Aktualności

Baśka królową Luzina

W niedzielę, 14 sierpnia 2016 r., Luzino, będzie po raz pierwszy stolicą Baśki – kaszubskiej gry karcianej. W Hali Widowiskowo-Sportowej im. Marszałka Macieja Płażyńskiego w Luzinie, odbędzie się Festiwal Baśki i Kopa oraz turniej sportowy o Mistrzostwo Europy. Turnieje będą rozgrywane według obowiązujących przepisów gry – Baszka Méster Sport oraz Kopa sportowego.


Przyjedź na Moto Safety Day do Pszczółek

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kultura motoryzacyjna to przewodnie tematy Moto Safety Day, który w sobotę, 20 sierpnia 2016 r. odbędzie się na Autodromie Pomorze w Pszczółkach. Podczas 11. edycji imprezy będzie można m.in. porozmawiać z policjantami, zobaczyć pokazy jazdy na torze czy posłuchać muzyki. Nie zabraknie tez atrakcji i konkursów dla najmłodszych. Wstęp jest bezpłatny.


Finał Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2016 w Sopocie

W Sopocie, 13 i 14 sierpnia 2016 r. będą miały miejsce żeglarskie zmagania, które wyłonią pierwszego w dziejach polskiego żeglarstwa, klubowego mistrza Polski. Po udanym debiucie rozgrywek Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w roku 2015, Polski Związek Żeglarski postanowił nadać ligowej rywalizacji oficjalny tytuł mistrzowski.


Jak wygląda Wszechświat nocą...?

Jak wyglądają kratery na Księżycu? Gdzie rodzą się i umierają gwiazdy? Czy da się dostrzec odległe światy, czyli inne galaktyki? Jeśli jesteś ciekawy odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz podczas „Nocnego podglądania Wszechświata" w Centrum Hewelianum (9-14 sierpnia 2016 r.).


Złap się w Sieć Kultury i zdobądź pieniądze na projekt!

Instytut Kultury Miejskiej, operator programu Sieć Kultury w województwie pomorskim, ogłasza otwarty konkurs na wsparcie finansowe projektów łączących edukację i kulturę. Każdy (osoby prywatne, grupy nieformalne, NGO, instytucje publiczne) może zgłosić pomysł na działania i zdobyć od 5 tys. do 15 tys. zł na ich realizację. Zgłoszenia przyjmowane są do 6 września 2016 r.


FEN 13 Summer Edition: trening i ceremonia ważenia

Do gali FEN 13 Summer Edition jeszcze kilka dni, ale przedsmak wielkich emocji czekających kibiców w sobotę 13 sierpnia 2016 r. w Gdynia Arena będzie można poczuć już na poprzedzających ją wydarzeniach: czwartkowym media treningu (11 sierpnia) oraz piątkowej ceremonii ważenia zawodników (12 sierpnia). Oba wydarzenia sa otwarte dla publiczności, wstęp jest wolny.


Jak Polacy uratowali igrzyska olimpijskie podczas II wojny światowej

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprezentuje 5 sierpnia 2016 r. nową tymczasową wystawę zatytułowaną „Igrzyska za drutami", przygotowaną na czas sportowych zmagań w Rio de Janerio przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Równolegle tę samą wystawę, choć w ograniczonym zakresie, zaprezentuje także Muzeum Stutthof w Sztutowie.


Ruszyła „Wyprawka dla Żaka” – każdy może pomóc

„Wyprawka dla żaka" to kampania Polskiego Czerwonego Krzyża – jej celem jest wyposażenie dzieci z uboższych rodzin w wyprawki szkolne. Zbiórka przyborów szkolnych, która prowadzona będzie na terenie trójmiejskich sklepów oraz w Internecie, potrwa od 2 do 28 sierpnia 2016 r. Projekt objął patronatem honorowym marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.


Bieg o Złotą Górę

W ramach czwartej edycji cyklu Kaszuby Biegają, na Złotej Górze koło Kartuz, w sobotę, 17 września 2016 r. odbędzie się kolejny bieg. Zawodnicy będą mieli do pokonania 10 km. Wydarzenie patronatem honorowym objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.


