Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/01/Svitlana-Sienkiewicz_fot.Kamila-Chomicz.jpg Svitlana Sienkiewicz, fot. Kamila Chomicz

Filmy o kobietach w Stoczni Gdańskiej. Oprowadzanie po ukraińsku i rosyjsku

Cudzoziemcy opowiadają o dziedzictwie industrialnym Stoczni Gdańskiej, „Solidarności” i kobietach w stoczni, by przybliżyć swoim rodakom mieszkającym na Pomorzu opowieści o kobietach pracujących w Stoczni Gdańskiej. Spacery można zobaczyć na YouTube IKM.

 

Po zakończeniu projektu IKM „Metropolitanka – witamy”/ласкаво просимо/добро пожаловать, w ramach którego Szlakami Kobiet oprowadzały po Stoczni Gdańskiej osoby ze społeczności ukraińsko- i rosyjskojęzycznej mieszkające w naszym regionie, powstały dwa 10-minutowe filmy.

 

Tak to się zaczęło

Coraz więcej cudzoziemców wybiera Gdańsk jako swoje nowe miejsce do pracy i życia. Stają się oni częścią społeczeństwa i żeby przybliżyć im historię miasta i zaangażować w tworzenie oferty kulturalnej odpowiadającej ich oczekiwaniom, stworzono projekt Metropolitanka – witamy/ласкаво просимо/добро пожаловать.

Przeprowadzono bezpłatny kurs przewodnicki i włączono w opowiadanie historii miasta związanej ze Stocznią Gdańską i „Solidarnością”. Podczas spotkań omawiano m.in. dziedzictwo kulturowe i industrialne Stoczni Gdańskiej, idea „Solidarności”, Anna Walentynowicz – legenda „Solidarności”, kobiety w polskich stoczniach po II wojnie światowej, działaczki strajkowe, pracownice Stoczni Gdańskiej, metodyka przewodnicka. Odbyły się także spotkania z emerytowaną pracownicą stoczni i aktualnie zatrudnionymi w przemyśle stoczniowym osobami.

 

Filmowe spacery

Po kilkutygodniowych przygotowaniach nowi przewodnicy prowadzili, kierowane do nowych mieszkańców Gdańska, Spacery po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet w języku ukraińskim i rosyjskim.

– Do udziału w projekcie zgłosiło się wiele entuzjastycznych osób o bardzo wysokich kompetencjach. Z racji ograniczenia publiczności przy spotkaniach na żywo, współpracowaliśmy z 30 osobami. Organizacja spacerów mających wieńczyć projekt, przez sytuację pandemiczną, również została utrudniona. Choć cieszyły się dużą popularnością, w terenie mogliśmy spotkać się tylko siedem razy i to z ograniczoną liczbą uczestników, dlatego postanowiliśmy stworzyć spacery filmowe – mówi Anna Urbańczyk z IKM, koordynatorka projektu.

By przybliżyć cudzoziemcom ukraińsko- i rosyjskojęzycznym mieszkającym na Pomorzu opowieści o kobietach pracujących w Stoczni Gdańskiej, powstały dwa filmowe spacery, w których uczestnicy projektu opowiadają o swoich ulubionych tematach: wodowaniu i matkach chrzestnych statków, pracy na stołówce, trudnej pracy izolatorek i monterek, Annie Walentyowicz czy Alinie Pienkowskiej…

 

Wykłady, webinarium i filmy

Każdy z filmowych spacerów – z polskimi napisami – trwa około 10 minut:

Wykłady i webinarium, które odbyły się latem, są zapisane i dostępne on-line w języku ukraińskim i rosyjskim na kanale YouTube IKM.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.