Aktualności

Dzień Jedności Kaszubów 2018. Bieg jedności, gra w baśkę i bicie rekordu we wspólnej grze na akordeonie [AKTUALIZACJA]

Kaszubi, 19 marca świętują Dzień Jedności Kaszubów. Z tej okazji zorganizowano liczne wydarzenia, które odbędą się głównie na północy Kaszub. We Władysławowie wystartuje Bieg Jedności Kaszubów, w Kosakowie mistrzowie gier karcianych zagrają w baśkę. Bity będzie rekord gry na akordeonie. W Gdańsku hymn kaszubski zabrzmi przy pomniku Świętopełka II Wielkiego.

Sportowe wyzwanie dla zgranych drużyn. Wiosenny rajd na orientację Tułacz 2018 już 7 kwietnia w Gotelpiu koło Czerska

Celem Tułacza jest odnalezienie w terenie kilkunastu punktów kontrolnych, mając do dyspozycji jedynie mapę, kompas i dużo wytrwałości. To świetna okazja, aby ciekawie spędzić czas razem z przyjaciółmi i rodziną. Możesz też wygrać nagrody.

Sprawdź umiejętność czytania mapy w ciemnościach. Nocny Sztubak na orientację już w najbliższą środę

W jaki sposób precyzyjnie nawigować w terenie i w miejskiej dżungli? Jak zdrowo i przyjemnie spędzić wieczór i pozbyć się zbędnych kilogramów? Przekonasz się 21 marca 2018 r. w śródmieściu Gdańska.

Są młodzi, zdolni, kreatywni i lubią pomagać. Wielkie serca słupskich Ośmiu Wspaniałych

Zaangażowani, zdeterminowani i gotowi do poświęceń. Nie szukają poklasku i rozgłosu. Mali bohaterowie. Chętnie wspierają osoby, które tego potrzebują.

Młodzi nawigatorzy walczyli o tytuł mistrza. Najlepsi popłyną w rejsie Do granic Niepodległej

Wyznaczanie kursu, mierzenie odległości i praca z mapą. Z takimi zadaniami musiało uporać się 46 uczniów podczas III Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji, który 14 marca 2018 r. odbył się Słupsku.

Zastanawiasz się, którą szkołę wybrać? Sprawdź oferty edukacyjne i warunki rekrutacji na targach w Kobylnicy

To już ósma edycja wydarzenia, w trakcie którego młodzież będzie mogła zapoznać się z ofertą kształcenia 35 szkół ponadgimnazjalnych z okolic Słupska. Wojewódzkie Targi Edukacyjne w Kobylnicy zorganizowane zostaną w środę, 21 marca 2018 r.

Vivaldi zabierze w niezwykłą muzyczną podróż. Familijny koncert zabrzmi na Ołowiance

„Cztery Pory Roku" A. Vivaldiego i piosenki oparte na motywach arcydzieł będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, w niedzielę, 18 marca 2018 r.

Maszeruj lub biegaj z mapą. Weź udział w rodzinnych grach parkowych na orientację w Matemblewie

Potrafisz czytać mapy? Lubisz sportową rywalizację? Sprawdź swoje umiejętności w niedzielę, 18 marca 2018 r. w Gdańsku-Matemblewie.

Pomorska młodzież będzie latać dronami. Specjalne kursy dla uczniów szkół zawodowych

95 uczniów z Pomorza zdobędzie licencję operatora bezzałogowców. Poznają teoretyczne podstawy prawa lotniczego oraz nauczą się praktycznej umiejętności pilotażu.

Trąbki, rogi i puzony. Dziecięcy kącik wielkich kompozytorów na Ołowiance

Bach, Mozart, Chopin, Moniuszko czy Lutosławski to kompozytorzy, którzy nie zapomnieli o dzieciach. Ich utwory będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Koncerty odbędą się 12 i 13 marca 2018 r.