Mistrzostwa na żużlu w Gdańsku

PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi 2016 po raz pierwszy odbędą się w Gdańsku w niedzielę, 14 sierpnia 2016 r. To trzecia edycja turnieju, który na starcie gromadzi najlepszych zawodników PGE ekstraligi – najlepszej żużlowej ligi świata.


Wystartuj w regatach biznesmenów w Sopocie

Żeglujesz? Prowadzisz firmę? Chcesz zbudować więź w zespole? Biznes Liga Żeglarska to niecodzienna oferta umożliwiająca udział w profesjonalnych wyścigach regatowych reprezentantom różnych biznesów przy wsparciu żeglarzy sportowych. Finał odbędzie się w Sopocie 7 i 8 października 2016 r.


Główczyce maszerują

IV edycja pieszego rajdu na orientację Maczuga Stolema odbędzie się w Stowęcinie na terenie gminy Główczyce w sobotę, 27 sierpnia 2016 r. Dla uczestników do wyboru trzy dystanse: 12, 20 i 50 km. Wydarzenie objął patronatem honorowym Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Wakacje 2016 na kościerskich orlikach

Zajęcia z piłki nożnej, ręcznej, gry w ringo, gimnastyki i lekkiej atletyki to oferta przygotowana dla dzieci i młodzieży z Kościerzyny. Na orlikach przy szkołach podstawowych nr 1 i 2 od 1 do 27 sierpnia 2016 r. chętni będą mogli skorzystać z szeregu aktywności.


Ekstremalnie, rowerowo, widowiskowo

Extreme Bike Tour 2016 dociera do Krynicy Morskiej! Rowerowe ewolucje, tory z przeszkodami, pokazy, konkursy a nawet rowerowa podróż w czasie – wszystkie te atrakcje dla miłośników dwóch kółek i nie tylko już w sobotę, 30 lipca 2016 r.


Wiatr, woda i powiew luksusu w gdyńskiej Marinie

Kolejne żeglarskie emocje przed nami. Tym razem wyobraźnię rozbudzać będą piękne, luksusowe jachty, najszybsze motorówki i skutery oraz sprzęt, o którym marzy zapewne niejeden amator żeglarstwa. Od 28 do 31 lipca 2016 r. w gdyńskiej marinie trwać będzie 11. edycja Targów Sportów Wodnych Wiatr i Woda – na wodzie. Uroczyste otwarcie w czwartek o godz. 13.00.


Bajki modułowe w gdańskiej bibliotece

Jak powstaje książka? Czy książka zawsze musi być taka sama? Skąd się wzięły bajki modułowe? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć Katarzyna Zych, autorka bajek modułowych. Spotkanie dla dzieci w wieku 3-5 lat i ich rodziców odbędzie się Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku w czwartek, 11 sierpnia 2016 r.


Bieg Arasmusa i 775-lecie Kiełpina

Imprez biegowych jest wiele. Jednak, po raz pierwszy w Kiełpinie, w sobotę, 24 września 2016 r. odbędzie się bieg, którego patronem jest ks. Antoni Arasmus. Uczestnicy będą mieli do pokonania dystans 5 km. Zapisy trwają. Wydarzenie patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Prime Food Cup 2016 już za nami….

Na przełomie czerwca-lipca w Przechlewie odbyło się piłkarskie święto futbolu dziecięcego. W dniach 25-26 czerwca oraz 1-3 lipca rozegrany został międzynarodowy turniej Prime Food Cup pod patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej. W turnieju uczestniczyło 78 drużyn z całej Polski.


Mistrzowie plażowej piłki nożnej w Gdyni

Niezwykłe widowisko sportowe z udziałem kobiet i mężczyzn na gdyńskiej plaży. Turniej finałowy mistrzostw Polski seniorów piłki nożnej plażowej rozpocznie się 28 i potrwa do 31 lipca 2016 r. Wydarzenie objął patronatem honorowym Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Wstęp jest wolny.


Festiwal chodu w Gdańsku

Głównym wydarzeniem sportowym, które kończy letni sezon w Gdańsku, będzie 51. Międzynarodowy Festiwal Chodu – Puchar Poczty Polskiej, który odbędzie się w sobotę, 27 sierpnia 2016 r.


