Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/06/444952338_765742565714282_7550803039036535630_n.jpg Gdynia. Lądowisko przy szpitalu czeka na pierwsze helikoptery ratunkowe

Gdynia. Lądowisko przy szpitalu czeka na pierwsze helikoptery ratunkowe

Fot. materiał prasowy Szpitali Pomorskich
05.06.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
05.06.2024

Na budynku Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni powstało lądowisko dla helikopterów. Inwestycja kosztowała prawie 15 mln zł. Jak wygląda?

Jak napisano na Facebooku Szpitali Pomorskich: „od dzisiaj, od godz. 8.00 rano (4 czerwca 2024 r. – przyp. red.), lądowisko „Gdynia Szpital” (H116 Gdynia) zlokalizowane w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni zgłosiło swoją gotowość do przyjmowania śmigłowców z pacjentami wymagającymi natychmiastowego wsparcia medycznego”.

Jakie jest lądowisko?

Lądowisko dla śmigłowców ratunkowych wraz z niezbędną infrastrukturą znajduje się na wysokości 40 m względem poziomu terenu przy placu Kaszubskim. Obiekt usytuowano ponad istniejącym dachem najwyższego z budynków szpitala (10-kondygnacyjny budynek narożny), który znajduje się u zbiegu ulic Wójta Radtkego 1 i placu Kaszubskiego nr 10.

Lądowisko ma kształt ośmiokątnej płyty aluminiowej opartej na konstrukcji częściowo żelbetowej i stalowej. Ponadto, wykonano podesty komunikacyjne prowadzące do platformy dźwigowej szpitalnej dwuprzystankowej i dwóch nowych ewakuacyjnych klatek schodowych. Komunikację pionową z głównym budynkiem rozwiązano poprzez nadbudowę istniejącego szybu windowego, utworzono nowy przystanek na dachu i połączono poziom dachu z poziomem płyty poprzez platformę szpitalną i schody ewakuacyjne. Na płycie zamontowano światła typu PAPI, dzięki którym załoga lądującego śmigłowca uzyskuje informację do utrzymania prawidłowego kąta podejścia na ścieżce lądowania.

Inwestycja rozpoczęła się w 2020 r. i kosztowała prawie 15 mln zł, w tym 4,4 mln zł pochodziło z budżetu państwa, a ponad 3 mln zł wyłożyła spółka Szpitale Pomorskie.

Odpowiedź na potrzeby ratunkowe

Do tej pory w Gdyni nie było takiego miejsca. ­Nowe lądowisko rozwiązuje problem, z którym od lat borykali się pracownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. To też odpowiedź na Rozporządzenie ministra zdrowia. Zgodnie z jego wytycznymi do końca  2024 r. każdy szpitalny odział ratunkowy ma posiadać całodobowe lotnisko lub lądowisko zlokalizowane w takiej odległości, aby było możliwe przyjęcie osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, bez pośrednictwa specjalistycznych środków transportu sanitarnego.
Przypomnijmy, że lądowiska mają już w Gdańsku Szpital św. Wojciecha, i Szpital im. M. Kopernika, UCK, Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny  im J. Korczaka w Słupsku i Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.