Relacje emigrantów Marca ’68, tajne dokumenty partyjne i doniesienia Radia Wolna Europa. Nowa wystawa w Muzeum Emigracji w Gdyni

Wydarzenia marcowe 1968 roku w Polsce to między innymi emigracja i rozproszenie ludności, która musiała wyjechać z kraju i straciła obywatelstwo. O ich losach, decyzjach i próbach odbudowywania tożsamości opowiada wystawa „Rozproszenie. Emigracja ‘68". Wernisaż 17 marca 2018 r.

Spędź aktywną niedzielę na Zaspie i wspomóż organizacje pozarządowe. Sportowe zajęcia dla dzieci, kobiet i seniorów

Zajęcia dla młodszych i nieco starszych mieszkańców Gdańska odbędą się w kompleksie sportowym na Zaspie w niedzielę, 11 marca 2018 r. W programie m.in.: zumba, strefa seniora i aktywności dla dzieci. Udział jest bezpłatny.

Posiadasz dyplom studiów licencjackich lub magisterskich? Studia podyplomowe niderlandzkie czekają na kandydatów

Na Uniwersytecie Gdańskim od semestru letniego 2017/2018 rozpoczynają się nowe studia podyplomowe. Kandydaci powinni posiadać znajomość języka angielskiego, niemieckiego lub innego języka germańskiego.

Wypożyczaj, recenzuj i wygrywaj nagrody. Wyzwanie czytelnicze dla pomorskich fanów książek

Kto przeczyta najwięcej książek? Wyzwanie czytelnicze WyPożyczone to pomysł autorki bloga Rudym Spojrzeniem. Do akcji włączyły się Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni i Biblioteka Miejska w Łebie. Już teraz można zgłaszać się do zabawy.

Kierowcy stoczą walkę z czasem na Autodromie Pomorze. Rozpoczyna się rywalizacja w Time Attack Pomorze

Autodrom Pomorze w Pszczółkach znowu rozbrzmi wyciem silników. Setki koni mechanicznych wyjadą na tor. Pierwsza runda zawodów już 3 marca.

Pierwszy krok do połączenia międzynarodowych tras rowerowych na Pomorzu. Są pieniądze na projekt budowalny

Samorząd Województwa Pomorskiego dofinansuje kwotą do 50 tys. zł prace projektowe nad trasą rowerową między Drewnicą a Mikoszewem na wałach wiślanych. Gmina Stegna, z gotową dokumentacją budowlaną, będzie mogła starać się o środki na budowę szlaku w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Debiut i od razu duży sukces. 13. miejsce bobsleistów z Pomorza na igrzyskach olimpijskich

Polska drużyna zajęła 13. miejsce w konkurencji bobslejowych czwórek w PyeongChang. Pokonali między innymi ekipy z Rosji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Czy można łączyć wiedzę o kosmosie z edukacją muzyczną? Widowisko z udziałem Jana Heweliusza na Ołowiance

Czy z prędkością dźwięku uda się dolecieć na Marsa? Przekonają się o tym najmłodsi melomani w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Niekonwencjonalna formuła koncertu, zachwycające multimedialne pokazy i pasjonujące połączenie sztuki z nauką 26 i 27 lutego 2018 r.

Z wizytą u Indian. Rodzinne zwiedzanie Teatru Szekspirowskiego

Nauka mowy ciała, zbudowanie wigwamu, a może wykonanie masek? To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na chętnych, którzy wezmą udział w zwiedzaniu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Doskonała zabawa dla całych rodzin w niedzielę, 25 lutego 2018 r. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc ograniczona.

Język polski jest na 26. miejscu wśród najczęściej używanych języków na świecie

Sprawdzamy, jak ma się współczesny język polski, jakie błędy najczęściej popełniamy i co sprawia nam największą trudność. Z okazji święta języka naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowali też ranking tekstów ze stron internetowych urzędów. Pomorskie.eu jest na 2 miejscu. Zostawiliśmy w tyle ponad 50 portali.

