Aktualności

Po Kaszubach na dwóch kółkach

Nie lada gratką dla wszystkich miłośników jazdy na rowerze po malowniczych kaszubskich terenach może okazać się rajd, który odbędzie się od 30 kwietnia do 2 maja 2016 r. Uczestnicy każdego dnia będą mieli do pokonania dystans od 50 do 80 km.


Pomorskie znów na podium!

Za nami IV Halowe Mistrzostwa Polski Urzędów Marszałkowskich „Świętokrzyskie 2016", które odbyły się w dniach 1-2 kwietnia w Kielcach. Reprezentacja z Pomorskiego zajęła II miejsce, natomiast zwycięstwo wywalczyli piłkarze z województwa lubuskiego, a brąz zdobyło województwo kujawsko-pomorskie. Gratulujemy!


Duathlon w Przywidzu

Połączenie biegów z kolarstwem szosowym, czyli Duathlon Przywidz odbędzie się w sobotę, 23 kwietnia 2016 r. Uczestnicy będą mieli do wyboru dwa dystanse: krótszy – składający się z 4,5 km biegu, 18 km jazdy na rowerze i 2 km biegu oraz dłuższy – 9 km biegu, 28 km jazdy na rowerze rowerem i 4,5 km biegu.


Las-kompas w Łężycach

Uczniowski Klub Sportowy Siódemka z Rumi po raz kolejny zaprasza na biegi i marsze z kompasem i mapką w ręku. Najbliższe spotkanie na orientację odbędzie się w Łężycach, w niedzielę, 10 kwietnia 2016 r., o godz. 10.30.


Gdańsk biega na piątkę

Wydarzeniem towarzyszącym AmberExpo Półmaratonowi będzie Gdańsk biega na piątkę, który odbędzie się również w niedzielę, 16 października 2016 r. Organizatorzy przygotowali idealny dla osób rozpoczynających przygodę z bieganiem dystans 5 kilometrów. W biegu mogą wziąć udział osoby powyżej 16 lat.


Tydzień z Teatrem Polskim w Gdańsku

W ramach cyklu Teatry Polskie, Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na Tydzień z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, który będzie trwać od 5 do 8 maja 2016 r. Widzowie będą mogli zobaczyć cztery spektakle będące efektem projektu Teatr Opowieści. W programie także warsztaty dla dzieci, spotkania i dyskusje z artystami legnickiej sceny oraz koncert zespołu Kormorany.


Wiosenny nordic walking w Gdańsku

Po zimowej przerwie czas wyciągnąć kijki do nordic walking i wystartować w wiosennych zawodach otwierających sezon. Dla chętnych do zmierzenia się z własnymi słabościami organizatorzy przygotowali da dystanse – 5 i 10 km. Sportowe zmagania odbędą się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w Gdańsku-Matemblewie, w sobotę, 9 kwietnia 2016 r.


Seminarium triathlonowe – bieg

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku zaprasza na seminarium dotyczące triathlonu poświęcone treningowi biegowemu, które odbędzie się w gdańskim hotelu Amber, w piątek, 8 kwietnia 2016 r., o godz. 18.30. Projekt IM 2017 – Bieg poprowadzi ikona polskiego maratonu – Jerzy Skarżyński.


Trójmiejskie gry parkowe w Gdańsku-Oliwie

Bractwo Przygody Almanak zaprasza na trzecią w tym roku edycję Trójmiejskich Gier Parkowych, która odbędzie się w Dolinie Samborowo w Gdańsku-Oliwie, w niedzielę, 10 kwietnia 2016 r. Wydarzenie to jest prostą i przyjemną imprezą na orientację łączącą leśny spacer z przygodą poszukiwania skarbów.


Wrak Race 2016 w Kolibkach

Sportowa rywalizacja młodszych i trochę starszych pasjonatów motoryzacji odbędzie się w Kolibki Adventure Park w Gdyni, w dniach 16-17 kwietnia 2016 r. To propozycja dla mieszkańców Trójmiasta na niebanalne spędzenie czasu wolnego. Zapisy na wiosenną edycję Wrak Race trwają.


