Aktualności

Bajka o tajemniczych koronach dla niesłyszących dzieci. Ma pomóc najmłodszym zrozumieć czas epidemii

15-minutowa bajka opowiada o tajemniczych koronach, które pojawiły się na głowach mieszkańców Królestwa Spokoju. Korony były ciężkie, niewygodne i utrudniały normalne życie. Każdy, kto miał koronę, musiał zostać w domu. Nie wolno było ich także dotykać. Bajka w całości nagrana jest w języku migowym. Dodatkowo zawiera praktyczne rady dla rodziców i opiekunów, jak wytłumaczyć najmłodszym obawy związane z epidemią koronawirusa i sytuacją w otaczającym ich świecie.

Lekcje zdalne co najmniej do 26 kwietnia, a granice zamknięte do 3 maja. Rząd przedłuża też dotychczasowe obostrzenia

Są też nowe zasady. Od 16 kwietnia trzeba będzie zakrywać nos i usta w przestrzeni publicznej. Egzaminy ośmioklasistów i matury zostały przełożone, ale nie jest znany jeszcze ich konkretny termin. Możliwe, że odbędą się w czerwcu, a uczniowie ostateczną decyzję ministra edukacji poznają z 3-tygodniowym wyprzedzeniem.

#RazemMożemyWięcej, czyli komputery dla gdańskiej podstawówki. Dzięki nim uczniowie będą mogli uczyć się z domów

Edukacja on-line to obecnie jedyne rozwiązanie. Nie wszyscy uczniowie mają jednak komputery. Dzięki pomocy firm działających w Olivia Business Centre, dzieci z gdańskiej szkoły podstawowej otrzymają zestawy komputerowe. A to dopiero początek akcji wsparcia szkół.

Nie ma zajęć, ale szkolne maszyny do szycia pracują. Uczniowie i nauczyciele szyją na nich maski dla szpitali

Pracownikom ochrony zdrowia i opieki społecznej bezinteresownie pomagają uczniowie, nauczyciele, pracownicy i dyrektorzy wojewódzkich szkół policealnych ze Sztumu, Gdańska, Starogardu Gdańskiego, Gdyni i Słupska. Szyją maseczki na szkolnych maszynach i przekazują zapasy środków ochrony osobistej, które były wykorzystywane w czasie zajęć kosmetycznych.

Pokażcie innym, jak przygotowujecie się do świąt i wygrajcie nagrody. Konkurs „Wszyscy w domu – Malujemy Wielkanoc!”

Czas izolacji w domach można wykorzystać kreatywnie – biorąc udział w specjalnym konkursie dla całych rodzin. Wystarczy przygotować pracę plastyczną w dowolnej technice i zebrać dużo „lajków" w mediach społecznościowych. Do wygrania karty upominkowe do księgarni, bilety do Teatru Muzycznego oraz zestawy kosmetyków.

O przepisach i pierwszej pomocy. Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego zaprasza nauczycieli na szkolenie on-line

Szkolenie zostanie podzielone na dwie części. Pierwsza już we wtorek, 7 kwietnia, a dzień później w środę, 8 kwietnia 2020 r. Będzie na nich mowa o przepisach bezpieczeństwa ruchu drogowego a także o zasadach udzielania pierwszej pomocy. Udział jest bezpłatny, a dla uczestników przewidziano zaświadczenia.

Lekcje online nie są proste. Dyrektorzy szkół podpowiadają, jak sobie radzić w nowej rzeczywistości

Wymóg prowadzenia lekcji online pokazał, że polska edukacja nie jest przygotowana na taką formę nauki. Problemy mają i nauczyciele, i uczniowie, bowiem są miejsca, w których dzieci nie mają dostępu do dobrego łącza internetowego ani komputerów. O sytuacji w oświacie rozmawiali podczas specjalnej wideokonferencji dyrektorzy pomorskich szkół. Najważniejszy wniosek? Wszyscy potrzebują wsparcia.

Morze i żagle na interaktywnych puzzlach. Konkurs dla uczniów pomorskich szkół

Morskie podróże i przygody pod żaglami to temat nowego konkursu przeznaczonego dla uczniów pomorskich szkół. Wystarczy namalować, narysować lub wykleić pracę plastyczną, a następnie ją sfotografować i stworzyć puzzle online. Termin na wykonanie tego zadania upływa 15 kwietnia 2020 r.

„Siostro, bracie – zostań w chacie”. Dziewięć konkursów z nagrodami dla uczniów na czas epidemii

Laurki dla medyków, rodzinne przepisy na ulubione potrawy i kreatywne zdjęcia z książką – to tylko kilka tematów prac konkursowych, jakie mogą nadsyłać uczniowie pomorskich szkół i przedszkoli. Warto wykorzystać wolny czas w domu i stworzyć coś ciekawego. Czekają nagrody książkowe.

