Edukacja i sport
burmistrz malborka z marszałkiem

Gala Pomorskich Sztormów 2019. Znamy tegorocznych zwycięzców!

Malbork został laureatem dwóch kategorii. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Tegoroczne Sztormy powędrowały do jedenastu laureatów z Pomorza. O pięciu zwycięzcach zadecydowali czytelnicy „Gazety Wyborczej", którzy docenili m.in. Pomorskie Szlaki Kajakowe. Malbork zgarnął obie nagrody z kategorii EUROinspiracje. Pozostałe statuetki przyznały kapituły złożone z dziennikarzy i niezależnych ekspertów. Laureatami Medalu Karty Trójmiasta zostali marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Wręczenie nagród odbyło się 30 września 2020 roku w bibliotece Europejskiego Centrum Kultury w Gdańsku bez udziału publiczności. Wydarzenie było transmitowane on-line. Podczas gali wręczono również dwa Medale Karty Trójmiasto. Plebiscyt organizowany jest przez redakcję trójmiejskiego działu „Gazety Wyborczej” i samorząd województwa pomorskiego.

– Od wielu lat samorząd województwa pomorskiego jest partnerem Sztormów, ponieważ jesteśmy zainteresowani sukcesami pomorskiego biznesu, sportu, kultury – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Trzeba wyróżniać ludzi, inicjatywy i instytucje, które są wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla regionu. Wszyscy wyróżnieni są autorami wielkiego sukcesu Pomorza, który na co dzień widzimy – zaznaczył marszałek Struk.

Podczas gali wręczono również dwa Medale Karty Trójmiasto. Plebiscyt organizowany jest przez redakcję trójmiejskiego działu „Gazety Wyborczej” i samorząd województwa pomorskiego.

 

Sztormy dla sportowców

W tym roku przyznano aż 11 statuetek w 4 kategoriach: sport, kultura, biznes oraz pomorskie EUROInspiracje dla najlepszych osób, wydarzeń, inwestycji i firm z Pomorza w 2019 roku. To wyróżnienie przyznawane jest od 2005 roku.

Pierwsze trzy statuetki Pomorskich Sztormów 2019 wręczono w  kategorii Sport. Zostały przyznane za Odkrycie Roku, dla Drużyny Roku i dla Sportowca Roku. Nominowanych wybierała sportowa kapituła plebiscytu, w której skład weszli: mistrz olimpijski Adam Korol, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Maciej Kowalczuk, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu Paweł Brutel, Jacek Podgórski z Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Sopotu, kierownik działu sportu „Gazety Wyborczej Trójmiasto” Tomasz Osowski.

Kapituła wskazała zwycięzców w kategoriach Odkrycie i Drużyna Roku, natomiast Sportowca Roku wybrali w głosowaniu czytelnicy „Gazety Wyborczej Trójmiasto” i portalu Trojmiasto.wyborcza.pl.

Sportowym odkryciem 2019 roku została Julia Damasiewicz – żeglarka z Sopockiego Klubu Żeglarskiego. Dziewczyna ma 15 lat i jest specjalistką od kitesurfingu i, zdaniem jury, wielką nadzieją na medale olimpijskie.

Pomorski Sztorm 2019 w kategorii Drużyna Roku powędrował do Lechii Gdańsk, dla której rok 2019 był pełen sukcesów. To był najlepszy rok w historii gdańskiego klubu, który wywalczył Puchar i Superpuchar Polski, a rozgrywki Ekstraklasy zakończył na 3. miejscu.

Sportowcem 2019 roku głosami czytelników „Gazety Wyborczej” została Anna Kiełbasińska – sprinterka Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego. Zdobyła złoto halowych mistrzostw Europy, złoto mistrzostw świata sztafet oraz srebro mistrzostw świata na otwartym stadionie.

 

Sztormy w kategorii Biznes

Również trzy statuetki wręczono w kategorii Biznes. Pierwsza nagroda powędrowała do Młodej Firmy Roku. Kapituła w przyznała ją firmie Just Join IT, która stworzyła branżowy portal dla programistów. Dzięki nieszablonowym akcjom promocyjnym gdańska firma obsługuje dziś ponad 2 tys. klientów.

W kategorii Firma Roku, decyzją kapituły plebiscytu, statuetka Sztormów powędrowała do firmy Conrad Shipyard. Superjacht wyprodukowany w gdańskiej stoczni został laureatem prestiżowej nagrody The World Superyacht Awards 2019.

W kategorii Inwestycja Roku zwycięzcę wybrali czytelnicy „Gazety Wyborczej” poprzez głosowanie. Spośród 10 najważniejszych pomorskich inwestycji 2019 roku najwięcej głosów zdobyły Pomorskie Szlaki Kajakowe. W 2019 r. ukończono inwestycje wzdłuż odcinków Brdy, Raduni, Słupi, Białej i Czernicy.

