Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/06/hands-4087018_1920.jpg Energia, klimat, środowisko. Jak Pomorze przygotowuje się do klimatycznych zmian? [HORYZONT2020]

Energia, klimat, środowisko. Jak Pomorze przygotowuje się do klimatycznych zmian? [HORYZONT2020]

Fot. pixabay.com
17.06.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
17.06.2021

Zmiany klimatyczne stały się faktem. Można jednak zminimalizować ich negatywny wpływ na nasze życie. Mogą w tym pomóc wyjątkowe eko-projekty realizowane w ramach Horyzontu2020. Jakie? Chodzi na przykład o innowacyjne podejście do projektowania przestrzeni miejskich nad wodą

Oto #Pomorski Horyzont. Siedem lat, ponad 160 projektów o wartości ponad 200 mln zł. Zaprezentowaliśmy już projekty z obszaru medycyny i zaawansowanych technologii. Dziś, w trzecim odcinku cyklu, przyjrzymy się tematom związanym z energią, klimatem i środowiskiem.

Waterfront przyszłości

Przestrzenie nad wodami morskimi czy śródlądowymi to bardzo atrakcyjne miejsca, zarówno dla inwestorów, jak i mieszkańców. Jak je projektować, aby odpowiadały zmianom klimatycznym?

– Odpowiedzi szukamy w projekcie SOS Climate Waterfornt. Chcemy wskazać sposoby na poprawę warunków wodnych i zapewnić lepsze dostosowanie do skutków zmian klimatu – mówi prof. dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka, Kierownik projektu Katedra Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska. – W ramach tego projektu, w międzynarodowym gronie szukamy odpowiedzi jak kształtować fronty wodne z różnych perspektyw. Czy to z urbanistycznej czy środowiskowej i społecznej – dodaje.

W pracach uczestniczą partnerzy z Lizbony, Gdańska, Salonik, Rzymu, Sztokholmu i regionu Noord-Holland. Projekt realizowany przez Politechnikę Gdańską uzyskał dofinansowanie w wysokości 115 tys. euro.

Czym jest HYPOSO?

Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego PAN realizuje projekt pod tajemniczo brzmiącą nazwą HYPOSO. Co to takiego?

– Rozwinięcie nazwy to Rozwiązania Hydroenergetyczne dla krajów rozwijających się i gospodarek wschodzących. Naszym celem jest promocja europejskiej myśli technicznej i przemysłu związanego z małą energetyką wodną – informuje dr hab. Janusz Steller, kierownik zespołu Ośrodka Hydrodynamiki IMP PAN. Chodzi tu o ożywienie eksportu europejskich turbin czy układów sterowania do małych elektrowni wodnych w Afryce i Ameryce Łacińskiej. – Nowe rynki zbytu to szansa dla pomorskich firm z branży odnawialnych źródeł energii, a jest ich przecież niemało – dodaje.

Unijne dofinansowanie projektu wyniosło 140 tys. euro. Jak szacują uczestnicy łączna moc elektrowni, które mogą powstać w ramach projektu to około 90 megawatów.

Co się dzieje w Antarktyce?

Antarktyka, mimo wieloletniej eksploracji, cały czas pozostaje jednym z najmniej znanych obszarów Ziemi, i jednocześnie jednym z najbardziej narażonych na zmiany klimatu.

– Nasza sieć badawcza Coast Carb, zrzeszająca naukowców z Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii, USA, Chile i Argentyny łączy ekspertów ekologii, środowiska, i innych dyscyplin. Naszym celem jest stworzenie dynamicznych modeli ekosystemów dla zagrożonych zmianami klimatu rejonów Antarktyki – opisuje prof. Katarzyna Błachowiak-Samołyk – koordynatorka projektu z IO PAN. W ramach projektu organizowane są również staże naukowe w Europie oraz Ameryce Południowej. – Dzięki temu możemy nie tylko wymieniać się informacjami, ale mamy także możliwość promowania naszego regionu, w dalekich krajach, gdzie Pomorze nie jest jeszcze specjalnie rozpoznawalne – dodaje.

Jedna sieć

Bezpieczeństwo energetyczne to jeden z najbardziej krytycznych obszarów gospodarki. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak dramatyczne skutki może nieść za sobą blackout. Trzeba też pamiętać, że sieci energetyczne całej Europy są połączone w jeden organizm.

– Celem projektu ONENET jest opracowanie, sprawdzenie i pokazanie rynkowych rozwiązań zwiększających elastyczność sieci energetycznych. Usługi elastyczności mogą pomóc w podłączeniu do systemu odnawialnych źródeł energii – wyjaśnia Wiesław Jasiński wiceprezes Zarządu  ENERGA OPERATOR SA.

ONENET realizowany jest w  4 klastrach demonstracyjnych w Europie (północny klaster, południowy klaster, wschodni klaster, zachodni klaster) w 15 krajach europejskich z których jeden znajduje się w Polsce.

Partnerami zaangażowanymi w przygotowanie kampanii są w szczególności: Agencja Rozwoju Pomorza, Enterprise Europe Network przy Stowarzyszeniu Wolna Przedsiębiorczość, Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE przy Politechnice Gdańskiej, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Stowarzyszenie  „Pomorskie w UE” / Biuro Regionalne Województwa Pomorskiego w Brukseli.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.