Aktualności

Włącz MEGafon Kultury na Polskiej 1

Muzeum Emigracji w Gdyni wychodzi z wyjątkową propozycją dla ludzi młodych interesujących się kulturą i nowymi technologiami. Będą oni mogli wziąć udział w warsztatach twórczych, wspólnie stworzyć aplikację mobilną i zaplanować nowe wydarzenia w muzeum. Zapisy do udziału w projekcie trwają do 10 października 2016 r.


Experyment na nocnej orbicie

Zostań kosmonautą choć na jedną noc! Gdyńskie centrum zaprasza już po raz szósty na Noc Naukowców, która organizowana jest w ostatni piątek września (30 września 2016 r.) równocześnie w 300 miastach Europy. Jest to coroczne wydarzenie dedykowane dzieciom, młodzieży i rodzicom, które w interaktywny i kreatywny sposób pokazuje najnowsze osiągnięcia nauki i zachęca do podejmowania kariery naukowej poprzez najprzyjemniejszą z metod – zabawę.


Co robią naukowcy nocą?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak powstają szklane przedmioty? Ile siły trzeba mieć w płucach żeby wydmuchać słoik? A może zawsze chcieliście spróbować grawerowania na szkle? Jeśli tak, to koniecznie odwiedźcie Centrum Hewelianum w piątek, 30 września 2016 r. z okazji Nocy Naukowców – i sprawdźcie jak pracuje huta szkła!


Wystartuj w Biegu weselników w Somoninie

W ramach czwartej edycji cyklu Kaszuby biegają w Somoninie w sobotę, 22 października 2016 r. odbędzie się kolejny bieg. Podczas I Biegu Kamiennych Weselników zawodnicy będą mieli do pokonania 15 km. Wydarzenie patronatem honorowym objął marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.


Fahrenheit zaprasza na Targ Węglowy

Wraz z nadejściem jesieni dni są coraz chłodniejsze, jednak naukowy zapał wśród młodych naukowców na pewno nie stygnie – pamiętają o tym organizatorzy Festiwalu Temperatury im. Daniela Gabriela Fahrenheita. Pełne niesamowitych pokazów i wszelkiej maści atrakcji widowisko w sobotę, 1 października 2016 r., już po raz ósmy zawita do Gdańska. Wydarzenie objęte honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego, Mieczysława Struka.


Nordic walking i tenis dla sopocian

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie zaprasza mieszkańców miasta, raz tygodniu, na bezpłatne zajęcia z nordic walking (środa) oraz tenisa stołowego (poniedziałek).


Piłkarskie mistrzostwa drużyn sołeckich w Luzinie

Mistrzostwach Pomorza Drużyn Sołeckich Ludowych Zespołów Sportowych w halową piłkę nożną odbędą się w Hali Widowiskowo-Sportowej GOSRiT im. Marszałka Macieja Płażyńskiego w Luzinie, w niedzielę, 13 listopada 2016 r.


Pieszo czy na rowerze, czyli rajd z dębem

XVIII Rajd Liścia Dębu odbędzie się na terenie powiatów lęborskiego i wejherowskiego. Chętni 15 i 16 października 2016 r. będą mogli zmierzyć się z własnymi słabościami pokonując wyznaczoną trasę pieszo lub na rowerze.


IV E(x)plory Week o innowacjach w sporcie

W Gdyni, 5 i 6 października 2016 r. będzie miała miejsce IV edycja Kongresu E(x)plory. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania będą „Innowacje w sporcie". Zaproszono najwybitniejszych przedstawicieli światów innowacji, nauki i biznesu, innowatorów i start-upowców, którzy dzisiaj zmieniają otaczającą nas rzeczywistość i są źródłem inspiracji, ale również wiary i siły w swoje możliwości, pomysły i projekty.


Rozwijaj muzyczne talenty u najmłodszych

Zauważasz, że Twoje dziecko reaguje na każdy dźwięk? Chcesz, aby czerpało radość z muzyki? Zależy Ci na wszechstronnym rozwoju oraz pogłębieniu więzi z dzieckiem? Jeśli tak, to przyprowadź je na zajęcia organizowane przez Akademię Music Baby Art. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci do 3 lat. Spotkania odbędą się w Teatrze w Oknie, w soboty – 8 i 22 października 2016 r., o godz. 11.00.


X Ogólnopolski Festiwal Psychologii Procesu

Ogólnopolski Festiwal POP Kreacje będzie trwać od 24 września do 2 października 2016 r. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Psychologii Procesu. Zaplanowano warsztaty, wykłady, konsultacje psychoterapeutyczne i coachingowe, procesy grupowe oraz otwarte forum. Wszystkie zajęcia w ramach festiwalu są bezpłatne.