Weź udział w biegu św. Dominika

Międzynarodowy Bieg św. Dominika odbędzie się po raz 23. Jest on jedną z imprez w ramach Jarmarku św. Dominika. Fani biegania wystartują spod fontanny Neptuna w Gdańsku, w sobotę, 6 sierpnia 2016 r.


Edukacja Morska, czyli nauka pod żaglami

W sobotę, 23 lipca 2016 r., rozpoczął się pierwszy wakacyjny rejs laureatów konkursu „How do we see the Baltics Sea" Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Pod okiem kapitana Andrzeja Kopytko młodzi załoganci poznają smak życia pod żaglami i odwiedzą polskie oraz zagraniczne porty położone nad Morzem Bałtyckim. Honorowy patronat nad projektem objął marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.


Gniew… i podróże w czasie

Już niedługo zagrzmią armaty a dawni wojowie zewrą się w śmiertelnych pojedynkach – na dwa dni, 23 i 24 lipca 2016 r. zamek w Gniewie zamieni się w wehikuł czasu, który wszystkich swych gości przeniesie w średniowiecze.


Najlepsi światowi lekkoatleci rywalizują w Sopocie

Podczas XIX Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły na stadionie leśnym w Sopocie zmierzą się najlepsi polscy i zagraniczni lekkoatleci. W czwartek, 28 lipca 2016 r. będzie można podziwiać talent m.in: Tomasza Majewskiego, Piotra Małachowskiego, Angeliki Cichockiej i Patryka Dobka. Zawody te są sprawdzianem przed igrzyskami olimpijskimi.


Rowerem po Gdyni

Cyklo Gdynia to kolarski wyścig szosowy, który wystartuje ze skweru Kościuszki w niedzielę, 4 września 2016 r. Zawodnicy będą mieli do wyboru trzy trasy. Dla amatorów przewidziano małą pętlę na dystansie 40 km oraz dużą pętlę – 125 km, a dla dzieci – Cyklo Gdynia Kids. Zgłoszenia trwają do 2 września.


Weź udział w malborskim triathlon

Castle Triathlon Malbork im. Bartosza Kubickiego to niezwykłe zawody u stóp krzyżackiego zamku. W niedzielę, 4 września 2016 r. uczestnicy będą mogli zmierzyć się z pełnym dystansem Ironman czyli 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze oraz 42,2 km biegu. W Malborku również będzie można wystartować w popularnej połówce, czyli 1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze, 21,1 km biegu.


Maraton zumby rozrusza gdańską plażę

4. edycja Gdańskiego Maratonu Zumba Fitness startuje w sobotę, 20 sierpnia 2016 r. Hermann Melo, znakomity, pełen energii i charyzmy francuski tancerz i instruktor zumby, zaprasza. Chętni zbiorą się na plaży przy molo w Gdańsku-Brzeźnie. Uczestnicy Zumba Fitness po Zdrowie rozkołyszą się w takt gorących, latynoskich rytmów. Spróbuj i Ty! Wstęp jest wolny.


Pływanie, bieganie i jazda na rowerze, czyli przechlewski triathlon

W Prime Food Triathlon Przechlewo 2016, w dniach 3-4 września, wystartuje ponad 1000 uczestników. Dla chętnych do wyboru jeden z trzech dystansów – 112,99 km, 56,5 km oraz 28,25 km. Odbędzie się też rywalizacja sztafet – 56,5 km. Wydarzenie patronatem honorowym objął marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.


Wspieranie dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo

Uchwałą 744/155/16 Zarządu Województwa Pomorskiego z 12 lipca 2016 r. został rozstrzygnięty otwarty konkurs ofert pod nazwą „Wspieranie realizacji programu szkoleniowego dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo w kategorii junior młodszy w roku 2016".


Kolarstwo szosowe w Bytowie

Jesteś fanem kolarstwa? Lubisz sportową rywalizację? Jeśli tak, to zainteresuje Cię udział w wyjątkowym wyścigu szosowym z cyklu Colnago Lang Team Race w Bytowie, w niedzielę, 28 sierpnia 2016 r. Zapisy trwają.