Aktualności

Zabawa w poszukiwanie skarbów w Gaju Gutenberga. Niedzielne Parkowe Gry na Orientację

Chcesz zdrowo i przyjemnie spędzić niedzielne przedpołudnie? A może chcesz nauczyć się nawigować w lesie i w miejskiej dżungli? Jeśli tak, to Parkowe Rodzinne Gry na Orientację są dla Ciebie. Najbliższa edycja już w niedzielę 8 grudnia 2019 r. w Gaju Gutenberga w gdańskim Wrzeszczu.

Mikołajkowy weekend na Pomorzu. Zobacz, gdzie będzie można spotkać św. Mikołaja

Mikołaj będzie miał ręce pełne roboty już od czwartku aż do niedzieli 8 grudnia. W tym czasie odwiedzi kilkanaście miejscowości w całym województwie. Wśród mikołajkowych atrakcji w Pomorskiem będą m.in. poszukiwanie Świętego w komatach malborskiego zamku, przejażdżki jego saniami i zawody konne w rytm świątecznych przebojów. Będą też wspólne śpiewanie, tańce oraz zdobienie pierników.

Nie masz planów na sobotę? A może weźmiesz udział w dzielnicowej imprezie na orientację na Jasieniu

Dla uczestników aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu są do wyboru cztery trasy o różnych stopniach trudności. Każdy, kto wystartuje w Harpusiu 7 grudnia 2019 r., znajdzie odpowiednią dla siebie.

Gdyński plac Grunwaldzki zmieni się w świąteczne miasteczko. W sobotę zaczyna się jarmark bożonarodzeniowy

Przez dwa tygodnie od 8 do 22 grudnia w Gdyni będzie można poczuć wyjątkową atmosferę nachodzącego Bożego Narodzenia. Na kiermaszach będzie okazja, by skosztować świątecznych smakołyków i kupić oryginalne prezenty oraz dekoracje. Jarmark Świąteczny odwiedzi także św. Mikołaj, który będzie czekał na gości w swoim niezwykłym pokoju w muszli koncertowej.

Pięć tras pieszych i jedna rowerowa. Wkrótce Mikołajkowy Kompas na Działkach Leśnych w Gdyni

Jeśli potrafisz posługiwać się mapą i kompasem w sobotę, 14 grudnia 2019 r., nałóż czerwoną czapkę i weź udział w niezwykłym rajdzie na orientację. Dla chętnych do wyboru jest pięć tras pieszych i jedna rowerowa. Na szlaku każdy będzie miał okazję spotkać tajemniczego gościa.

Nowy teren, nowa mapa i nowe przygody. Dzielnicowy Harpuś zagości na Żabiance

Po raz pierwszy w historii trasy Imprezy na Orientację Harpuś zostaną wytyczone w dzielnicy Żabianka. Będzie okazja do dobrej zabawy i poznania zakamarków Parku Przymorze. Szukanie punktów w niedzielę, 1 grudnia 2019 r.

„Ja w tym roku odkryłam świat!”. O stażu w Brukseli opowiada Julia Belicka, studentka z Gdyni

Julia przez dwa miesiące wspierała prace Biura Regionalnego Województwa Pomorskiego w Brukseli, uczestniczyła w konferencjach i ważnych spotkaniach unijnych. A przy okazji zwiedzała okolicę, poznawała nowych ludzi i studiowała dziennie. Staż właśnie się kończy, a ona opowiada, jak udało jej się podbić stolicę Belgii.

Będą nowe pomosty, przystanie żeglarskie i szlaki kajakowe. Nowe inwestycje turystyczne w Pomorskiem

Kajakarze i miłośnicy sportów wodnych już od przyszłego roku będą mogli korzystać z nowych stanic wodnych, miejsc odpoczynku i odnowionych szlaków żeglugi. W środę, 27 listopada 2019 roku marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali umowy o dofinansowanie projektów o łącznej wartości ponad 34 mln zł.

Modyfikacja genetyczna organizmów – fakty i świadomość. 118. spotkanie w Kawiarni Naukowej w Sopocie

Jakie są podstawy nieufności wobec tej technologii? Czy modyfikacje genetyczne rzeczywiście stanowią taką nowość w działalności człowieka? Czy powinniśmy obawiać się organizmów zmodyfikowanych przez biotechnologów?

