Podczas Arts Festivals Salon w Centrum Sztuk Pięknych Bozar w Brukseli 18 września 2017 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród.

 

Dlaczego otrzymał nagrodę?

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest ważnym wydarzeniem artystycznym o wypracowanej marce i ugruntowanej pozycji międzynarodowej. W uzasadnienia jury o wyborze Festiwalu Szekspirowskiego do finału EFFE Award czytamy też: Wszystkie szekspirowskie spektakle prezentowane na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku cechuje wysoki poziom artystyczny oraz różnorodność. Ponadto, z inicjatywy Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego została założona Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich (ESFN), która wspiera i rozwija współpracę kulturalną w Europie i na świecie. Organizator festiwalu, Gdański Teatr Szekspirowski, przez cały rok prowadzi niezwykle wartościową i spójną działalność edukacyjną na terenie całego regionu; otwarty niedawno, już stał się jednym z nowych symboli miasta.

 

Czym jest EFFE?

EFFE to nagroda przyznawana za wyjątkowe zaangażowanie w rolę festiwali w sztuce i społeczeństwach oraz wyznaczanie trendów i twórcze poszukiwania.

Finalistów, a następnie zwycięzców EFFE Award, wytypowało Międzynarodowe Jury EFFE (EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe), któremu przewodniczył sir Jonathan Mills, kompozytor i były dyrektor Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu. W skład dziewięcioosobowego jury weszli przedstawiciele świata sztuki, dyrektorzy teatrów, festiwali, fundacji oraz uczelni wyższych. Oceniono 715 europejskich festiwali, zgłoszonych do konkursu, które w maju 2017 r. otrzymały odznaczenie – EFFE Label. Przyznawane jest tylko festiwalom organizowanym w krajach należących do Programu Kreatywna Europa (jest ich 39).  Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA – European Festivals Association) przy wsparciu Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

 

Kto zdobył wyróżnienia?

Festiwal Szekspirowski znalazł się w finale wśród 26 najlepszych europejskich festiwali – Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu, czy włoskiego festiwalu Altofest International Contemporary  Live Arts. Wśród finalistów znalazły się festiwale z Portugalii, Serbii, Holandii.

Poza Festiwalem Szekspirowskim zwycięzca EFFE Award zostali:

  • FMM Sines – Festival Músicas do Mundo z Portugalii
  • European Film Festival Palic z Serbii
  • Utrecht Early Music Festival z Holandii
  • Altofest International Contemporary Live Arts z Włoch.

Nagrodę specjalną EFFE otrzymał Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu (Wielka Brytania) za kontynuowanie wynalazczości w obszarze sztuki i formule festiwalu.

 

Promocja na światową skalę

Nagroda EFFE zapewni Festiwalowi Szekspirowskiemu międzynarodową promocję nie tylko wśród widzów i artystów, organizacji artystycznych czy instytucji kultury, ale również wśród władz publicznych, sponsorów, firm oraz mediów. Organizator konkursu zapewnia uhonorowanym festiwalom również międzynarodową kampanię promocyjną i marketingową.

 

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest jedną z największych międzynarodowych imprez teatralnych w Europie, jedynym tego typu wydarzeniem w Polsce i na świecie. Organizowany jest od 1997 r. Jednak jego historia sięga 1993 r., kiedy Fundacja Theatrum Gedanense zorganizowała pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, przekształcone w festiwal z okazji 1000-lecia Gdańska.

Festiwal Szekspirowski odbywa się co roku latem w Gdańsku, organizowany jest wspólnie przez Fundację oraz Gdański Teatr Szekspirowski. Ma na swoim koncie blisko 800 wydarzeń zaprezentowanych przez 220 zespołów teatralnych z ponad 40 krajów – m.in. realizacje takich twórców, jak: Peter Brook, Luk Perceval, Lew Dodin, Eimuntas Nekrosius, Oskaras Korsunovas, Roberto Ciulli, Robert Sturua (łącznie podczas dotychczasowych edycji swoje produkcje pokazało ponad 250 reżyserów z całego świata). Jest on międzynarodową platformą wymiany i dyskusji środowisk skupionych wokół teatru. Spotkaniem twórców, publiczności, teatrologów i krytyków z całego świata.

Jest to również wydarzenie promujące Gdańsk i Pomorze na forum krajowym i międzynarodowym. Wyrazem tego jest między innymi zainicjowana w 2006 r. Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich, zrzeszająca obecnie 13 festiwali szekspirowskich, która ma swoją siedzibę w Gdańsku.

Festiwalowi towarzyszy Konkurs na Najlepszą Inscenizację Szekspirowską sezonu, a nagrodą w nim jest prestiżowy Złoty Yorick, którym nagrodzeni zostali już m.in.: Krzysztof Warlikowski, Maciej Prus, Grzegorz Wiśniewski oraz Jerzy Grzegorzewski.

Już od lat w ramach festiwalu organizowany jest też bogaty program edukacyjny Letniej Akademii Szekspirowskiej kierowany do młodzieży z Polski i zagranicy, który umożliwia jej kontakt z teatrem na najwyższym światowym poziomie oraz spotkania z twórcami.