Podziel się posiłkiem w sklepach i Internecie

Niezwykle prosto można pomóc tysiącom dzieci w Polsce. 23 i 24 września 2016 r. w Trójmieście i okolicach odbędzie się kolejna Ogólnopolska Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem. W ramach akcji każdy może ufundować posiłek dla potrzebujących dzieci. Wystarczy kupić kilka dodatkowych produktów i przekazać je wolontariuszom w 117 sklepach w całym województwie pomorskim.


Puchar Bursztynowego Psa – II etap

Gdyński oddział Związku Kynologicznego w Polsce, już po raz kolejny, organizuje zawody agility w ramach projektu Puchar Bursztynowego Psa. W sportowych zmaganiach weźmie udział ponad 200 drużyn. Drugi etap zawodów odbędzie się w Gdyni, 1 i 2 października 2016 r. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym marszałka województwa pomorskiego, Mieczysława Struka.


„Misja ściśle fajna” i nie tylko w Muzeum Emigracji

W najbliższy weekend, 24-25 września 2016 r., w gdyńskim Muzeum Emigracji startuje druga edycja cyklu weekendowych zajęć dla dzieci i młodzieży. Rodzinne warsztaty „Kultura na horyzoncie!" to kontynuacja cieszących się dużym uznaniem warsztatów, które realizowane był w roku 2015. Natomiast „Misja ściśle fajna" to nowa propozycja dla młodzieży w wieku 11-15, inspirowana cyklem gier dla dorosłych „Kryminalne Piątki".


Z dziećmi o Biskupiej Górce w Gdańsku

Biskupia Górka, jako jedna z najciekawszych, a zarazem nieco oddzielonych części miasta, stanowi odrębne królestwo, o którym opowiedzą tegoroczne Narracje. Organizatorzy przygotowali dla dzieci specjalne warsztaty przybliżające tę dzielnicę jeszcze przed wydarzeniem. W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku 9 października odbędą się zajęcia „Królestwo w pudełku".


Sportowy konkurs plastyczny

Twoje dziecko lubi malować, rysować, wyklejać? A może lubi sport? Gdyńskie Centrum Sportu w ramach programu Move up to be healthy and happy (Ruszaj się aby być zdrowym i szczęśliwym) organizuje konkurs plastyczny dla uczniów klas II szkół podstawowych. Jak spędzam wolny czas po szkole – to pytanie jest jednocześnie jego tematem. Zgłoszenia można nadsyłać do środy, 5 października 2016 r. Technika wykonania prac jest dowolna, a format – A 4.


Biegi przełajowe w Lęborku

Do miast, w których ludzie lubią biegać po raz kolejny dołącza Lębork. W sobotę, 24 września 2016 r. wystartuje pierwszy z pięciu biegów sezonu 2016-2017. Wydarzenia odbywa się w ramach 6. Indywidualnych Biegów Przełajowych o Puchar Grand-Prix Lęborka.


Żeglarskie mistrzostwa w klasach olimpijskich

Po raz szósty Górki Zachodnie w Gdańsku od 22 do 25 września 2016 r., będą areną mistrzostw Polski seniorów w żeglarstwie w klasach olimpijskich – RS:X kobiet i mężczyzn, Laser Standard, Laser Radial, Finn, 470 kobiet i mężczyzn oraz 49er. W wydarzeniu weźmie udział ponad 150 zawodników z Polski, Szwecji, Izraela, Wielkiej Brytanii, Rosji.


Harpusie orientują się na Leszczynkach

Kolejna i pierwsza po wakacjach z cyklu dzielnicowych imprez na orientację odbędzie się w niedzielę, 2 października 2016 r. Tym razem miłośnicy posługiwania się mapą i kompasem spotkają się w Gdyni-Leszczynakach.


Kijki w dłoń! Maszeruj w Matemblewie

Jesień to czas, kiedy amatorzy nordic walking częściej wyruszają z kijkami. Kolejna edycja marszu odbywająca się w ramach cyklu Puchar Bałtyku wystartuje z gdańskiego Matemblewa w niedzielę, 25 września 2016 r. Chętni, w zależności od formy czy umiejętności, będą mieli do wyboru dwa dystanse 5 i 10 km.


