Symboliczne wbicie łopaty zainaugurowało budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej przy ul. Kopernika w Gdańsku. Będzie to miejsce pobytu dla osób ciężko chorych, gdy ich opiekunowie będą musieli załatwić swoje sprawy lub odpoczywać.
Wydarzenie odbyło się w Światowy Dzień Chorego 11 lutego 2022 r.
Dla kogo opieka wytchnieniowa?
Centrum Opieki Wytchnieniowej to projekt Fundacji Hospicyjnej. Ma służyć ciężko chorym dzieciom, dorosłym i ich rodzinom. Chodzi też o czasowe zastąpienie rodziny w sprawowaniu opieki w domu nad bliskim niesamodzielnymi z powodu choroby lub niepełnosprawności. Dzięki niej bliscy chorych będą mieli czas na odpoczynek, zadbanie o zdrowie, zajęcie się sprawami zawodowymi, aby uniknąć wykluczenia zawodowego, wykorzystanie czasu na rozwój osobisty lub załatwienie spraw, na które zwykle brakuje im czasu. Fundacja Hospicyjna już realizuje domową opiekę wytchnieniową, teraz czas na organizację opieki w centrum.
– To bardzo ważna pomoc, szczególnie w przypadku opiekunów, którzy pełnią tę rolę przez długi czas, często nawet przez kilka lat. Zazwyczaj to kilka, kilkanaście godzin opieki codziennie przez 365 dni w roku i łączenie wielu obowiązków. Trudno sprostać temu zadaniu bez wsparcia i odpoczynku. – podkreśla prezes Fundacji Hospicyjnej Anna Janowicz. Dla opiekuna to duże obciążenie emocjonalne, fizyczne i zdrowotne, które wyklucza go całkowicie lub częściowo z życia zawodowego, społecznego. Może negatywnie wpływać na życie rodzinne i osobiste – dodaje Anna Janowicz.
Jak będzie działać centrum?
Centrum będzie oferowało 14-dniowe całodobowe turnusy dla pacjentów. Chorzy będą mogli też skorzystać z pobytu dziennego w godzinach 8-18. Będą uczestniczyli w zajęciach rehabilitacyjnych i terapeutycznych lub opieki wytchnieniowej w domu chorego zależnie od potrzeb opiekuna. Dzięki centrum osoby niesamodzielne będą miały szansę spędzenia czasu poza domem, dodatkowej rehabilitacji i udziału w zajęciach terapeutycznych, a także stałego monitorowania stanu zdrowia.
Co ważne, również opiekunowie będą mogli skorzystać ze wsparcia psychologicznego, prawnego czy edukacyjnego. Organizowane będą warsztaty dotyczących opieki nad osobą niesamodzielną w warunkach domowych (pielęgnacja, rehabilitacja i monitorowanie procesu opieki poprzez innowacyjne rozwiązania) czy też uczestniczyć w grupach wsparcia. Uzyskają też pomoc wolontariuszy opiekuńczych.
Jak będzie wyglądało centrum?
Centrum będzie się składało z trzech budynków połączonych łącznikami dla pacjentów. Będzie też oddział stacjonarny Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza. W centrum łącznie będzie przebywało 40 podopiecznych. Natomiast w ramach pobytu dziennego dla dzieci i dorosłych przygotowanych zostanie 20 miejsc. Będzie też gabinet rehabilitacji i terapii zajęciowej. Centrum w ciągu roku zapewni opiekę kilku tysiącom podopiecznych.
Prace budowlane mają się rozpocząć w marcu. Inwestycja ma być gotowa na początku 2023 r. Szacowany koszt to ok. 22 mln zł, w tym prawie 3,7 mln zł pochodzi z funduszy unijnych będących w dyspozycji województwa pomorskiego. Do tej pory Fundacja Hospicyjna zebrała około połowy potrzebnej sumy.