Europejski bieg w Gdyni

Bieg europejski z PKO Bankiem Polskim jest drugą z czterech tegorocznych edycji największego cyklu biegów ulicznych w kraju. Hasło wydarzenia brzmi „Pokonaj siebie!". Uczestnicy cyklu biegów będą rywalizować o nagrodę główną – samochód. Bieg główny na dystansie 10 km wystartuje w sobotę, 7 maja 2016 r., o godz. 15.00.


Puchar Bałtyku 2016

Biegi, marsze z kijkami, a może obie te dyscypliny. Każdy znajdzie odpowiedni dla siebie dystans i miejsce. Puchar Bałtyku, bo o nim mowa, zostanie rozegrany w kilkunastu miejscowościach województwa pomorskiego. Najbliższy bieg odbędzie się w Łężycach w sobotę, 13 sierpnia 2016 r. Wydarzenie patronatem honorowym objął marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.


Gdynia nagradza za innowacyjność

Jesteś absolwentem Politechniki Gdańskiej? Napisałeś ciekawą pracę magisterską lub inżynierską z zakresu nowoczesnych technologii i obroniłeś ją z wynikiem bardzo dobrym? Zgłoś ją do konkursu o Nagrodę im. prof. Romualda Szczęsnego i wygraj 10 tys. zł. Termin zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2016 r.


Oszustwa umysłu w Experymencie

Centrum Nauki Experyment w Gdyni zaprasza w dniach 1-3 kwietnia 2016 r. na aktywności „Oszustwa umysłu". Iluzje, złudzenia optyczne, oszukiwanie zmysłów będą tematem przewodnim spotkań z okazji prima aprilis. Uczestnicy zostaną zaangażowani w gry i warsztaty, by sprawdzić spostrzegawczość i bystrość umysłu.


Nordic walking w Sopocie

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie zaprasza wszystkich chętnych do przyjścia na zajęcia nordic walking. Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę, 6 kwietnia 2016 r. Udział jest bezpłatny.


I Gdyński Dzień Zumby

Jednym z najpopularniejszych zajęć odbywających się w ramach Gdyńskiego Poruszenia jest zumba. Niezależnie od tego czy masz 5 czy 105 lat i lubisz się ruszać, to koniecznie weź udział w I Gdyńskim Dniu Zumby, który odbędzie się w hali gier Gdyńskiego Centrum Sportu, w niedzielę, 10 kwietnia 2016 r. Wstęp – bezpłatny.


Zaprojektuj pływalnię olimpijską w Gdyni

50 m długości, 25 m szerokości oraz 2,5 m głębokości, a także ruchome dno, pomost i specjalną konstrukcję pozwalającą na szybką zmianę głębokości – takie są podstawowe założenia, które ma spełniać nowy basen olimpijski w Gdyni. Do niedzieli, 10 kwietnia 2016 r. potrwają konsultacje społeczne, które pozwolą stworzyć pływalnię spełniającą oczekiwania amatorów i profesjonalistów.


Blisko 300 milionów zł na rozwój szkolnictwa zawodowego

Marszałkowie Mieczysław Struk i Krzysztof Trawicki wręczyli organom prowadzącym szkoły ponadgimnazjalne uchwały Zarządu Województwa Pomorskiego dotyczące „Kształtowania sieci ponadgimnazjalnych szkół zawodowych, uwzględniającej potrzeby rynku pracy". Uroczystość odbyła się w czwartek, 31 marca 2016 r., w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.


Regaty katamaranów w Sopocie

XIII edycja Energa Sopot Match Race będzie trwać od 26 do 30 lipca 2016 r. Sopockie regaty są najważniejszym międzynarodowym cyklicznym projektem żeglarski w Polsce. Rywalizować będą porównywane do żeglarskiej F1, niezmiernie szybkie i zwrotne katamarany M32.


Bajkowe urodziny Andersena w gdańskim Manhattanie

Co roku Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest 2 kwietnia. Święto to upamiętnia urodziny Hansa Christiana Andersena i ustanowione zostało w celu promowania literatury i grafiki wśród młodych czytelników. Z myślą o najmłodszych Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ramach projektu „Z książką na start" przygotowała wiele atrakcji, które będą miały miejsce w Centrum Handlowym Manhattan.


