Aktualności

Święto wszystkich licealistów. Ilu mamy uczniów ogólniaków i jakie zmiany czekają licea w przyszłym roku?

W minionym roku szkolnym na Pomorzu uczyło się ponad 38 tys. licealistów, a w 2017 roku ogólniak ukończyło 12 tysięcy. Najwięcej uczniów liceów było w Gdańsku (10 146), a najlepiej egzamin dojrzałości zdali licealiści z powiatu starogardzkiego (93,8 proc.).

Będzie więcej miejsc dla przedszkolaków w Trąbkach Wielkich. W Kartuzach na pomoc mogą liczyć bezrobotni

Dzięki unijnemu dofinansowaniu samorządowe przedszkole w Trąbkach Wielkich powiększy się o 150 nowych miejsc. Dzieci będą uczestniczyć między innymi w zajęciach z robotyki, programowania i logopedii. Z kolei 80 bezrobotnych z Kartuz zostanie otoczonych opieką i wsparciem w Klubie Integracji Społecznej.

Chłopak z kosmosu. Ma 16 lat i zorganizował międzynarodową konferencję w Sopocie [WYWIAD]

Stefan Cichowski to uczeń pierwszej klasy gdyńskiej Trójki. Pasjami czyta książki i ogląda filmy o kosmosie. Marzy o locie na Marsa. Swoje zainteresowania przekuł w działanie i zorganizował niezwykłą konferencję – My Space Love Story. W piątek 23 listopada 2018 r. w Sopocie pasjonaci podboju wszechświata będą mieli okazję spotkać wybitnych astronautów z całej Europy. Obecny będzie m.in. Mirosław Hermaszewski, jedyny Polak, który był w kosmosie.

Czy mnie jeszcze pamiętasz? Festiwal Młodych Talentów Niemen Non Stop

Konkursy wiedzy i piosenki, sesja naukowa i panel dyskusyjny. W Słupsku od 22 do 25 listopada 2018 r. będzie trwać festiwal muzyki Czesława Niemena, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych udowodnią, że sztuka jest ponadczasowa.

Ponad dwa tysiące planszówek, kilkadziesiąt stołów do grania i pomysłów na czas wolny. Targi Gra i Zabawa w Gdańsku

Podczas wyjątkowego festiwalu będzie okazja, by zagrać w planszowe nowości, wziąć udział w mistrzostwach szachów i popularnych gier, zobaczyć najlepszych cosplayerów i pokazy szermierki dawnej. Targi Gra i Zabawa, połączone z Festiwalem Gramy, odbędą się w weekend 24-25 listopada 2018 r. w AmberExpo w Gdańsku.

W Pomorskiem jest ich ponad 84 tysiące, a większość to kobiety. Studenci mają swoje święto [INFOGRAFIKA]

Najchętniej studiują biznes, prawo nauki społeczne i kierunki techniczne. Wybierają studia stacjonarne na uczelniach państwowych, a najwięcej studentów zagranicznych pochodzi z Ukrainy. Co jeszcze o pomorskich żakach mówią informacje zebrane przez Urząd Statystyczny w Gdańsku z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta?

Pojadą w szczytnym celu. Największa europejska parada motocyklowa w Trójmieście [MIKOŁAJE NA MOTOCYKLACH]

Ponad 1,5 tys. motocyklistów przebranych za Mikołajów, tysiące uczestników i szczęśliwych dzieci. W niedzielę 2 grudnia 2018 r. Mikołaje na Motocyklach przejadą przez Trójmiasto już po raz 16. Będą zbierać pieniądze na obiady dla dzieci oraz odwiedzać je z prezentami w domach dziecka, szpitalach i placówkach szkolno-wychowawczych.

Przedszkolaki z Sadlinek będą miały lepiej. Dzięki dofinansowaniu gminne przedszkole będzie jak nowe

W przedszkolu powstanie dodatkowych piętnaście miejsc dla maluchów. Dla nauczycieli zostaną zorganizowane specjalne kursy. Dzięki temu poprawi się jakość edukacji i standard placówki. Wszystko to za prawie 1,7 mln zł unijnego dofinansowania.

Niepodległa w komiksie. Premiera niezwykłej książki „Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości”

Komiks inspirowany jest wydarzeniami z życia Józefa Piłsudskiego. Autorzy zostali wybrani w konkursie, który przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Scenariusz napisał Robert Stasiak, a za rysunek odpowiedzialny jest Piotr Kotecki. Premiera książki 17 listopada 2018 r. w Bibliotece Manhattan.