Wykorzystaj czas w domu i napisz opowiadanie lub wiersze związane z Gdańskiem. Możesz wygrać nawet 5 tysięcy złotych

Konkurs na najlepszy utwór literacki ogłosiła Oficyna Gdańska. Może być to opowiadanie, powieść, esej, a nawet komiks. Ważne, by zawierał szeroko pojęte motywy gdańskie. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma możliwość wydania dzieła w Oficynie, a także nagrodę pieniężną wysokości pięciu tysięcy złotych.

Mózg można oszukać i przestać się bać. Najlepsze strategie na czas epidemii koronawirusa

Strach i lęk podczas zagrożenia to uczucia naturalne, rodzące się w ludzkich głowach, a dokładniej – w ciele migdałowatym mózgu. Pobudzają mózgowe podwzgórze, generując sytuacje stresowe, przez co zaczynamy się denerwować i odczuwać napięcie. Na szczęście nauka zna proste strategie na to, by nieco oszukać mózg i przerwać łańcuch nerwowych wydarzeń w naszej głowie.

Kwarantanna przed TV? Już nie! 5 ciekawych pomysłów na to, co można robić w domu wspólnie z dziećmi

Koronawirus staje się coraz większym zagrożeniem, którego nie należy bagatelizować. Szkoły i przedszkola zostały zamknięte, a rodzice, chcąc zmniejszyć ryzyko zachorowania, zostają z dziećmi w domu. Oto pięć pomysłów na to twórcze i ciekawe spędzanie wspólnie wolnego czasu podczas długiego pobytu w domu.

Wiesz, jak uczyć o morzu? Masz pomysł na zajęcia pozaszkolne? Weź udział w tym konkursie

Żeglarstwo to nie tylko pomysł na aktywność na świeżym powietrzu, ale również wspaniała forma nauki, to fantastyczna przestrzeń kształtowania kompetencji kluczowych uczniów. Nowy program „Pomorskie żagle wiedzy" to odpowiedź na zainteresowanie młodych ludzi sprawami morskimi. Wezmą w nim udział zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.

Dziewczyny na rowery. Ruszyły zapisy na kolarski wyścig dla kobiet i damsko-męskich par w Gdańsku

Velo Queen 2020 Gdańsk to impreza jakiej w Polsce jeszcze nie było. Po raz pierwszy miłośniczki kolarstwa będą mogły ścigać się na 60-kilometrowej trasie. Do wybory będzie formuła solo wyłącznie dla pań lub mix, czyli opcja dla damsko-męskich duetów. Zawody odbędą się 21 czerwca 2020 roku w Gdańsku.

Dzień Kobiet inny niż wszystkie? Wśród propozycji biegi, koncerty, spektakle teatralne i… protest

W niedzielę, 8 marca świętujemy już nie tylko klasycznym goździkiem i rajstopami. Panie w tym dniu mogą wybierać spośród kilkudziesięciu wydarzeń, przygotowanych specjalnie dla nich. Do wyboru są koncerty, spektakle, warsztaty makijażowe, wyścigi samochodowe i biegi. W Gdańsku odbędzie się także 16. Manifa.

[ODWOŁANE] Próbne matury, warsztaty zawodowe i oferta prawie 60 uczelni. Na Targach Akademia 2020 zaplanujesz przyszłość

Podczas tegorocznych Targów Akademia w dniach 10-11 marca będzie okazja, by poszukać wymarzonego kierunku studiów, sprawdzić swoją wiedzę na próbnej maturze i porozmawiać z przedstawicielami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej o zasadach najważniejszych egzaminów. Ofertę studiów przestawi prawie 60 uczelni z całej Polski.

Poznaj, jak wyglądało życie na pomorskiej wsi. Lekcje muzealne i warsztaty wielkanocne w Swołowie

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza uczniów na nietypowe zajęcia. Będą to lekcje muzealne i warsztaty wielkanocne. Uczestnicy zapoznają się m. in. z właściwościami ziół czy wezmą udział w tkaniu na krosnach.

Chcesz jechać w maju do Brukseli? Weź udział w konkursie dla uczniów „Pomorskie kreUEje” [ZGŁOSZENIA]

Młodzież ze szkół ponadpodstawowych w województwie pomorskim może wygrać 5-dniowy pobyt w stolicy Belgii. By wziąć udział w rywalizacji, trzeba w 3-osobowych grupach zaproponować ciekawy projekt dla szkoły, miasta, gminy lub regionu. Ważne, by wpisywał się w wartości Unii Europejskiej i wspierał lokalne inicjatywy.

Wybierz trasę i szukaj punktów na gdańskiej Zaspie. W niedzielę kolejna edycja imprezy na orientację

Aktywne spędzenie przedpołudnia, wspólna zabawa i poszukiwanie punktów. A do tego możliwość odkrycia ciekawych zakątków Gdańska. Rodzinne Parkowe Gry na Orientację 8 marca 2020 r. zagoszczą na gdańskiej Zaspie.

