Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/04/IMG_8766-scaled.jpg Epokowa inwestycja w szpitalu na Polankach. Za 19 mln zł modernizowana jest alergologia

Epokowa inwestycja w szpitalu na Polankach. Za 19 mln zł modernizowana jest alergologia

Fot. Jacek Sowa
20.04.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
20.04.2023

Dzięki przebudowie Oddział Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc w Szpitalu Dziecięcym Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku będzie mieć: izolatki, nowe sale chorych, gabinety lekarskie, a także nowoczesną aparaturę medyczną. Prace już trwają, a ich zakończenie planowane jest na listopad tego roku.

Podpisanie umowy przez marszałków Mieczysława Struka i Wiesława Byczkowskiego odbyło się 20 kwietnia 2023 r. w obecności członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszki Kapały-Sokalskiej.

Co się zmieni?

W Szpitalu Dziecięcym Polanki rozpoczęła się największa inwestycja od chwili powstania placówki. Oddział Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc (OAIiChP) zmieni się nie do poznania. Modernizacja będzie polegać na przebudowie oddziału oraz zakupie nowoczesnego wyposażenia medycznego i niemedycznego. Zakres prac obejmie zmianę układu pomieszczeń. Dzięki temu powstaną m.in. izolatki dla pacjentów, sale chorych, gabinety lekarskie oraz pomieszczenia do przeprowadzania specjalistycznych badań. Budynek zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych m.in. poprzez zamontowanie windy. Powstaną też nowe miejsca parkingowe dla pacjentów. Będzie kupiona nowoczesna aparatura i sprzęt medyczny. Umożliwi to prowadzenie diagnostyki i hospitalizacji dla większej liczby pacjentów na najwyższym światowym poziomie. Oddział zwiększy także obsługę pacjentów w ramach hospitalizacji jednodniowej.

Kto skorzysta?

Po remoncie z placówki będą korzystać dzieci z województwa pomorskiego głównie z chorobami alergicznymi, immunologicznymi, pneumonologicznymi, w tym z zakażeniami dróg oddechowych (gruźlica) oraz ich opiekunowie.

– To niezwykle wyczekiwana inwestycja, która pozwoli na skrócenie czasu realizacji świadczeń opieki zdrowotnej poprzez przeniesienie ciężaru z pełnej hospitalizacji szpitalnej na hospitalizację jednodniową, co znacznie przyspieszy proces leczenia – cieszy się Małgorzata Paszkowicz, prezes Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku.

Oddział Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc udziela świadczeń zdrowotnych dla dzieci od chwili powstania placówki. Obecnie mieści się w dwóch budynkach, z których każdy ma ponad 100 lat. Planowany termin zakończenia prac modernizacyjnych to koniec listopada.

– Samorząd województwa od lat wpiera pomorskie szpitale, dofinansowujemy budowy obiektów, modernizacje oddziałów i ich wyposażenie. Dzisiaj podpisaliśmy umowę na prawie 13,6 mln zł z funduszy europejskich, a wcześniej zabezpieczyliśmy ponad 5,2 mln zł z budżetu województwa. Środki te są przeznaczone na przebudowę i wyposażenie alergologii i immunologii w Szpitalu Dziecięcym Polanki im M. Płażyńskiego – mówi marszałek Mieczysław Struk. – Jak dotąd to największa inwestycja, którą realizujemy w szpitalu na Polankach. Jestem przekonany, że po jej zakończeniu mali pacjenci będą mieli bardziej komfortowe warunki diagnostyki i leczenia, a personel pracy – dodaje marszałek.

Jak zapewnia rzecznik szpitala Jarosław Cejrowski remont nie wpłynie na funkcjonowanie oddziału, który przez najbliższe miesiące będzie świadczyć usługi w innej lokalizacji, w Pawilonie nr 3.

Jedyny taki na Pomorzu

Szpital Dziecięcy Polanki jest jedyną w województwie pomorskim wielospecjalistyczną placówką o profilu pediatrycznym. W szpitalu diagnozowane i leczone są niemowlęta, dzieci i młodzież do 18. roku życia. Placówka specjalizuje się w chorobach wieku dziecięcego, głównie o podłożu pneumonologicznym, alergologicznym i immunologicznym.

– Nasze województwo jest piąte w kraju pod względem liczby hospitalizowanych pacjentów na oddziałach alergologicznych dla dzieci. Leczeni są zwłaszcza chorzy na astmę, zapalenie skóry, choroby i nosa i zatok, a także zapalanie płuc – tłumaczy Małgorzata Paszkowicz.

Rocznie placówka udziela świadczeń dla ponad 30 tys. pacjentów.

Inwestycje na Polankach

W latach 2018-2022 samorząd województwa pomorskiego przekazał ponad 7,6 mln zł. Dzięki tej kwocie z Oddziału pediatrycznego wydzielono pododdział leczenia mukowiscydozy. Ponadto, Oddział anestezjologii i intensywnej terapii (OAiIT) został przeniesiony w miejsce Poradni rehabilitacyjnej, a ta poradnia została przeniesiona w miejsce OAiIT. Dobudowano zewnętrzne wejście do budynku wraz z podjazdem dla wózków. Kupiono m.in.: respiratory, myjki dezynfektory, analizator tlenku azotu, ergospirometr, spirometry, pulsoksymetry, klimatyzatory, meble oraz utworzono zapasowe źródło wody. Samorząd przekazał też środki na wykonanie dokumentacji projektowej na modernizację Pawilonu nr 4, gdzie znajduje się OAIiChP.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.