Ta informacja ucieszy rodziców. W Przedszkolu Specjalnym w Kościerzynie będzie więcej miejsc dla dzieci

Wyremontowane pomieszczenia i nowe wyposażenie. A do tego więcej miejsc przedszkolnych. Dzięki wsparciu samorządu województwa pomorskiego niepełnosprawne dzieci z Kościerzyny będą miały lepsze warunku nauki i zabawy.

Cztery trasy do marszu i jedna do biegania, a każda z mapą. Sprawdź swoje umiejętności podczas rywalizacji w terenie

W jaki sposób precyzyjnie nawigować w miejskiej dżungli? Jak zdrowo i przyjemnie spędzić czas i pozbyć się zbędnych kilogramów? Przekonasz się w niedzielę, 18 listopada 2018 r. w Osowej podczas Rodzinnych Gier Parkowych na Orientację.

Hokeiści znad Dunaju zwycięzcami turnieju EIHC Gdańsk. Puchar 100-lecia Odzyskania Niepodległości pojedzie do Austrii [GALERIA]

W Święto Niepodległości zakończył się trzydniowy turniej Euro Ice Hockey Challenge Gdańsk, zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. W Hali Olivia zmierzyły się ze sobą drużyny Polski, Danii, Norwegii i Austrii.

I ty możesz zostać biznesmenem. Specjalne zajęcia dla uczniów i studentów podczas Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości

Będą spotkania z blogerami, trenerami biznesu, autorska gra miejska i porady wizażystek. Podczas Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości 14 listopada 2018 r. dowiesz się, dlaczego warto mieć własną firmę, jak odnaleźć swoje talenty albo zmienić pasję na biznes.

Pluszowy miś jako ratownik, czyli jak oswoić dziecko z lękiem przed lekarzem. Specjalny festyn dla najmłodszych

W ramach akcji Misie – Dzieciom najmłodsi będą mogli nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy. Dowiedzą się, że zastrzyk zrobiony pluszakowi nie boli. Będą też konsultacje lekarskie, porady dietetyczne, a także zabawy i konkursy dla dzieci. Akcja odbędzie się w Alfa Centrum w Gdańsku w sobotę, 17 listopada 2018 r.

Rowerzyści z Pomorza mogliby okrążyć Ziemię 50 razy. Skończyła się Ogólnopolska Gra Rowerowa. Kto wygrał?

Przez dwa miesiące rowerzyści z Gdańska, Gdyni, Sopotu i Tczewa rywalizowali w Ogólnopolskiej Grze Rowerowej. Za wykręcone kilometry dostawali punkty, a dodatkowo premiowane były dojazdy na rowerze do pracy. Zawodnicy rywalizowali indywidualnie i drużynowo – kręcąc kilometry dla swoich zespołów firmowych. Jeździło 5,5 tys. osób. Razem pokonali dystans ponad 2 mln kilometrów.

Zmieniaj świat wokół siebie. Są pieniądze na realizację pomysłów w konkursie „Decydujesz, pomagamy”

Organizacje pozarządowe, społeczne i aktywni mieszkańcy mogą wystartować w konkursie o granty wysokości 5000, 3000 i 1000 zł. Dzięki pieniądzom będą mogli m.in. zmienić swoją okolicę, organizować spotkania, kreatywne warsztaty oraz zajęcia sportowe. Nabór wniosków trwa do 18 listopada 2018 r.

Hokejowa elita Europy przyjedzie do Gdańska. Euro Ice Hockey Challenge o puchar 100-lecia Niepodległości

Reprezentacje Polski, Austrii, Norwegii i Danii zmierzą się w wyjątkowym turnieju hokejowym w gdańskiej hali Olivia. Czy tak, jak kilka lat temu biało-czerwoni ograją rywali i zdobędą puchar?

Polska architektura, design i wzornictwo. Konferencja „Cud jedności” o tworzeniu młodego państwa

Trzydniowa konferencja odbędzie się w dniach 14-16 listopada 2018 r. w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Wykłady, spotkania i dyskusje będą dotyczyć procesu jednoczenia państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Konferencji będzie towarzyszyła wystawa „Cud jedności" prezentująca monety, banknoty, znaczki pocztowe i plakaty z 20-lecia międzywojennego.

Baw się z mapą w oliwskich lasach. Rodzinne Gry na Orientację już w niedzielę

Spędź zdrowo niedzielne przedpołudnie i odpocznij wśród drzew. A do tego poznaj leśne zakątki Gdańska i naucz się, jak czytać mapy. XX epizod Rodzinnych gier parkowych na orientację już w niedzielę, 4 listopada 2018 r. Tym razem spotykamy się w lasach w okolicy ulicy Polanki w gdańskiej Oliwie.