Zaślubinowa lekcja historii w Słupsku. Uczniowie obejrzeli film i stworzyli scenariusze wydarzeń sprzed 100 lat [FILM]

Specjalną lekcję zawiązaną ze stuleciem powrotu Pomorza w granice Polski przeprowadził nauczyciel historii Wojciech Gajewski. Młodzież z V LO im. Zbigniewa Herberta w Słupsku obejrzała krótki historyczny film o wydarzeniach sprzed stu lat. Przygotowała też listy najważniejszych wydarzeń związanych ze stuleciem zaślubin Polski z Bałtykiem.

W niedzielę już po raz piąty w sezonie zimowym City Trail Trójmiasto. Kto zwycięży?

W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w Gdańsku (okolice AWFiS) w niedzielę, 1 marca 2020 r. odbędzie się piąty już bieg w ramach przełajowego cyklu City Trail z Nationale-Nederlanden Trójmiasto w sezonie 2019/2020.

Cztery trasy do wyboru, każda z innym stopniem trudności. Harpuś tym razem zaprasza na Zaspę

Dla uczestników aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu są do wyboru cztery trasy o różnych stopniach trudności. Każdy, kto wystartuje w Harpusiu 1 marca 2020 r., znajdzie odpowiednią dla siebie.

To największe targi rowerowe w Polsce. Poznaj nowości i tegoroczne trendy podczas Bike Trade Show

Targi sprzętu rowerowego, konkursy z nagrodami, zawody i pokazy sportowe. Wiele atrakcji czekać będzie na odwiedzających Amberexpo w Gdańsku podczas Bike Trade Show w weekend, 29 lutego – 1 marca 2020 r. Impreza przeznaczona jest dla wszystkich miłośników jazdy na rowerze.

Dokarmianie ptaków chlebem jest dla nich groźne. W Sopocie ruszyła akcja #nieschlebiajmi

Dokarmianie łabędzi i kaczek chlebem może doprowadzić do ich kalectwa, a w konsekwencji nawet do śmierci. Mimo tego na trójmiejskich plażach codziennie widać mieszkańców i turystów karmiących ptaki pieczywem. W Sopocie rozpoczęła się akcja edukacyjna, która ma informować o szkodliwości tego zwyczaju.

Jeśli nie chcesz zgubić się w lesie, naucz się czytać mapy. Najbliższa okazja w niedzielę na Karwinach

Dla chętnych do wyboru są cztery trasy. Umiejętności można sprawdzić podczas rywalizacji w niedzielę, 23 lutego 2020 r. na Karwinach podczas Rodzinnych Gier Parkowych na Orientację.

Najlepsi kaszubscy pisarze i tłumacze poszukiwani. Można zgłaszać kandydatów do Kaszubskiej Nagrody Literackiej

To trzecia edycja nagrody dla pisarzy tworzących w języku kaszubskim. Poszukiwani są nie tylko autorzy książek, ale także tłumacze dzieł na język Kaszubów. Nagrodę można otrzymać ponadto za całokształt pracy twórczej. Laureat Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2019 otrzyma statuetkę i nagrodę pieniężną wysokości 10 tys. zł.

Chcesz przeżyć przygodę i poznać ciekawych ludzi? Rekrutacja na rejs Generałem Zaruskim do Islandii trwa

Jesteś uczniem szkoły średniej lub studentem? Napisz list motywacyjny i weź udział w rekrutacji na rejs na pokładzie STS Generał Zaruski. Aplikacje należy składać do 13 marca 2020 r. Rejs do Islandii rozpocznie się 11 lipca.

Wolontariat dla wilków morskich. Ochotników do współpracy szuka Polski Związek Żeglarski

Wolontariusz PZŻ będzie pomagać w biurze, podczas imprez i różnych wydarzeń, a także przy organizacji regat i szkoleń. W każdym z tym obszarów można działać na trzech poziomach: wstępnym, zaawansowanym i liderskim. Do programu może zgłosić się każdy, kto ma przynajmniej 15 lat. Również osoby niepełnosprawne.

Dwie licealistki przełamują tabu depresji u nastolatków. Ich projekt „Idź pobiegaj” pomaga chorym i edukuje społeczeństwo

W 2019 roku ponad 400 polskich nastolatków odebrało sobie życie. Plasuje to nasz kraj na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw osób poniżej 24 roku życia. Na te przerażające statystyki szukają lekarstwa dwie licealistki – Martyna Kozdra z Sopotu i Zofia Katkowska z Gdyni – prowadząc kampanię o tym, że depresji nie można bagatelizować.

Co rządzi w waszym związku: rozum czy serce? Dowiecie się podczas walentynkowego NaukoweLove w Gdyni

Walentynkowy wieczór 14 lutego warto spędzić w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Podczas specjalnego wydarzenia dla par będzie można przeprowadzić sekcję serca, sprawdzić, czy w związku rządzi rozum czy serce, a także wziąć udział w naukowym quzie. Będą też warsztaty i strefa gier.

Archiwum wiadomości