Studenci informatyki UG mają nową siedzibę. Otwarto jeden z najnowocześniejszych budynków w Polsce

Pracownie, laboratoria i wyposażenie umożliwiające prowadzenie badań naukowych i zajęć dydaktycznych na miarę XXI wieku. To nowy budynek Instytutu Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, który uroczyście otwarto w poniedziałek, 25 listopada 2019 r. Kształcić się w nim będą studenci nowego kierunku – informatyki o profilu praktycznym.

Szukanie ukrytych punktów czyli Rodzinne Parkowe Gry na Orientację. Tym razem na gdańskiej Zaspie

Cztery trasy, wspólna zabawa i aktywne spędzenie niedzielnego przedpołudnia. A do tego możliwość poznania zakamarków Zaspy. Rodzinne Parkowe Gry na Orientację w niedzielę, 24 listopada 2019 r.

Świąteczne szaleństwo w Gdańsku. Poczuj wyjątkową atmosferę na Jarmarku Bożonarodzeniowym

Najpopularniejszy na Pomorzu jarmark świąteczny rozpoczął się Piernikową Paradą w sobotę, 23 listopada 2019 r. Na Targu Węglowym powstały specjalne uliczki z bożonarodzeniowymi smakołykami i prezentami. Niepowtarzalną atmosferę tworzą elfy, postaci z baśni i Łoś Lucek. Są też nowości, m.in. największy w Gdańsku kalendarz adwentowy.

Drugi z biegów City Trail sezonu 2019/2020 w Trójmieście już w niedzielę. Kto tym razem zwycięży?

Zapisy do biegu, który odbędzie się w Małym Kacku 24 listopada 2019 r., trwają. Tradycyjnie zawodnicy będą mieli do pokonania dystans 5 km.

Planszowe nowości, wystawy i strefa testerów gier. Przed nami targi Gra i Zabawa

Będzie można zagrać w prawie trzy tysiące kultowych planszówek, sprawdzić premierowe wydania gier oraz zobaczyć wystawę mozaik z czterech tysięcy kostek Rubika. Festiwal Gramy oraz targi Gra i Zabawa już w najbliższy weekend – 23 i 24 listopada 2019 roku w Gdańsku.

Kolejna okazja do sprawdzenia umiejętności czytania map i poruszania się w terenie. Tym razem Harpuś w niedzielę w Oliwie

Dla uczestników aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu są do wyboru cztery trasy o różnych stopniach trudności. Każdy, kto wystartuje 24 listopada 2019 r., znajdzie odpowiednią dla siebie.

Poznaj gdańską dzielnicę Chełm i baw się w szukanie punktów. Dzielnicowy Harpuś w najbliższą niedzielę

Interesujące tereny w okolicy Zbiornika Madalińskiego na gdańskim Chełmie. Do tego aktywność na świeżym powietrzu i wspaniała zabawa. Tak jest tylko podczas Dzielnicowej Imprezy na Orientację Harpuś. Najbliższy już 17 listopada 2019 r.

W hołdzie Pawłowi Adamowiczowi pobiegną przez Gdańsk. AmberExpo Półmaraton Gdańsk

Trzy różne dystanse, biegi dla dzieci, a do tego nocny bieg na 10 km. Wszystko poświęcone pamięci prezydenta Pawła Adamowicza. Szósta edycja AmberExpo Półmaraton Gdańsk w ten weekend 16-17 listopada 2019 r.

Gdynia uczci 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Żeglarska parada ulicami miasta

W poniedziałek, 11 listopada 2019 r. w samo południe wyruszy ulicami Gdyni Wielka Parada Niepodległości. Po raz kolejny wezmą w niej udział żeglarze.

Z mapą do Hevelianum, czyli świąteczny Harpuś na Górze Gradowej

Święto Niepodległości można spędzić nie tylko na Paradzie Niepodległości. Lubiący aktywność na świeżym powietrzu nie mogą przegapić kolejnej edycji imprezy na orientację Harpuś. Tym razem, 11 listopada 2019 r. na odkrywców czekać będą okolice Góry Gradowej.

O Puchar Niepodległości, czyli hokejowe zmagania w wyjątkowym turnieju. Euro Ice Hockey Challenge

Trzy dni zmagań, cztery zespoły i pasjonująca walka na lodowej tafli gdańskiej hali Olivia. W zawodach Euro Ice Hockey Challenge wystartują drużyny Polski, Węgier, Włoch i Japonii. Dwa dni zmagań już za nami. W niedzielę 10 listopada poznamy zwycięzcę turnieju.

