Organizatorem spotkania jest samorząd województwa pomorskiego oraz Najwyższa Izba Kontroli.

Fundusz sołecki

Fundusz sołecki to środki finansowe wyodrębnione w budżecie gminy, które są zagwarantowane dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia ich mieszkańców.

– W wielu miastach istnieje tzw. budżet obywatelski. Jego odpowiednikiem na terenach wiejskich jest fundusz sołecki. Jego przygotowanie nie jest jednak łatwym zadaniem. Dlatego zachęcam do udziału w specjalnym szkoleniu – mówi Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego.

Niedawno Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę funkcjonowania funduszy sołeckich w niektórych gminach województwa pomorskiego.

– I właśnie wynikom tej kontroli poświęcone będzie spotkanie szkoleniowo-informacyjne, które organizujemy dla przedstawicieli gmin – dodaje Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWP.

Spotkanie będzie prowadzone przez pracowników NIK, a otworzy jest prezes NIK Marian Banaś. A o czym będzie mowa? Uczestnikom spotkania zaprezentowane zostaną wnioski i rekomendacje NIK wynikające z kontroli.

–  Porozmawiamy także o perspektywach funduszu sołeckiego, o szansach i zagrożeniach. Kontrolerzy NIK przedstawią również katalog dobrych praktyk – wylicza.

Spotkanie jest bezpłatne, ale wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Zgłoszenia można nadsyłać drogą elektroniczną na adres: m.polak@pomorskie.eu

Dwa terminy

Zorganizowane zostaną dwa szkolenia. Pierwsze 26 czerwca 2023 r. o godzinie 16.00 odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Sali Niebo Polskie. TO spotkanie dedykowane jest dla przedstawicieli gmin z powiatów: gdańskiego, kartuskiego, wejherowskiego, puckiego, lęborskiego, słupskiego, kościerskiego i nowodworskiego.

– Na drugie szkolenie, 27 czerwca 2023 r. zapraszamy do Starogardu Gdańskiego, a konkretniej do auli I Liceum Ogólnokształcącego. Zaczynamy o godzinie 10.00 – zaprasza dyrektor Pałkowski.

To spotkanie dedykowane jest dla gmin z powiatów: starogardzkiego, człuchowskiego, chojnickiego, tczewskiego, malborskiego, sztumskiego i kwidzyńskiego.