O narodzinach polskiej demokracji w ECS

W przeddzień 40. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników, Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na spotkanie z liderami przedsierpniowej opozycji, podczas którego rozmawiać będą oni o roli i znaczeniu KOR oraz pozostałych środowisk antykomunistycznych w przemianach demokratycznych w Polsce. Wydarzenie odbędzie się 22 września 2016 r. w gmachu ECS.


Gdzie wylęgają się pomysły? W Gdyni!

Gdyńskie Centrum Współpracy Młodzieży ogłasza nabór do projektu „Wylęgarnia Inicjatyw". Poszukiwani są młodzi (wiek 15-29 lat), kreatywni i pełni pomysłów ludzie, którzy marzą o realizacji własnych projektów. Najbliższe spotkanie 21 września. Kolejne spotkania 2 i 10 października 2016 r.


Rodzinne pływanie w Sopocie

Pływanie przez Tobą i Twoimi najbliższymi nie ma żadnych tajemnic? A może cenisz sportową rywalizację i chciałbyś zmierzyć się z innymi rodzinami? X Amatorskie Mistrzostwa Polski w Pływaniu Family Cup 2016 odbędą się w Sopocie, w niedzielę, 9 października 2016 r. Miłośnicy pływania będą mogli zmierzyć się w rywalizacji rodzinnej i indywidualnej oraz mistrzostwach województwa pomorskiego.


Z mapą i kompasem po gdańskich Stogach

Bractwo Przygody Almanak zaprasza na kolejną w tym roku edycję Trójmiejskich Gier Parkowych, która odbędzie się w gdańskiej dzielny Stogi, w niedzielę, 25 września 2016 r. Wydarzenie to jest prostą i przyjemną imprezą na orientację łączącą leśny spacer z przygodą poszukiwania skarbów.


Zgłoś kandydata do Kryształowego Żagla

Kryształowy Żagiel jest doroczną nagrodą Pomorskiego Związku Żeglarskiego dla najlepszych żeglarzy województwa pomorskiego. Wyróżnienie jest przyznawane od siedmiu lat, a zwycięzcy otrzymują nagrody finansowe. Kandydatów w 11 kategoriach można zgłaszać do piątku, 7 października 2016 r.


Zorientuj się w Szemudzie nocą

Piesze wędrówki czy jazda na rowerze nie są Ci obce. Lubisz przemierzać szlaki i poznawać nowe tereny… zwłaszcza nocą. Chcesz zmienić swój styl życia. Niezwykłą ofertę przygotowało Bractwo Przygody Almanak. Juz po raz 25. organizuje nocny rajd na orientację. Jesienny Tułacz odbędzie się w okolicach Szemudu, w nocy z 1 na 2 października 2016 r. Wydarzenie patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Przeciwko wykorzystywaniu dzieci – możesz pomóc, reaguj, zgłoś!

Ruszyła kampania społeczna Dyżurnet.pl, punktu kontaktowego przyjmującego zgłoszenia o nielegalnych treściach pojawiających się w Internecie. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem skutków, jakie niosą dla ofiar umieszczone w Internecie materiały przedstawiające seksualne wykorzystywanie dzieci.


Motocyklowe akrobacje w Ergo Arenie

Ryk silników, tumany piasku, gwiazdy freestyle motocrossu i tysiące miłośników dwukołowych maszyn – tak zapowiada się Diverse Night of the Jumps. To nie tylko wielkie sportowe emocje, ale także niesamowite show stworzone z myślą o całych rodzinach. Fani motocrossu się, w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie, w sobotę, 19 listopada 2016 r., będą podziwiać ewolucje na dystansie ponad 20 metrów oraz wysokości niemal trzeciego piętra.


Gdyński Tydzień MTB

Jesteś miłośnikiem kolarstwa górskiego? Zamierzasz wystartować w MTB C.Hartwig Gdynia Maraton? Jeśli tak, to Gdyńskie Centrum Sportu w ramach przygotowań do tego wydarzenia od 19 do 23 września 2016 r. organizuje cykl zajęć we współpracy z klubem Trek Gdynia. Spotkania połączą teorię z praktyką, a nagrodą za udział w całym ich cyklu będzie rower.


Wystawy, drift i… Motoserce, czyli Targi Motoryzacyjne 3TM

Wielkie i wyczekiwane wydarzenie motoryzacyjne na Pomorzu odbędzie się w dniach 24-25 września 2016 r. VIII edycja Targów Motoryzacyjnych 3TM łączy swoje siły z Drift Masters Grand Prix – najważniejszą ligą driftingową w Polsce i Europie. Impreza, której patronuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, odbędzie się w tym roku w gdańskim AmberExpo.