Jaką rolę w brytyjskiej i amerykańskiej strategii wojennej odgrywała Polska? Profesor Jacek Tebinka w Kawiarni Naukowej

Dlaczego podczas II wojny światowej rok 1943 był taki ważny? O dyplomacji, wywiadzie i operacjach specjalnych będzie można posłuchać 22 lutego 2018 r. w Sopocie.

Pomorscy bobsleiści na igrzyskach olimpijskich. Kiedy będzie można zobaczyć ich ślizg po medale?

Trzech zawodników z pomorskich klubów pojechało na XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie PyeongChang 2018. To członkowie naszej bobslejowej kadry narodowej. Pierwsze zjazdy na torze lodowym rozpoczną się w niedzielę, 18 lutego.

Chrońmy jego ulotne piękno. Trójmiejski Park Krajobrazowy to prawdziwa perła na Pomorzu [FILM]

Położenie parku krajobrazowego w tak bliskim sąsiedztwie dużej aglomeracji miejskiej to ewenement na skalę Europy, ale i zagrożenie dla jego naturalnego piękna i przyrody. Powstał wyjątkowy film, który ma zwrócić naszą uwagę na świadome korzystanie z jego uroków.

Jesteś uczniem technikum czy szkoły zawodowej? Ten konkurs jest dla Ciebie

Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza organizuje cztery konkursy pod hasłem „Razem do zawodu". Chodzi o to, żeby uczniowie przygotowali projekty związane z ich przyszłymi zawodami. Konkurs ma zachęcić młodych ludzi do szukania nowatorskich rozwiązań i uczyć pracy zespołowej.

Filharmonia Bałtycka z myślą o rodzinach z dziećmi. Koncert familijny zespołu Jerz Igor

„Mały Cousteau", „Lokator idealny" czy „O mamie" to tytuły niektórych bajek, do których specjalnie skomponowaną muzykę będzie można wysłuchać w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w niedzielę, 18 lutego 2018 r.

Potrafisz czytać mapy? Chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów? Weź udział w rodzinnych grach na orientację na Ujeścisku

Jak nie zgubić się w lesie? W jaki sposób poruszać się w mieście? Przekonasz się w niedzielę, 18 lutego 2018 r. w parku Kozacza Góra na Ujeścisku w Gdańsku.

Chcesz mieć unikatową przytulankę? Zrób ją samodzielnie. Rodzinne warsztaty w Ustce

Masz zdolności manualne? Chcesz samodzielnie wykonać maskotę? Warsztaty dla rodzin odbędą się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w najbliższą sobotę, 17 lutego 2018 r. Obowiązują zapisy oraz limit miejsc.

Wyślij zakochane kajakowe zdjęcie i wygraj. Konkurs dla miłośników spływów kajakowych z okazji Walentynek

Pomorskie Szlaki Kajakowe — inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego —ogłosiły konkurs walentynkowy dla zakochanych w kajakach. Zasady są proste, a do wygrania atrakcyjne nagrody.

Jak poprawić zdrowie Pomorzan, aktywizować seniorów? Konferencja w ramach konsultacji społecznych – edukacja, zdrowie, gospodarka

Wsparcie imigrantów i osób starszych na rynku pracy, ochrona zdrowia głównie w zakresie chorób cywilizacyjnych i profilaktyki, jak również profesjonalizacja przedsiębiorstw. To tylko niektóre ze zmian w Regionalnych Programach Strategicznych, jakie zaproponowano podczas konferencji odbywającej się w ramach konsultacji społecznych.

Gorączka sobotniej nocy. Turniej hokeja podwodnego na gdańskim Chełmie

Drużyny polskie i zagraniczne, a także dzieci do lat 13 będą rywalizować w turnieju hokeja podwodnego. Jeśli chcesz zobaczyć, jak można połączyć pływanie z hokejem, koniecznie przyjdź na pływalnię na gdańskim Chełmie w sobotę, 10 lutego 2018 r. i kibicuj zawodnikom. Wstęp jest wolny.