Nie masz pomysłu na długi listopadowy weekend? Zobacz nasze propozycje

1 listopada jest dniem, w którym tradycyjnie odwiedzamy groby zmarłych. Jednak pierwszy listopadowy długi weekend to nie tylko okazja do wizyty na cmentarzu. W piątek, sobotę i niedzielę będzie można pójść na wyjątkowe koncerty, specjalne pokazy filmowe i zagrać w ulubione planszówki.

Dwie pomorskie uczelnie wyróżnione w konkursie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Chodzi o PG i GUMed

Politechnika Gdańska zajęła drugie, a Gdański Uniwersytet Medyczny siódme miejsce. Te dwie uczelnie badawcze znalazły się w 10. najlepszych szkół wyższych w Polsce. Uzyskanie tego statusu to potwierdzenie prowadzenia na wysokim poziomie prac naukowo-badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych. Umożliwia też konkurowanie z czołowymi ośrodkami w Europie i na świecie.

Nowy teren i nowa mapa to zupełnie nowa przygoda. Harpuś zagości w Parku Steffensów

Jakie ciekawostki kryje Park Steffensów? Przekonaj się sam podczas kolejnej edycji imprezy na orientację Harpuś. Szukanie punktów ukrytych w parku już w niedzielę 3 listopada 2019 r.

Nowe centrum połączy przedszkolaków z seniorami. W Gdańsku powstało wyjątkowe miejsce opieki

W piątek, 25 października 2019 roku na gdańskim Ujeścisku otwarte zostało Centrum Opieki Serenus. To dom dla osób starszych, obok którego działa także przedszkole. Dzięki temu pokolenia mogą na co dzień spędzać ze sobą czas i uczyć się od siebie.

Z mapą po przygodę. Tym razem poznasz gminę Kolbudy, bo Harpuś zagości w Bąkowie

Jakie ciekawostki kryją okolice Bąkowa? Przekonaj się sam podczas kolejnej edycji imprezy na orientację Harpuś. Szukanie punktów ukrytych w lesie już w niedzielę 27 października 2019 r.

Sześć biegów, a każdy na dystansie 5 km. Jesienno-zimowa edycja City Trail w Gdańsku już w niedzielę

Dla dorosłych przygotowano dystans 5 km, a dzieci i młodzież mogą wybrać od 300 m do 2 km. Pierwszy w tej edycji bieg odbędzie się w niedzielę, 27 października 2019 r. w okolicach Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Na Pomorzu młodzież ma najlepsze w Polsce wsparcie na rynku pracy. Na czym ono polega?

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku otrzymał nagrodę główną oraz tytuł Lidera Aktywizacji Osób Młodych w ogólnopolskim konkursie na najlepsze działania instytucji rynku pracy skierowane do młodzieży. Docenione zostały spotkania dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Wzięło w nich udział prawie 6 tys. osób.

Nowa propozycja dla dzieci i ich rodziców. Warsztaty muzyczne połączone z plastyką na Ołowiance

Twoje dziecko ma talent muzyczny? Wiesz, jak go rozwinąć? Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na wyjątkowe zajęcia dla dzieci oparte o program Pomelody. Jeszcze o nich nie słyszałeś? Przyjdź, dołącz do nas i pobaw się muzyką. Pierwsze zajęcia w ramach Muzykalnego maluszka we wtorek, 15 października 2019 r. Zajęcia trwają do czerwca 2020 r.

Nauczycielem Pomorza 2019 został Robert Cyrta, pasjonat teatru i nauczyciel historii. Kto jeszcze dostał wyróżnienie? [WYNIKI]

Prowadzi innowacyjne programy teatralne dla uczniów, walczy z dopalaczami wśród młodzieży i jest instruktorem harcerskim. To w skrócie Nauczyciel Pomorza 2019 – Robert Cyrta z XX Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku. W piątek, 11 października 2019 r. nagrody najlepszym nauczycielom z Pomorza wręczył członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski.

Nie siedź w domu tylko spędź sobotę na sportowo. Jesienna edycja piłkarskiego turnieju Do Przerwy 0:1

Naprzeciw siebie staną sześcioosobowe drużyny, a mecze będą rozgrywane w duchu fair-play. Pierwszy gwizdek o godzinie 10.00 w sobotę 12 sierpnia 2019 r. Będą nie tylko sportowe emocje, ale również warsztaty profilaktyki uzależnień.