Grand Prix w biegach górskich w Gdyni

Jeśli lubisz intensywny wysiłek fizyczny niezależnie od warunków atmosferycznych i ukształtowania terenu, to koniecznie weź udział w biegach górskich na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Te zawody, to nie przelewki. Dwie pętle leśnymi szlakami mają odpowiednio 5,25 km i 10,5 km, ale przewyższenia wynoszą nawet 20 m. Pierwszy bieg, już w sobotę, 2 kwietnia 2016 r. Zapisy trwają.


Otwarcie sezonu żeglarskiego w Łebie

Z wiatrem czy pod wiatr? Amatorzy wodnych atrakcji będą mieli okazję do inauguracji sezonu żeglarskiego, która pozwoli w pełni wykorzystać atrakcyjność turystyczną. Uroczystość odbędzie się w porcie jachtowym w Łebie, w sobotę, 16 kwietnia 2016 r.


Harpuś na Niedźwiedniku

Kolejna z cyklu dzielnicowych imprez na orientację odbędzie się w niedzielę, 3 kwietnia 2016 r. Tym razem miłośnicy posługiwania się mapą i kompasem spotkają się na gdańskim Niedźwiedniku.


Masa Krytyczna pamięci Tomka Milewskiego

Niezwykłego człowieka upamiętniać będzie przejazd rowerowy, który odbędzie się w sobotę, 25 marca 2016 r. Marcową Masę Krytyczną stowarzyszenie Rowerowa Gdynia poświęci pamięci Tomka Milewskiego, zmarłego niedawno gorliwego propagatora ruchu rowerowego.


Program Edukacji Morskiej w Gdańsku wypływa na szerokie wody

Wystartował międzynarodowy konkurs „How do we see the Baltic Sea", za pośrednictwem którego Gdańsk zaprasza młodzież z krajów nadbałtyckich do stworzenia wspólnego obrazu regionu. Konkurs realizowany jest w ramach Prezydencji Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Do udziału zaproszeni są uczniowie w wieku od 13 do 18 lat. Prace konkursowe nadsyłać można do 15 czerwca 2016. Wydarzenie objął honorowym patronatem marszałek województwa, Mieczysław Struk


Kaszuby jak malowane – konkurs plastyczny

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wspólnie ze Stowarzyszeniem Trefl Pomorze zapraszają dzieci uczące się języka kaszubskiego do udziału w konkursie plastycznym pn. Aktywne Kaszuby. Krajobraz. Wydarzenia. Ludzie. Konkurs jest realizowany w ramach obchodów 60-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Prace przyjmowane są do 6 kwietnia 2016 r.


W Kawiarni Naukowej o losach Polaków

Nadszedł czas na kolejne spotkanie Kawiarni Naukowej, realizowane w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Tym razem wykład na losu Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie po II wojnie światowej wygłosi prof. Mieczysław Nurek z Uniwersytetu Gdańskiego. Wykład odbędzie się w czwartek, 31 marca 2016 r., w Sopocie.


Project Management, czyli młodzi w biznesie – konferencja naukowa

Studenckie Koło Naukowe UG „Strateg" zaprasza studentów oraz absolwentów na kolejną edycję konferencji „Project Management". Wszystkiego na temat skutecznego zarządzania projektami będzie można dowiedzieć się w środę i czwartek, 20 i 21 kwietnia 2016 r. W programie prelekcje specjalistów, warsztaty tematyczne, konsultacje i konkursy.


Triathlon Gdańsk

Pływanie, bieganie i jazda na rowerze tonie lada gratka dla wszystich miłośników triathlonów. Jeden z nich odbędzie się w Gdańsku, w niedzielę, 17 lipca 2016 r. W sportowych zmaganiach weźmie udział zarówno elita, jak i grupy wiekowe. Organizatorzy przygotowali oddzielne starty – elita będzie rywalizować w formule drafting, a grupy wiekowe w formule non-drafting.


Runmageddon Rekrut

Chcesz dotrzeć do granicy swoich możliwości? A może pragniesz pokonać samego siebie? Jeśli błoto, woda, ogień, bagno, przeszkody linowe, skośne i pionowe ściany, zasieki, okopy nie przerażają Ciebie, to koniecznie weź udział w Runmageddon Rekrut. Ten morderczy wyścig na dystansie 6 km, na ekstremalnym torze, z 30 przeszkodami odbędzie się w Gdyni, w sobotę, 21 maja 2016 r.