dzieci młodszych (0-3 lat), a drugiego dla dzieci starszych (od 3 do 18 lat). W sumie na oddziale przygotowano ponad 30 miejsc, w tym: 7 sal 1-osobowych, 11 sal 2-osobowych oraz 1 salę 3-osobową. W salach chorych znajdują się też specjalne fotele dla opiekunów dzieci. Powstał pokój socjalny dla opiekunów i świetlica, gdzie dzieci będą mogły spędzić miło czas w trakcie hospitalizacji. Cały oddział jest w morskim klimacie.

– Samorząd województwa pomorskiego od lat konsekwentnie zmienia oblicze tzw. szpitali marszałkowskich – mówi marszałek Mieczysław Struk. –  Remontujemy i modernizujemy oddziały, kupujemy nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie niemedyczne. Tym razem, dzięki przekazanym przez nas środkom, udało się wyremontować Oddział Pediatryczny i zlokalizować go w jednym szpitalu. Dzięki temu mali pacjenci będą mieli bardziej komfortowe warunki pobytu, diagnostyki i leczenia. Skorzystają też rodzice naszych podopiecznych, bo oddział znajduje się w Szpitalu św. Wincentego a Paulo, czyli w centrum Gdyni – dodał Mieczysław Struk.

Na oddziale wykonano roboty budowlane, w tym m.in. wymieniono wszystkie niezbędne instalacje, tj.: sanitarne i wodne, gazów medycznych wraz z montażem paneli medycznych i punktów poboru, wentylacji i klimatyzacji, systemów SSP i DSO, elektryczną i teletechniczną. Zainstalowano też podwieszane sufity i wysokiej klasy wykładzinę podłogową.

Wygodniej dla pacjentów i personelu

Celem modernizacji oddziału było zwiększenie bezpieczeństwa sanitarno-higienicznego. Chodziło też o poprawę komfortu pobytu dzieci i pracy personelu.

– Zależało nam, by Oddział Pediatryczny zlokalizowany został w szpitalu znajdującym się w ścisłym centrum miasta, z dobrą komunikacją z każdej dzielnicy Gdyni i okolic miasta – mówił wiceprezes Szpitali Pomorskich dr Dariusz Nałęcz.

Ponadto, po zakończeniu budowy nowego Bloku Operacyjnego i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, na obszarze obecnego SOR w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni, zaplanowano adaptację pomieszczeń na potrzeby Izby Pediatryczno-Chirurgicznej, gdzie przyjmować będą pediatrzy i chirurdzy dziecięcy.

Inwestycja za prawie 5,6 mln zł

Wartość całego projektu to 5,58 mln zł (roboty budowlane ponad 5,1 mln zł, dokumentacja projektowa prawie 145 tys. zł oraz 300 tys. zł na zakup wyposażenia). Środki na realizację inwestycji pochodzą z budżetu województwa pomorskiego (prawie 4,4 mln zł), Gdyni (1 mln zł) oraz spółka Szpitale Pomorskie (ponad 180 tys. zł).

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.