Biegiem przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Niedzielny City Trail w Gdyni

Zdrowa sportowa rywalizacja pośród pięknej jesiennej przyrody. Na ścieżki Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wybiegną młodzi i starsi. Kolejna edycja City Trail już najbliższą niedzielę, 4 listopada 2018 r.

Jak zachęcić dzieci do czytania książek? Festiwal Literatury dla Dzieci powraca do Gdańska

Czytanki po zachodzie słońca w nietypowych miejscach, warsztaty z animacji, ilustracji, teatralne i gra miejska. Od 6 do 10 listopada 2018 r. na młodych czytelników i czytelniczki czeka moc literackich atrakcji.

Nowe place zabaw, meble i zabawki. Dwa przedszkola w Redzie przejdą gruntowny remont

W poniedziałek 29 października 2018 r. marszałek Mieczysław Struk podpisał umowę z burmistrzem Redy Krzysztofem Krzemińskim na remont i doposażenie przedszkoli nr 1 i 2 w Redzie. Dzięki dofinansowaniu z UE będzie więcej miejsc w tych przedszkolach oraz poprawi się jakość edukacji i zabawy.

Nie ma szybszych łyżwiarzy niż reprezentanci Stoczniowca! Panczeniści z Gdańska mistrzami Polski

Dziewięć medali, w tym cztery złote krążki, przywieźli z rozgrywanych w Tomaszowie Mazowieckim Mistrzostw Polski panczeniści reprezentujący GKS Stoczniowiec Gdańsk. Dzięki wspaniale spisującym się wszystkim zawodnikom, klub okazał się też liderem klasyfikacji punktowej mistrzostw.

Czy odra, błonica i polio powrócą? Pomorski apel do ministra zdrowia w sprawie szczepień [AKTUALIZACJA]

Autorzy apelu proszą ministra zdrowia o szeroko zakrojoną edukację rodziców dotyczącą korzystania ze szczepionek. Ponieważ coraz więcej z nich pod wpływem ruchów antyszczepionkowych przestało szczepić dzieci, może to powodować zagrożenie epidemiologiczne dla mieszkańców województwa pomorskiego.

Nie tylko Nocna Dycha i Półmaraton Gdańsk. W ten weekend ulicami Gdańska zawładną biegacze

W sobotę i niedzielę, 27 i 28 października 2018 r. biegać będą zarówno początkujący i doświadczeni biegacze. Na krótszych odcinkach będą startować również dzieci. A nocą na trasę wyruszą przebierańcy.

Napisałeś nieszablonową pracę magisterską lub licencjacką o gospodarce? Ten konkurs jest dla Ciebie!

Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Gdańsku zaprasza do udziału w corocznych konkursach prac magisterskich i licencjackich. Tegoroczna edycja trwa od października 2018 r. do marca 2019 r. Prace konkursowe można składać do 31 grudnia 2018 r.

Zaplanuj karierę i znajdź ciekawą pracę. Akademickie Targi Pracy w Gdańsku

Podczas Akademickich Targów Pracy 23 października 2018 r. w Gdańsku będzie okazja, by poznać przyszłego pracodawcę, najbardziej atrakcyjne oferty zatrudnienia, staży oraz praktyk. Przygotowano także specjalne warsztaty i liczne konkursy dla uczestników.

Małgorzata Klasa Nauczycielką Pomorza 2018. Uroczysta gala w Teatrze Muzycznym w Gdyni [ZDJĘCIA]

Jest nauczycielką rachunkowości finansowej w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach. Realizowała wiele projektów dla uczniów i zachęca ich do udziału w kampaniach ogólnopolskich. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Małgorzata Klasa z Kartuz została Nauczycielką Pomorza 2018.

Wolność to narodowy skarb. Konkurs Pomorskie Drogi do Niepodległej rozstrzygnięty [WYNIKI]

W Teatrze Muzycznym w Gdyni, 19 października 2018 r. odbył się finał konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wojewódzki etap zmagań wygrała prezentacja uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Wiktoria Augustyn, Patrycja Groch i Kaja Willich przedstawiły postać Franciszka Leona Kręckiego. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Kwidzyna, a trzecie z Wejherowa.

Największa impreza na orientację w Polsce. 56. Ekstremalny Rajd na Orientację Harpagan

Ponad 1000 uczestników na starcie, punkty kontrolne i walka z własnymi słabościami. Tak zapowiada się jesienna edycja rajdu, który odbędzie się w Kwidzynie i okolicach od 19 do 21 października 2018 r.