Wszystkie zajęcia i konsultacje są bezpłatne.

Wparcie dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin

Lekarze alarmują, że liczba osób chorych na nowotwory gwałtownie rośnie. Pandemia koronawirusa sprawiła, że pacjenci zbyt późno trafiają do specjalistów, a choroba jest rozpoznawana w zaawansowanym stadium. Chętni mogą skorzystać z: konsultacji z psychologiem, dzielenia się doświadczeniami w grupie innych osób walczących z chorobą, arteterapii, muzykoterapii, zajęć sportowych, konsultacji z fizjoterapeutą czy zajęć mindfulness oraz warsztatów redukcji stresu metodą TRE. Ze wsparcia psychologicznego mogą też skorzystać rodziny osób chorych, aby lepiej je wspierać i towarzyszyć choremu w walce z nowotworem.

– Wsparcie psychologiczne jest bardzo ważnym uzupełnieniem terapii onkologicznej i procesu zdrowienia. Wiele osób powtarza sobie Muszę być silny, ale czasem z tym byciem silnym bywa trudno – Anna Marlęga-Woźniak, psycholog z Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC i koordynatorka Akademii Walki z Rakiem w Gdańsku. – Rozmowy z psychologiem czy wymiana doświadczeń na spotkaniach grupy wsparcia pomagają lepiej rozpoznawać i uwalniać emocje. Na konsultacjach i zajęciach uczymy się także zdrowej i skutecznej komunikacji z lekarzem czy bliskimi, mówienia o swoich potrzebach – tłumaczy psycholog.

Jak się zapisać?

Aby skorzystać z zajęć i konsultacji, należy napisać na adres: awzr@fundacjahospicyjna.pl lub zadzwonić pod numer 668 450 753 i umówić się na konsultację. Program konsultacji z psychologiem oraz spotkań grupy wsparcia opiera się na terapii Simontona, założeniach terapii behawioralnej oraz na wybranych technikach redukcji stresu. Konsultacje indywidualne odbywają się stacjonarnie lub on-line, grupa wsparcia oraz warsztaty rozwojowe ze względu na pandemię prowadzone są do odwołania w trybie on-line. Zajęcia sportowe (gimnastyka, nordic walking) i konsultacje fizjoterapeutyczne odbywają się stacjonarnie lub na świeżym powietrzu.