Zwycięzców w kategoriach Młoda Firma Roku i Firma Roku wybierała kapituła w składzie: prezydent Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki, prezes zarządu Invest In Gda Marek Ossowski, Invest in Pomerania Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu Starter Tomasz Szymczak, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Adam Mikołajczyk, dziennikarze na co dzień piszący o sprawach gospodarczych, redaktorzy Michał Jamroż i Michał Tokarczyk z „Gazety Wyborczej Trójmiasto”.

 

Sztormy w kategorii Kultura

Kolejne trzy statuetki Pomorskich Sztormów 2019 zostały przyznane w kategorii Kultura za Odkrycie Roku, dla Człowieka Roku i z okazji Kulturalnego Wydarzenia 2019 roku. Podobnie jak w poprzednich dwóch kategoriach, również w tej dziedzinie nominowanych wybierała kapituła w składzie:

Dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej Aleksandra Szymańska, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Władysław Zawistowski, za-ca dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Beata Jaworowska, zastępczyni dyrektora Muzeum Sopotu Dagmara Sypniewska-Skwara i dziennikarze „Gazety Wyborczej Trójmiasto” Przemysław Gulda i Małgorzata Muraszko.

Jurorzy wybrali zwycięzców w kategoriach Odkrycie i Człowiek Roku. Wydarzenie Roku wybrali też czytelnicy gazety. Zdaniem kapituły plebiscytu, Kulturalnym Odkryciem 2019 Roku jest Piotr Witkowski, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny związany z Teatrem Wybrzeże. W 2019 roku zadebiutował główną rolą w filmie „Proceder”.

Pomorski Sztorm w kategorii Człowiek Roku otrzymała Hania Rani, pochodząca z Gdańska pianistka. Z Dobrawą Czocher reinterpretowała przeboje Republiki, a w 2019 roku wydała świetnie przyjęty solowy album „Esja”.

Najciekawsze wydarzenie kulturalne 2019 roku to, zdaniem czytelników, Narracje na Siedlcach. Duet kuratorski Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian stworzył nową opowieść o jednej z centralnych gdańskich dzielnic.

 

Pomorskie EuroInspiracje

Statuetki Pomorskich Sztormów otrzymały też dwa projekty realizowane dzięki funduszom europejskim. Są to projekty, które mogą być źródłem inspiracji dla innych starających się o unijne dofinansowanie.  O tym, kto wygrał, również zdecydowali w głosowaniu czytelnicy. Zwycięzców ogłosił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – EuroInspiracje to inicjatywy, które od wielu lat zmieniają Pomorze – mówił Struk. – Warto podkreślić, że do tej pory 48 mld zł środków unijnych zostało wchłoniętych przez beneficjentów województwa pomorskiego. Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jak wyglądałby nasz region bez tych pieniędzy? Jaka byłaby przyszłość Pomorza i całego kraju? Jednak Unia Europejska to nie tylko pieniądze. To wartości wolności, demokracji i rządów prawa. Trzeba o tym pamiętać i mam nadzieję, że te wartości będą nam przyświecać – podkreślił Struk.

W kategorii Infrastruktura o statuetkę Pomorskiego Sztormu walczyły projekty dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WP 2014-2020). Spośród pięciu nominowanych czytelnicy zdecydowali, że na nagrodę zasługuje miasto Malbork za projekt „Malbork na plus – rewitalizacja historycznego śródmieścia miasta Malborka”.

Koszt całej inwestycji to 15 mln zł. Dzięki niej wyremontowane zostaną części wspólne 40 wspólnot mieszkaniowych i 10 budynków komunalnych wraz z podwórkami. Powstaną nowe elewacje, nawierzchnie ciągów komunikacyjnych, oświetlenie i tereny zielone. W wyremontowanej zabytkowej wieży ciśnień znalazł siedzibę punkt wsparcia dziennego dla młodzieży. Funkcjonuje tam też punkt widokowy oraz kawiarnio-galeria.

W kategorii Kapitał Ludzki spośród pięciu nominowanych projektów unijnych głosujący zdecydowali, że najlepszym jest projekt „Malbork na plus – działania społeczne” również realizowany przez miasto Malbork.

Przedsięwzięcie ściśle powiązane jest z projektem inwestycyjnym, w ramach którego przeprowadzono rewitalizację historycznego Śródmieścia. Młodzież i rodziny z obszaru inwestycji objęto specjalistycznym wsparciem. Zajęcia odbywają się w dwóch obiektach wsparcia dziennego, zlokalizowanych w odnowionych budynkach z ponad 100-letnią historią.

 

Medal Karty Trójmiasta

Podczas gali został też przyznany Medal Karty Trójmiasta, którego kapitułą jest trójmiejska redakcja „Gazety Wyborczej”. Tegorocznym laureatami nagrody „Gazety Wyborczej” został marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Nagrody wręczył zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej Trójmiasto” Michał Jamroż. Medal Karty Trójmiasta zaprojektowała i wykonała Adriana Majdzińska. Statuetka sama w sobie jest dziełem sztuki.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.