Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/08/sopot_Piotr_Zbierski_Topos_1500.jpg Fotografie epatujące cielesnością i szokujące nagością

Fotografie epatujące cielesnością i szokujące nagością. Festiwal „W ramach Sopotu”

Piotr Zbierski, Topos. Fot. mat. prasowe festiwalu

Marta Berens, Maksymilian Rigamonti, Piotr Zbierski, Sergey Melnitchenko, Valentyn Odnoviun, Katarzyna Mirczak, Maciej Stępiński, Zosia Promińska. Ciekawe spojrzenie utalentowanych twórców na nadmorskie miasto i okolice można zobaczyć podczas 6. Festiwalu Fotografii „W ramach Sopotu”.

 

Wydarzenie rozpocznie się 4 września 2020 r. Wystawy w Państwowej Galerii Sztuki, Sopot Centrum i przestrzeni miejskiej będzie można oglądać do 20 września. W programie m.in. projekcja koncertu Sławka Jaskułke z Kacprem Kowalskim w kinie na molo i unikatowa wystawa kolekcji polskich książek fotograficznych (dzięki uprzejmości Miejskiej Bibliotek Publicznej w Opolu).

 

O festiwalu

Już po raz szósty w Sopocie odbędzie się wydarzenie dla miłośników fotografii artystycznej. Festiwal wyróżnia się formułą utworzonych rezydencji artystycznych, na które organizatorzy zapraszają znakomitych utalentowanych  polskich artystów, by mogli tworzyć w Sopocie nowe cykle autorskie. Po raz drugi, obok polskich fotografów, zaproszono dwóch artystów zagranicznych. Widzowie zobaczą nowe projekty fotograficzne rezydentów festiwalu, prezentowane w Państwowej Galerii Sztuki, jak również premierowe i najlepsze wystawy czołowych polskich artystów i fotografów w galeriach Centrum Sopot. Co roku powstaje rónież nowy fotopomnik – każdy innego fotografa i w miejscu, gdzie powstało zdjęcie. To jedyny tego typu projekt w Polsce. W tym roku będzie to fotopomnik Macieja Kosycarza, odsłonięcie nastąpi 12 września 2020 r.

 

Polscy artyści

W tym roku organizatorzy zaprosili Martę Berens, Maksymiliana Rigamontiego i Piotra Zbierskiego. Poza tym, swoje premierowe wystawy będą pokazywać Katarzyna Mirczak, Maciej Stępiński i Zosia Promińska, których prace do ostatniego momentu nabierały kierunku i kształtu. Wiele prezentowanych prac, mimo okresów frustrującej izolacji i niepewności, dotyka elementu podróży i przestrzeni. Nie tylko w znaczeniu przemieszczania się, ale także na poziomie metaforycznym – podróży wewnętrznej, intymnej, emocjonalnej czy historycznej. Nowe wrażenia, nowe doświadczenia i obserwacje artyści włączyli do swoich projektów, co nadało im specyficzny wymiar i charakter, który prowokuje do refleksji i spojrzenia z dystansu.

 

Ukraińscy rezydenci

W tym roku festiwal gości dwóch ukraińskich artystów. Sergey Melitchenko z Ukrainy oraz Valentyn Odnoviun z Litwy zaprezentują swoje najnowsze wystawy, jak również autorskie projekty wykonane w Sopocie w trakcie trwania festiwalu. Odnoviuna i Mielniczenki nie łączy nic poza tym, że są Ukraińcami, nieodrodnymi reprezentantami nowego pokolenia fotografów, wchodzącego na światową scenę. Zdjęcia więziennych wizjerów i szalejących pośród przyrody nagich mężczyzn mają jednak coś wspólnego. Potrzeba wolności łączy się w nich z groźbą czyhającej tuż za ukraińską miedzą historii. Młodzi i wolni Ukraińcy dotykają kwestii związanych z wojną, zniewoleniem i poczuciem zagrożenia.

 

Valentyn Odnoviun

To chłodny konceptualista i zanurzony w historii melancholik. Minimalistyczne zdjęcia nie pasują do tego, co dzieje się we współczesnej fotografii ukraińskiej. Ukraiński artysta lepiej czuje się w kręgu litewskich fotografów, zamkniętych w sobie i upartych. Nie dziwi więc fakt, że zdecydował się na stałe zamieszkać na Litwie. Został entuzjastycznie przyjęty przez miejscowe środowisko. To pierwszy w historii obcy fotograf należący do elitarnego stowarzyszenia litewskich fotografów. Tego samego, które zakładał Sutkus z Rakauskasem i Macijauskasem.

 

Sergey Melitchenko

Odnoviun lepiej czuje się w kręgach artystycznych bliskich akademii sztuk, a Mielniczenko pracuje w terenie, w Charkowie czy w rodzinnym Mikołajewie. Jego zdjęcia są żywiołowe i pełne energii, a fotografuje głównie swoich rówieśników. To kolejne pokolenie mierzące się z kryzysem tożsamości, ale też niekończącą się transformacją ukraińskiej rzeczywistości politycznej i społecznej. Otwartość i autentyczność, epatowanie cielesnością, szokowanie nagością i graficznie przedstawioną seksualnością widać na zdjęciach mężczyzn i kobiet, przede wszystkim jednak mężczyzn, a w wypadku kobiet – własnej żony. Akty i półakty wykonywane kulturystom i hipsterom zostały docenione i wyróżnione m.in. nagrodą Oskara Barnacka.

 

Plakat Festiwalu W Ramach Sopotu, data trwania, artyści

Program festiwalu

4 września 2020 r., piątek
Wernisaże w Państwowej Galerii Sztuki. Rigamonti, Zbierski, Berens, Stępiński, Albumy fotograficzne
Wernisaże w Sopot Centrum. Sergey Melnitchenko , Valentyn Odunovin oraz Katarzyna Mirczak

5 września 2020 r., sobota
10.00-12.00 – warsztaty z Piotrem Zbierskim
13.00-15.00 – warsztaty z Maksymilianem Rigamontim
16.00 – spotkanie z polskimi rezydentami prowadzone przez Adama Mazura
18.00 – spotkanie z rezydentami zagranicznymi prowadzone przez Adama Mazura
21.00 – projekcja koncertu Sławka Jaskułke z Kacprem Kowalskim w kinie na molo

6 września 2020 r., niedziela
10.00-12.00 – warsztaty z Martą Berens
13.00-15.00 – warsztaty z Valentynem Odnoviunem
19.00 – spotkanie z Katarzyną Mirczak

10 września 2020 r., czwartek
19.00 – Sopocka Szkoła Fotografii WFH – Class of 2020, SPATIF

11 września 2020 r., piątek
17.00-19.00 – spotkanie z artystą oraz prezentacja nowinek technologicznych, warsztaty organizowane przez Cyfrowe.pl

12 września 2020 r., sobota
11.00-13.00 – warsztaty z Sergeyem Mielnichenko
16.00 – odsłonięcie fotopomnika M. Kosycarza
17.00 – o autorze fotopomnika – spotkanie

13 września 2020 r., niedziela
12.00-15.00 – prezentacja sprzętu specjalistycznego dla fotografów – Fuji, Szymon Szcześniak
18.00 – oprowadzanie kuratorskie i spotkanie z Maciejem Moskwą

18 września 2020 r., piątek
17.00 – wystawa instagramersów
19.00 – spotkanie z Zosią Promińską, autorką wystawy Waiting Room

19 września 2020 r., sobota
18.00 – spotkanie z Maciejem Stępińskim
21.00 – oficjalne zakończenie festiwalu

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej festiwalu W Ramach Sopotu

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.